گزارش پارسی كاو؛

سرنوشت اینستاگرام و واتس اپ در گروی پاسخگویی متا

سرنوشت اینستاگرام و واتس اپ در گروی پاسخگویی متا

به گزارش پارسی کاو، به نظر می آید انفعال شرکت متا در مقابل نامه مرکز ملی فضای مجازی در خصوص ایجاد نمایندگی در ایران، اینستاگرام و واتساپ را به سمت فیلتر دائم و قانونی در ایران می برد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از مهر، حدود سه ماه پیش، فوت مهسا امینی بار دیگر بهانه ای به دست دشمنان جمهوری اسلامی داد تا با ایجاد بی نظمی و اغتشاش، امنیت کشور را به مخاطره اندازند که در همین راستا دو پلت فرم واتساپ و اینستاگرام به سبب همکاری با دشمن در راه برهم زدن امنیت کشور با مصوبه شورای عالی امنیت ملی مسدود شدند و این محدودیت دسترسی همچنان ادامه دارد. اینستاگرام در ضمن این مدت از هیچ اقدامی مقابل امنیت کشور از قبیل نفرت پراکنی، تهییج و تحریک افکار عمومی برای ایجاد اغتشاش و دمیدن بر آتش ناامنی دریغ نکرد به طوریکه پستهای آموزش ساخت سلاح های جنگی مانند کوکتل مولتوف نیز اجازه انتشار داشتند و بعد از انتشار حذف نمی شدند این در حالیست که آموزش و خرید و فروش سلاح، انتشار محتوای منفی و خشونت آمیز، تشویق افراد به خشونت، سخنان تنفرآمیز، تهدید افراد به ایجاد صدمات مالی و جسمی و … خلاف مقررات این شبکه اجتماعی بوده و اینستاگرام باید نسبت به تولید و انتشار محتواهایی چنین واکنش نشان دهد اما آنچه طی این چند ماه اخیر در ایران شاهد آن بودیم، انفعال و رفتار دوگانه و تبیض آمیز این شرکت نسبت به گسترش نفرت پراکنی و خشونت بوده است.
مسئولان مربوطه همچون وزیر ارتباطات و فرمانده پدافند غیرعامل نیز در طول این مدت درباب زمان رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ تصریح کردند تا زمانیکه این دو پلت فرم تعهدات لازم را نداشته و تابع قوانین جمهوری اسلامی نباشند و در قالب این قوانین فعالیت نکنند، این مصوبه ادامه خواهد داشت.
به دنبال ادامه روند تبعیض آمیز پلتفرمهای وابسته به شرکت متا، مرکز ملی فضای مجازی با ارسال نامه ای مراتب اعتراض خودرا نسبت به عملکرد سکوهای این شرکت درباب عدم رعایت قوانین ایران و قوانین داخلی پلت فرم بوسیله دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن به گوش مدیر ارشد شرکت متا رساند.
مرکز ملی فضای مجازی در این نامه به متا فرصت داد تا بمنظور فراهم شدن امکان فعالیت پایدار سکوهای مذکور اقدامات لازم همچون معرفی نماینده رسمی مسئولیت پذیر مستقر در ایران را حداکثر تا ۱۰ روز بعد از دریافت نامه انجام دهد.
این نامه برمبنای مصوبه سال ۱۳۹۶ شورای عالی فضای مجازی ارسال شده که پیامرسان های خارجی را ملزم به داشتن نماینده در کشور می کرد. در تبصره دوم از ماده ۲ این مصوبه چنین ذکر شده است که: برای پیامرسان های اجتماعی خارجی متقاضی مجوز، انجام ذخیره سازی و پردازش داده ها در داخل کشور و معرفی نماینده رسمی حقوقی تام الاختیار داخلی الزامی است.
در نامه مرکز ملی فضای مجازی به متا، جمهوری اسلامی ایران نسبت به انتشار سازمان یافته اخبار خلاف واقع، ترویج رفتارهای تبعیض آمیز و نفرت پراکنی، تشویق خشونت و ناآرامی های اجتماعی، نقض حاکمیت ملی و نقض حقوق کاربران بوسیله اعمال استانداردهای دوگانه و زمینه سازی و فعالیت تبلیغی و عملیاتی گروههای تروریستی روی سکوهای وابسته به شرکت متا، تعمیق شکاف های اجتماعی، تجزیه طلبی و زمینه سازی برای جرایم سازمان یافته مانند حمل و نقل تسلیحات جنگی و غیره اعتراض کرده است.
به دنبال پیگیری های انجام شده درباب پاسخ شرکت متا به نامه مرکز ملی فضای مجازی، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران اصرار کرد که هنوز پاسخی در این زمینه از طرف متا دریافت نشده و تصمیم گیری درباب رفع فیلتر به عهده نهادهای امنیتی است.
در اظهاراتی تازه اما ابوالحسن فیروزآبادی، رییس مرکز ملی فضای مجازی درباره ی نامه ایران به مالک شرکت متا و تصمیم گیری درباب سرنوشت فیلترینگ پلت فرم های اینستاگرام و واتساپ گفته است عدم پاسخگویی متا به نامه ایران، مقدمه ای برای مجوز قانونی انسداد این پلت فرم ها در ایران خواهد بود.
فیروزآبادی می گوید مسدودسازی صفحاتی با میلیونها کاربر از جانب خود اینستاگرام هم در هیچ کشوری پسندیده نیست، دست کم می توان در این زمینه توافق کرد اما در مورد این که مقرر است چه اتفاقی بیفتد باید اظهار داشت که بستن اینستاگرام هم اکنون به دلیلهای شرایط امنیتی است اما ادامه فعالیت آن نیاز به مجوز دارد.
مجوز قانونی یا باید طبق روال در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه صادر شود یا یک قاضی یا مرجع عالی مانند شورای عالی فضای مجازی یا شورای عالی امنیت ملی درخواست آنرا بدهد که تا حالا چنین مجوزی در هیچ کجا در این زمینه به تصویب نرسیده است.
به گزارش پارسی کاو به نقل از مهر، ایران نخستین کشوری نیست که درباره ی اقدامات شرکتهای فناوری به مسئولان پلتفرمها اعتراض کرده و خواهان ایجاد نمایندگی تام الاختیار از رسانه های اجتماعی و پیامرسان های خارجی در داخل کشور می شود، خیلی از کشورها همچون ترکیه و هند نیز برای ادامه کارهای برخی رسانه های اجتماعی خارجی مانند واتس اپ، توئیتر و تلگرام خواهان ایجاد این نمایندگی در داخل کشور خود بوده اند که البته با موافقت شرکت های طرف قرارداد روبه رو شده است.
در سال ۱۳۹۹ معاون وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه در پیامی توئیتری از موافقت فیس بوک و اینستاگرام پیرو قانون ۷۲۵۳ آگاهی داد و حتی اظهار امیدواری کرد که توئیتر و سایر رسانه های اجتماعی نیز اقدامی مشابه انجام دهند.
پیگیری های خبرنگار مهر حاکی از آنست که تا این لحظه پاسخی از شرکت متا ارسال نشده و بنظر می رسد باتوجه به این موضوع، واتساپ و اینستاگرام در ایران در یک قدمی فیلترینگ دائمی قرار داشته باشند و در صورت ادامه انفعال شرکت متا به سرنوشت تلگرام گرفتار شوند.


منبع:

1401/09/27
11:15:40
5.0 / 5
336
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ParsiKav