تازه ترین جزییات از مریخ نورد ژورونگ چین

تازه ترین جزییات از مریخ نورد ژورونگ چین

پارسی کاو: مدارگرد شناسایی مریخ ناسا تایید نمود که مریخ نورد ژورونگ چین، ماه ها ساکن بوده است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این مریخ نورد در ماه مه ۲۰۲۲ وارد خواب زمستانی شد و الان دلیلی وجود دارد که باور نماییم از خواب بیدار نشده است. در ۱۰ فوریه، ماموریت تیان ون ۱ چین - نخستین ماموریت بین سیاره ای این کشور - دومین سالگرد خودرا در مدار مریخ جشن گرفت. اما بنظر می رسد یکی از بخش های اصلی این ماموریت یعنی مریخ نورد ژورونگ، متوقف شده است و الان عکسی از وضعیت ساکن آن وجود دارد.
ژورونگ در ماه مه ۲۰۲۲ وارد خواب زمستانی برنامه ریزی شده شد تا از زمستان تاریک و سرد مریخ بیرون رود، برای اینکه این مریخ نورد برای تامین انرژی و گرما به انرژی خورشیدی متکی است. کنترل کننده های آن در اداره ملی فضایی چین (CNSA) پیش بینی می کردند که در ماه دسامبر با بازگشت نور در بهار مریخ بیدار شود، اما آژانس هنوز هیچ بروزرسانی درباره ی ژورونگ ارائه نکرده است.


تصاویر جدید انتشار یافته توسط دانشگاه آریزونا که دوربین HiRISE در مدارگرد شناسایی مریخ ناسا را مدیریت می کند، نشان میدهد که ژورونگ بین ۷ سپتامبر ۲۰۲۲ و ۸ فوریه ۲۰۲۳ حرکت نکرده است. تصاویر نشان میدهد که مریخ نورد هنوز از خواب زمستانی بیدار نشده است.

در ژانویه، ساوت چاینا مورنینگ پست گزارش داد که مریخ نورد هنوز ارتباط خودرا با کنترل ماموریت برقرار نکرده است. دلیلهای زیادی وجود دارد که مریخ نورد ممکنست در خواب زمستانی بماند. گرد و غبار ممکنست روی صفحات خورشیدی ژورونگ جمع شده باشد و کارایی آنها را کاهش داده باشد.
این مریخ نورد برخلاف سایر کاوشگرها همچون کاوشگر یوتو(Yutu) متعلق به چین، فاقد واحد گرمکن رادیوایزوتوپی است، اما در عوض دارای یک جفت پنجره است که به یک ماده شیمیایی به نام n-undecane اجازه می دهد انرژی گرمایی را ذخیره کند. این ماده گرما را جذب می کند و در طول روز ذوب می شود و در شب باردیگر جامد می شود و گرما را آزاد می کند.
طوفان های گرد و غبار در منطقه Utopia Planitia در مریخ ممکنست بر توانایی این مریخ نورد برای تولید گرما و نور تأثیر گذاشته باشند. این مساله بطور بالقوه می تواند موضوعی باشد که سکوت ژورونگ را توضیح می دهد.
جیا یانگ، معاون طراح ماموریت تیان ون۱ در سپتامبر ۲۰۲۲ به خبرنگاران اظهار داشت: به جهت اینکه ژورونگ از خواب زمستانی بیدار شود، مریخ نورد باید به دمای ۵ درجه فارنهایت (منهای ۱۵ درجه سانتیگراد) برسد و حداقل ۱۴۰ وات انرژی تولید نماید.
منبع:

1401/12/06
13:48:36
5.0 / 5
209
تگهای خبر: دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ParsiKav