محققان ثابت كردند

جراحی متابولیك درمان قطعی دیابت نوع ۲ است

جراحی متابولیك درمان قطعی دیابت نوع ۲ است

خراسان رضوی برای بیماران دیابتی، مدیریت و کنترل دیابت می تواند مبارزه مادام العمر محسوب شود. درحالی که خیلی از افراد به دارو و مدیریت سبک زندگی متکی هستند اما نتایج تحقیق جدید نشان میدهد که جراحی متابولیک درواقع بهترین گزینه درمانی است.


به گزارش ساینس، پژوهشگران کالج کینگ لندن می گویند: جراحی متابولیک می تواند بیماران مبتلابه دیابت شدید نوع ۲ را درمان کند. آنان طی یک دوره پیگیری ۱۰ ساله دریافتند، بیش از یک سوم بیماران مبتلابه دیابت که تحت بای پس معده یا جراحی انحراف بیلیوپانکراس قرار گرفتند به دیابت مبتلا نشدند.
پژوهشگران اظهار کردند: این نتایج ثابت می کند که جراحی متابولیک می تواند یک درمان قطعی برای دیابت نوع ۲ باشد (جراحی متابولیک، روش های مختلفی از جراحی است که منجر به بهبود شاخصهای متابولیکی و کاهش وزن در افراد می شود).
با همکاری دانشگاه رم، پژوهشگران مطالعه ۶۰ بیمار با موارد پیشرفته دیابت نوع ۲ را بررسی کردند. پژوهشگران بطور تصادفی شرکت کنندگان را برای درمان با داروها و مداخلات در شیوه زندگی یا جراحی متابولیک انتخاب کردند. هر شرکت کننده در این تحقیق، بیش از پنج سال علایم شدید بیماری و کنترل ضعیف بر قند خون خودرا تجربه کرده بود.
دیابت نوع ۲ بیماری قابل درمان است
نتایج نشان میدهد که ۳۷.۵ درصد از بیماران دیابتی که تحت عمل جراحی متابولیک قرار دارند، میزان گلوکز سالم را بعد از عمل حفظ می کنند. این بیماران برای کنترل دیابت طی ۱۰ سال مطالعه نیازی به دارو نداشتند.
لازم به ذکر است، در سال ۲۰۰۹، انجمن دیابت آمریکا، درمان دیابت را هر درمانی که موجب بهبود دیابت برای بیش از پنج سال شود، تعریف کرده است.
محقق ارشد این تحقیق، پروفسور فرانچسکو روبینو، مدیر بخش جراحی چاقی و متابولیک در دانشکده علوم زندگی اظهار نمود: «یافته های این مطالعه قوی ترین شواهد علمی را نشان میدهد که دیابت نوع ۲ یک بیماری قابل درمان است. جراحی متابولیک علاوه بر اینکه یک پیشرفت عمده در درمان دیابت است، بهترین نتیجه در عدم مبتلاشدن به بیماری دیابت است.»


جراحی متابولیک، قابل اطمینان تر از داروهای دیابت
نتایج این مطالعه نشان داد بیمارانی که تحت عمل جراحی متابولیک قرار دارند از کنترل متابولیک بهتر، خطر بیماریهای قلبی عروقی پایین تر، عملکرد بهتر کلیه و کیفیت کلی زندگی برخوردار می باشند. پژوهشگران خاطرنشان می کنند که دیابتی های تحت عمل جراحی نیز در معرض خطر کمتری از عوارض مربوط به دیابت قرار دارند. این موارد شامل عوارض جانبی قلبی، مشکلات کلیوی و مشکلات عصبی است. علاوه بر این، جراحی متابولیک نیاز به داروهای معالجه دیابت، فشارخون بالا و دیس لیپیدمی - مقدار بالای غیرطبیعی کلسترول یا چربی در خون - را می کاهد.
شایان ذکر است، پژوهشگران دریافتند، بیمارانی که گرفتار انحراف بیلیوپانکراس بودند، در مقایسه با بیماران درمانی با داروهای دیابت یا افرادی که جراحی بای پس معده انجام می دهند، بیشتر موارد عوارض جانبی جدی را تجربه کردند و شرکت کنندگانی که بای پس معده به روش Roux-en-Y داشتند، عوارض جانبی بسیار کمتری نسبت به بیمارانی که فقط بوسیله دارو و تغییر سبک زندگی با دیابت سروکار داشتند، تجربه کردند.
این داده ها این تصور را تایید می کنند که جراحی می تواند یک روش مقرون به صرفه برای درمان دیابت نوع ۲ باشد. حالا شواهد فراتر از این است که جراحی متابولیک باید بعنوان یک گزینه اصلی درمانی برای درمان بیماران مبتلابه دیابت نوع ۲ و چاقی شدید در نظر گرفته شود.
پیچیدگی درمان دیابت با همه گیری کووید-۱۹
پژوهشگران می گویند: هم اکنون، جراحی های چاقی یا کاهش وزن به بهبود دیابت در بیماران چاق کمک می نماید و افراد مبتلابه موارد خفیف بیماری را نیز تحت پوشش قرار می دهد. مطالعه جدید دریچه ای را برای درمان حتی جدی ترین و طولانی مدت ترین موارد بیماری دیابت گشوده است.
گرچه ممکنست بهترین گزینه جراحی باشد، اما به سبب بیماری همه گیر ویروس کرونا در دسترس بودن این موارد همچنان در هاله ای از ابهام است. پژوهشگران اعلام نمودند که جراحی های متابولیک نسبت به سایر روش های انتخابی طی همه گیری برای مدت زمان طولانی متوقف شده اند.
این گروه افزوده است که در بیشتر کشورها کمتر از یک درصد از کاندیداهای واجد شرایط جراحی درواقع به جراحی متابولیک دسترسی دارند.
وی نتیجه گیری کرد: «به طور قطعی جراحی متابولیک موثرترین روش درمانی در دسترس برای دیابت نوع ۲ است و می تواند برای خیلی از بیماران یک گزینه نجات دهنده باشد؛ بدین سبب در زمان همه گیری و بعدازآن باید از اولویت های درمانی محسوب شود.»
نتایج این تحقیق در نشریه The Lancet منتشرشده است.1399/11/04
14:52:55
0.0 / 5
1177
تگهای خبر: شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
ParsiKav