سازمان فضایی خبر داد:

فناوری فضایی به شناسایی زیستگاه پرندگان مهاجر كمك می نماید

فناوری فضایی به شناسایی زیستگاه پرندگان مهاجر كمك می نماید

پارسی كاو: سازمان فضایی ایران از امكان استفاده از ابزارهای فناوری فضایی برای شناسایی زیستگاه پرندگان مهاجر و ردیابی مسیر آنها آگاهی داد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از مهر، اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران همزمان با روز جهانی پرندگان مهاجر (۹ می ) و بمنظور آگاهی بخشی درباب پرندگان مهاجر و اهمیت زیستگاه های آنها، بر نقش فناوری فضایی در شناسایی زیستگاه پرندگان مهاجر و ردیابی مسیر آنها تاکید نمود. این سازمان اعلام نمود که با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای، امکان تشخیص زود هنگام اکوسیستم های آبی در حال تغییر و مدیریت این تالاب ها برای حفاظت و پشتیبانی از طیف وسیعی از پرندگان مهاجر برقرار است. پرندگان مهاجر معمولا از مناطق سردسیر به سمت جنوب مهاجرت می کنند و ایران به سبب دارا بودن اقلیم متنوع، یکی از کریدورهای اصلی مهاجرت پرندگان از شمال زمین (سیبری غربی و اروپای غربی) به مناطق معتدل جنوبی شمرده می شود. بدین جهت تالاب ها و زیستگاه های استان های گیلان، مازندران، خوزستان و هرمزگان و سیستان و بلوچستان و فارس برای پرنده های مهاجر حائز اهمیت می باشد و این استانها ۸۸ تا ۹۳ درصد پرندگان مهاجر را پذیرا هستند. اما به رغم آنکه تالاب و پرنده دو مولفه زیستی جدا ناپذیر از هم هستند و پرندگان مهاجر کاملا به حیات تالاب ها وابسته اند، چند سالی است که این اکوسیستم های آبی با خطر کم آبی و خشکی مواجه گشته اند. به نحوی که خیلی از تالاب های باارزش یعنی خانه پرندگان به سبب کاهش بارندگی، ورود پساب های شهری، روستایی و حتی پساب های نفتی، تخصیص ندادن حقابه، خشکسالی و تبدیل اراضی تالاب به زمین های کشاورزی، خشک شده و بعضی از آنها به شوره زار تبدیل گشته است. از بین رفتن این حوضه های آبی، لطمه بسیاری نه فقط به زندگی ساکنین اطراف آن وارد می کند، بلکه بر حیات پرندگان خصوصاً مهاجرت پرندگان تاثیر دارد و حتی رژیم گونه ای پرندگان آن تغییر کرده و بعضی از پرندگان دیگر به این تالاب ها نمی آیند و در بعضی موارد گونه های جدیدی وارد می شوند.
تصاویر ماهواره ای بعضی از تالاب های مهاجرپذیر پس از آبگیری های اخیر
در این میان فناوری فضایی و استفاده از تصاویر ماهواره ای می تواند در پروژه های حفاظت از پرندگان مهاجر نقش موثری ایفا کند. هم اکنون خیلی از پروژه های حفاظت از پرندگان مهاجر با حمایت گروه های علمی و متخصصان، از تصاویر ماهواره ای که به صورت رایگان در اختیار همه قرار دارد، استفاده می نمایند. همچون پروژه BirdReturns که مهاجرت این پرندگان را از آلاسکا و کانادا تا آمریکا مرکزی و جنوبی و به سمت سواحل اقیانوس آرام، ردیابی می کنند. بررسی ها نشان میدهد که تشخیص زود هنگام اکوسیستم های آبی در حال تغییر، خصوصاً زیستگاه های آبی (تالاب ها) پرندگان مهاجر، با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای و مدیریت این تالاب ها برای حفاظت و پشتیبانی از طیف وسیعی از این پرندگان و جلب آنها، می تواند مانع از بین رفتن تنوع زیستی آنها شده و پناهگاهی امن برای آنها فراهم آورد.


منبع:

1399/02/21
23:15:11
5.0 / 5
3042
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav