فضا حداقل 37 پروتئین در انسان را تغییر می دهد

فضا حداقل 37 پروتئین در انسان را تغییر می دهد

به گزارش پارسی کاو، یافته های یک پژوهش جدید که می تواند به حفظ سلامت فضانوردان در مأموریت های فضایی آینده کمک نماید، نشان داده است که فضا سبب دست کم ۳۷ تغییر پروتئین در انسان می شود.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، در نشست سالانه انجمن بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی آمریکا که ۲۵ تا ۲۸ مارس برگزار شد، بینش های جدیدی در رابطه با چگونگی حس و واکنش سلول ها به شرایط بی وزنی تجربه شده در فضا عرضه شد.
به قول پژوهشگران، این یافته ها می تواند به حفظ سلامت فضانوردان در مأموریت های فضایی آینده کمک نماید.
چه اتفاقی برای بدن انسان در فضا رخ می دهد؟

شرایط گرانشی فضا که بعنوان شرایط ریزگرانش شناخته می شود، مجموعه منحصر به فردی از پاسخ ها و واکنش های استرس و فشار سلولی را بوجود می آورد. حالا پژوهشگران کشف کرده اند که اصلاح کننده پروتئین سومو (SUMO) نقش مهمی در سازگاری سلولی با ریزگرانش شبیه سازی شده ایفا می کند.

پروفسور ریتا میلر (Rita Miller) سرپرست این مطالعه می گوید: تحت شرایط گرانش طبیعی، پروتئین سومو (SUMO) به استرس پاسخ می دهد و نقش مهمی در خیلی از فرآیندهای سلولی همچون ترمیم صدمه DNA، تنظیم اسکلت سلولی، تقسیم سلولی و گردش پروتئین ایفا می کند.

این اولین باری است که نشان داده شده است که پروتئین سومو در واکنش سلول به شرایط ریزگرانش نقش دارد. SUMO می تواند از راه دو پیوند شیمیایی با پروتئین ها تعامل داشته باشد: برهمکنش غیرکووالانسی با شرکای اتصالی یا پیوند کووالانسی به لیزین های هدف.

پژوهشگران در سلول های مخمر - یک ارگانیسم مدل رایج برای مطالعه فرآیندهای سلولی - هر دو نوع تعامل را بررسی کردند. آنها سلول هایی را که ۶ تقسیم سلولی را در گرانش طبیعی زمین یا ریزگرانش شبیه سازی شده با استفاده از یک ظرف کشت سلولی تخصصی بوجود آمده توسط ناسا انجام داده بودند، بررسی کردند.

کار با مقایسه سطوح بیان پروتئین برای سلول هایی که هر کدام، دو شرایط گرانشی را تجربه می کردند، آغاز شد تا مشخص شود کدام شرایط گرانش بر فرآیندهای سلولی تاثیر می گذارد. پژوهشگران سپس از طیف سنجی جرمی برای تعیین دقیق تر این که کدام پروتئین ها با SUMO برهم کنش دارند، استفاده کردند تا مشخص کنند چه چیزی سبب این تغییرات پروتئینی می شود.

پژوهشگران ۳۷ پروتئین را کشف کردند که به شکل فیزیکی با پروتئین سومو (SUMO) در سلول هایی که شرایط گرانش زمین را تجربه می کردند، برهمکنش می کردند و سطوح بیانی را نشان دادند که بیشتر از ۵۰ درصد با سلول هایی که گرانش زمین را تجربه می کردند، متفاوت بود.

از آنجاییکه صدمه ناشی از تشعشعات، یک خطر قابل توجه در فضا است، این ۳۷ پروتئین شامل بعضی از موارد ضروری برای ترمیم صدمه DNA و همینطور سایر پروتئین های حیاتی در تولید انرژی و پروتئین، حفظ شکل سلولی، تقسیم سلولی و همینطور تبادل پروتئین در داخل سلول ها هستند.

میلر اضافه کرد: از آنجاییکه SUMO می تواند چندین فاکتور رونویسی را تغییر دهد، کار ما امکان دارد به درک بهتری از نحوه کنترل آبشارهای سیگنال های مختلف در پاسخ به شرایط ریزگرانش شبیه سازی شده منجر شود.

گام بعدی برای پژوهشگران اینست که مشخص کنند آیا پروتئین های خاص فاقد پروتئین سومو (SUMO) وقتی در یک شرایط شبیه سازی ریزگرانش قرار می گیرند به سلول صدمه می رسانند؟

این یافته ها را در نشست سالانه انجمن بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی آمریکا عرضه شد.

منبع:

1402/01/10
11:11:17
5.0 / 5
258
تگهای خبر: تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ParsiKav