در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

نظر جهرمی درباره واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح

نظر جهرمی درباره واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح

پارسی كاو: وزیر ارتباطات با اشاره به بررسی طرح واگذاری گذرگاه بین الملل اینترنت به نیروهای مسلح در مجلس اظهار داشت: این درخواست از جانب نیروهای مسلح مطرح نشده و اگر تصویب شود، ما ملزم به اجرای آن هستیم.به گزارش پارسی كاو به نقل از مهر، محمدجواد آذری جهرمی در جمع خبرنگاران درباره جزئیات طرحی كه از جانب یكی از نمایندگان مجلس هفته گذشته در مورد واگذاری گذرگاه بین الملل اینترنت به نیروهای مسلح (سازمان پدافند غیرعامل) عنوان شد، توضیح داد و اظهار داشت: ما نظرات كارشناسی خویش را درباره این طرح به مجلس عرضه كرده ایم اما در صورتیكه این طرح تصویب شود، ملزم به اجرای آن هستیم.
وی با اشاره به اینكه ریشه مطرح شدن طرح واگذاری گذرگاه اینترنت بین الملل به نیروهای مسلح مربوط به این می گردد كه برخی اعتقاد دارند وزارت ارتباطات و اپراتورها صلاحیت لازم بر اعمال مقررات حاكمیتی و پالایش فضای مجازی ندارند، اظهار داشت: واقعیت این است كه هم اكنون وظیفه پالایش فضای مجازی مطابق با ماده ۲۱ قانون جرایم كامپیوتری به اپراتورهای اینترنت سپرده شده است.
وزیر ارتباطات اظهار داشت: قانونگذار این مورد را در نظر داشته كه برای كیفیت عرضه خدمات نمی توان بخش پالایش و فیلترینگ را از شبكه جدا كرد. به همین علت مقرر شد كسانی كه عرضه كننده خدمات هستند مبحث پالایش دسترسی را هم بر عهده بگیرند. این وظیفه بر عهده اپراتورها قرار داده شده است و طبق یك توافق ضمنی، شركت ارتباطات زیرساخت هم بخشی از این مسئولیت را بر عهده گرفته است و هم اكنون در حال انتقال تجهیزات و واگذاری آن به اپراتورهای اینترنتی است تا این نظام قانونی به صورت كامل اجرایی شود.
آذری جهرمی با اشاره به اینكه واگذاری حاكمیت گیت وی اینترنت به نیروهای مسلح چند نكته را به همراه دارد، اضافه كرد: اینكه هزینه های تامین تجهیزات این طرح و بار مالی آن بر عهده كدام نهاد است، یكی از این موارد است.
وی تصریح كرد: اگر این قانون تصویب شود كه بار مالی این طرح بر عهده دولت گذاشته شود، شورای نگهبان با آن موافقت نمی نماید. در همین حال بخشی از مبحث نظارت بر فضای مجازی و اینترنت بین الملل مطابق با اصل ۲۵ قانون اساسی در اختیار قوه قضائیه است كه مقررات گذار این حوزه، متناسب با آئین دادرسی كیفری آنرا در حیطه اختیارات قوه قضائیه قرار داده است و اگر بخواهند نظارت بر گیت وی اینترنت را به نیروهای مسلح بسپارند، مجلس باید در مورد اختیارات قوه قضائیه تصمیم گیری كند.
وزیر ارتباطات با اشاره به یكی از بندهای این طرح كه مربوط به حمایت و ساماندهی از پیام رسان های داخلی می گردد هم اظهار داشت: در این طرح پیشنهاد شده كه نرخ استفاده از پیام رسان های خارجی دو برابر و یا حتی ۱۰ برابر پیام رسان های داخلی شود و مابه التفاوت این هزینه به حسابی در صندوقی برای پشتیبانی از پیام رسان های داخلی واریز شود. این مورد نوعی ضد تبلیغ برای پشتیبانی از پیام رسان های داخلی است و ما معتقدیم كه اثری معكوس خواهد داشت.
آذری جهرمی تصریح كرد: جای پشتیبانی از پیام رسان های داخلی در چارچوب قانون بودجه است و نباید در نظام معماری تعرفه گذاری، نظراتی این چنینی اعمال شود. چون كه این مورد به لحاظ روانی مشكلاتی را به همراه دارد و سبب می گردد مردم از شیوه های غیرقانونی جهت استفاده از اپلیكیشن و دور زدن نحوه شمارش اقدام نمایند.
وی اظهار داشت: مبحث واگذاری حاكمیت بر اینترنت بین الملل بعید به نظر می آید كه درخواست نیروهای مسلح باشد و این طرح از جانب نمایندگان مجلس مطرح گردیده است كه ما در لایه های كارشناسی مخالفت خویش را اعلام نموده ایم اما اگر تصویب شود، ملزم به اجرای آن خواهیم بود.جهرمی در مورد آزادسازی پهنای باند اینترنت كه هم اكنون در اختیار شركت ارتباطات زیرساخت است با عنایت به مطرح شدن طرح واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح، اظهار داشت: اصل اساسی در این زمینه این است كه پالایش سرویس اینترنت را برپایه قانون به اپراتورها و سرویس دهندگان ارتباطی بازگردانیم تا زیرساخت در این خصوص وظیفه ای بر عهده نداشته باشد.وی افزود: اگر مسئولیت پالایش اینترنت از شركت زیرساخت گرفته شود، مسیر برای آزادسازی پهنای باند از جانب شركت ارتباطات زیرساخت هموار خواهد شد.وزیر ارتباطات درباره فراهم شدن امكانی جهت استفاده مسئولان دولتی از گوشیهای تولید داخل كه از جانب رئیس سازمان پدافند غیرعامل مطرح گردیده است، اظهار داشت: هم اكنون هم خط تولید گوشی داخلی در كشور وجود دارد و این گوشیها هم مورد استفاده مردم قرار دارد. اینكه قرار باشد مسئولان از این گوشیها استفاده كنند موضوعی است كه از جانب سردار جلالی مطرح شده و خود ایشان باید در این مورد توضیح دهند.جهرمی درباره اینكه گوشی مورد استفاده وی چیست، اظهار داشت: از گوشی سامسونگ استفاده می كنم.وزیر ارتباطات از تعریف ۲۰ پروژه در مجموعه سازمان فناوری اطلاعات درحوزه پدافند غیرعامل اطلاع داد و اظهار داشت: بخشی از این پروژه ها توسط این سازمان و بخشی هم مطابق دستورالعملهایی است كه سایر اپراتورها باید انجام دهند.وی اظهار داشت: زمان بندی این پروژه ها ۱.۵ ساله است و سال آینده گزارشی از دستاوردها خواهیم داشت.

1397/08/17
21:57:06
5.0 / 5
4605
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
ParsiKav