آسمان مریخ از دید كنجكاوی

آسمان مریخ از دید كنجكاوی

پارسی كاو آسمان مریخ از دید كنجكاوی


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، از ۷ تا ۱۷ مه، "مریخ نورد كنجكاوی" با استفاده از دوربین های سیاه و سفید جهت یابی (NavCams) تصاویری از عبور ابرها ثبت نمود.
این مریخ نورد حالا در حال كاوش در منطقه ای پایین تر از "كوه ائولیس" (Aeolis Mons) و در مركز "دهانه گیل " (Gale Crater) است. این منطقه حاوی خاك رس است.
برمبنای بیانیه جدید ناسا، این ابرها كه توسط مریخ نورد كنجكاوی عكسبرداری شده اند، ابرهای شب تاب بودند. ابرهای شب تاب یا شب (Noctilucent cloud) پدیده ای نازك و ابر مانند، و به اصطلاح لبه های پاره پاره ای از ابرهای بسیار روشن تر و فراگیر قطبی به نام ابرهای مزوسفری قطبی در هواكره (جوّ) بالایی هستند كه در سپیده دم دیده می شوند و ساختار آنها بلور آب یخ زده است. فاصله این ابرها تا سطح زمین معمولاً ۱۹ مایل (۳۰ كیلومتر) است.
این داده ها به دانشمندان كمك خواهدنمود تا ارتفاع ابرها را مطالعه كنند. البته قبل از پژوهشگران با داده های ارسالی مریخ نورد "اینسایت" (InSight) به مطالعه ابرها پرداخته بودند.
در صورتیكه مریخ نورد كنجكاوی معمولاً از سنگ ها تصاویری را ثبت می كند، این نخستین بار نیست كه مریخ نورد كنجكاوی از آسمان مریخ تصاویری را ثبت كرده است برای اینكه در ژوئیه ۲۰۱۷، با دوربین های خود یك سری تصاویر از عبور ابرها بر فراز دهانه گیل را نیز منتشر نموده بود.
مریخ نورد كنجكاوی
مریخ نورد كنجكاوی (Curiosity) خودرو مریخ نوردی است كه الان در گودال گیل نزدیكی خط استوا مریخ، در حال كاوش است. این كاوشگر پیچیده ترین كاوشگری است كه سازمان فضایی آمریكا، ناسا، به سیاره سرخ (مریخ) فرستاده است. این خودروی شش-چرخه كه ۲٫۹ متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یك انسان معمولی و ۹۰۰ كیلوگرم وزن دارد، می تواند بر روی سطح سیاره حركت نماید كه حدود چند ده متر در روز است و از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتیمتر بالا رود و دارای یك باتری پلوتونیوم است كه به آن اجازه می دهد تا بیشتر از ده سال به حركت ادامه دهد؛ كه برای بازدید از همه كفِ دهانه و حتی صعود به قله كوه شارپ در مریخ زمانی كافی است.
این وسیله كه مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می تواند از خاك نمونه برداری كند و سنگ ها را سوراخ كند. یك بازوی روباتیك، نمونه ها را برای آنالیز تركیب شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می كند. این خودرو مجهز به دو جفت دوربین ناوبری (NavCams) است كه با اسكن كردن سطوح پیش رو به مهندسان ناسا در زمین كمك می نماید تا كاوشگر را در جهت درست هدایت كنند. با كمك دوربین های اجتناب از خطر كه در پایین خودرو نصب شده اند، كاوشگر می تواند بدون برخورد با موانع خطرناك به راه خود ادامه دهد. ماموریت این كاوشگر یافتن اثر یا آثار حیات در مریخ به وسیلهٔ آنالیز شیمیایی مواد موجود در خاك و سنگ های مریخ است. برنامهٔ این كاوشگر برای حداقل دو سال فعالیت بر روی سطح مریخ طرح ریزی شده است و انتظار می رود كه در این بازهٔ زمانی ده ها نمونه خاكبرداری شده از سطح یا سنگ های گودال گیل را آنالیز كند و تا اختتام ماموریت اولیه، كاوشگر احتمالاً از مقدار كمی به دامنهٔ كوه شارپ صعود خواهدنمود.
منبع:

1398/03/11
15:33:18
5.0 / 5
4807
تگهای خبر: تجهیزات , دوربین , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav