معاون وزیر ارتباطات:

VPN قانونی در كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه بررسی می شود

VPN قانونی در كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه بررسی می شود

پارسی كاو: معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه طرح وی پی ان قانونی در دست بررسی كمیته فیلترینگ است، اظهار داشت: دسترسی به اینترنت بدون فیلتر بنا بر مقتضیات شغلی و اجتماعی كاربران از علل اجرای این طرح است.حمید فتاحی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه طرح VPN قانونی قبل از این از جانب شركت ارتباطات زیرساخت مطرح شده بود و الان این شركت مسئولیتی در اینباره ندارد اظهار داشت: الان كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه طبق تقسیم كاری كه مركز ملی فضای مجازی انجام داده، متولی و مسئول این مورد است.
وی اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح آن است كه به نحوی برنامه ریزی صورت بگیرد تا اقشار مختلف مردم كه با عنایت به شرایط شغلی و اجتماعی شان، نیازمندی هایی برای دسترسی به اینترنت بدون فیلتر دارند بتوانند از این دسترسی استفاده كنند.
مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت توضیح داد: برای مثال طبق این طرح اساتید دانشگاهی، پزشكان، خبرنگاران و اقشار مختلف جامعه می توانند دسترسی های خاص خودشان را به اینترنت داشته باشند.
فتاحی افزود: الان كارگروه تعیین مصادیق محتوای محرمانه در حال كار روی این مورد است و شركت ارتباطات زیرساخت مسئول و متولی VPN قانونی نیست.
معاون وزیر ارتباطات درباره لزوم اجرای این طرح اظهار داشت: شاید VPN قانونی عبارت درستی نباشد و عبارت درست تر آن است كه بگوییم ایجاد دسترسی به اینترنت بدون فیلتر بنا بر مقتضیات شغلی.
فتاحی اظهار داشت: بعنوان مثال یك استاد دانشگاه احتیاج به دسترسی به یك سری از سایتهای علمی دارد كه به علت آنكه ما را تحریم كردند و یا بنابر هر دلیلی فیلتر شده است و نمی تواند از سایتهای مورد نظر استفاده نماید و یا یك پزشك، نیاز دارد به خاطر مطالب مدنظر پزشكی به سایت یوتیوب دسترسی داشته باشد.
وی افزود: اینكه بخواهیم برای كل اینترنت كشور یك قاعده یكسان بگذاریم و دسترسی یك كودك ۸ ساله را با یك استاد دانشگاه یكسان نماییم این اصول منطقی نیست. براین اساس نیاز است ساماندهی دسترسی به اینترنت به نحوی صورت گیرد تا افراد برپایه مقتضیات و نیازشان بتوانند دسترسی های متفاوتی به اینترنت داشته باشند.
فتاحی با اشاره به اینكه در این زمینه به ما ابلاغی برای تغییر و طبقه بندی دسترسی كاربران نشده و فعلا مبحث در دست بررسی كارگروه فیلترینگ است، تصریح كرد: سازوكار فنی این طرح باید پیشبینی شود و بعد از آن در صورت ابلاغ از جانب زیرساخت انجام می شود.

1398/08/11
11:13:17
5.0 / 5
4506
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav