رشد مجدد مو با كمك میكرو آران ای

رشد مجدد مو با كمك میكرو آران ای

به گزارش پارسی كاو پژوهشگران آمریكایی تلاش دارند با استفاده از نوعی میكروآران ای، به رشد مجدد مو كمك كنند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، پژوهشگران، نوعی میکرو آران ای را شناسایی کرده اند که می تواند به تقویت مجدد مو کمک نماید.
این میکرو آران ای معروف به "miR-218-5p"، نقش مهمی در تنظیم مسیر تولید فولیکول مو دارد و شاید گزینه خوبی برای عرضه داروی رشد مو در آینده باشد.
رشد مو، به سلامت سلول های "درمال پاپیلا"(dermal papillae) بستگی دارد که چرخه رشد فولیکول مو را تنظیم می کنند.
درمان های کنونی ریزش مو، هزینه زیادی دارند و موثر نیستند. این درمان ها، روش های تهاجمی و داروهای شیمیایی را شامل می شوند که نتیجه مطلوب را هم به همراه ندارند.
پژوهش های جدید در مورد ریزش مو نشان می دهند که هنگام بروز طاسی، فولیکول های مو از بین نمی روند بلکه کاهش می یابند. اگر سلول های درمال پاپیلا باردیگر در این قسمت ها پر شوند، امکان دارد که فولیکول های مو هم بازیابی شوند. پژوهشگران این سلول ها را هم در محیط دوبعدی و هم در محیط سه بعدی کروی کشت کردند. کره ساختار سلولی سه بعدی دارد که امکان بازسازی محیط طبیعی سلول را به صورت موثر فراهم می آورد.
"که چنگ"(Ke Cheng)، پژوهشگر "دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی"(NCSU) و سرپرست این پژوهش و همکارانش، رشد مو را در موش های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند تا سرعت رشد باردیگر مو را در موش هایی که با سلول های کشت شده درمان شدند، ارزیابی کنند. موش ها در یک آزمایش ۲۰ روزه با سلول های کشت شده تحت درمان قرار گرفتند و طی ۱۵ روز، ۹۰ درصد موهای خویش را باردیگر به دست آوردند.
چنگ اظهار داشت: سلول های سه بعدی در یک چارچوب کراتینی، بهترین عملکرد خویش را دارند چونکه کره از ریزمحیط مو تقلید می کند و چارچوب کراتینی هم عملکرد یک لنگر را دارد و مو را در جایی که باید باشد، حفظ می نماید.
وی ادامه داد: ما علاقه داشتیم تا بدانیم که سلول های درمال پاپیلا چگونه روند رشد فولیکول را تنظیم می کنند؛ در نتیجه به بررسی میکرو آران ای های اگزوزوم ها پرداختیم.
اگزوزوم ها، از سلول های خیلی از جمله سلول های بنیادی ترشح می شوند و نقش مهمی در ارتباطات بین سلول ها دارند. اگزوزوم ها، میکروآران ای ها را هم در بر دارند.
میکروآران ای ها، مولکول های کوچکی هستند که بیان ژن را تنظیم می کنند. چنگ و گروهش، میکروآران ای های اگزوزوم هایی که از سلول های سه بعدی و دوبعدی درمال پاپیلا خارج شده بودند، مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که miR-218-5p، واکنش مسیر مولکولی را زیاد می کند و به بهبود رشد فولیکول مو کمک می نماید.
بررسی ها نشان داد که افزایش miR-218-5p، رشد فولیکول مو را تقویت می کند و مهار آن به از دست رفتن عملکرد فولیکول می انجامد.
چنگ افزود: سلول درمانی با کمک سلول های سه بعدی می تواند درمان موثری برای طاسی باشد اما برای به کار بردن این روش باید سلول ها بعد از پرورش و نگهداری، به نواحی مورد نظر تزریق شوند.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.1399/05/07
15:13:40
5.0 / 5
2857
تگهای خبر: ارتباطات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav