دنیای خیالی بازی تاج و تخت، واقعی می شود!

دنیای خیالی بازی تاج و تخت، واقعی می شود!

به گزارش پارسی كاو دانشمندان هم در گروه میلیون ها طرفدار پر و پا قرص مجموعه ˮبازی تاج و تختˮ (Game of Thrones) هستند و الان هم با الهام از این مجموعه كاری خارق العاده انجام داده اند.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان بعد از دیدن مجموعه مذكور، به علت وجود مناظر خیالی بسیار زیبا تصمیم به شبیه سازی آب و هوایی آن مناطق گرفتند.
دانشمندان اعتقاد دارند كه می توان از ساختار كوه ها، آتشفشان ها و مناظر بازی تاج و تخت برای ساخت نقشه زمین شناسی بهره برد.
به گفته آنها ساختار دو قاره خیالی "وستروس" (Westeros) و "اسوس" (Essos) می تواند به ما در ایجاد نقشه تكتونیكی و درك فرآیندهای زمین شناسی كمك نماید.
"صفحات تكتونیكی" (Tectonic plates) صفحات در حال حركتی هستند كه سنگ كره یا لایه بیرونی سیاره ما را می سازند. سنگ كره یا لیتوسفر پوسته ای سفت و دشوار می باشد. سنگ كره خارجی ترین لایه سیاره است. سنگ كره در زمین شامل پوسته بخشی از گوشته نزدیك به پوسته است و در مقیاس های زمانی از هزاران سال یا بیشتر دارای رفتار الاستیك بوده است. این نقشه چشم اندازه های مختلف این دنیای خیالی را نشان داده است.
محققان می گویند حتی در دنیای خیالی مجموعه بازی تاج و تخت هم فرآیندهای زمین شناسی مانند حركت صفحات تكتونیكی، زمین لرزه ها و فوران های آتشفشانی هم دلیل ایجاد كوه ها و ایجاد اقیانوس های وسیع هستند.
دانشمندان امیدوارند ایجاد این نقشه بتواند به افراد در درك بهتر علم صفحات تكتونیك كمك كند؛ چونكه با دانستن این علم ما می توانیم ساختار زمین در گذشته، حال و آینده را بهتر درك نماییم.
دانشمندان طی این مطالعه نقشه های تكتونیك زمین شناسی را با استفاده از نرم افزاری موسوم به "جی پلیتس" (GPlates) ساختند. نرم افزار جی پلیتس را آنها پیشتر در دانشكده علوم زمین دانشگاه سیدنی توسعه داده بودند.


دانشمندان بعد از تهیه نقشه، انیمیشنی را هم توسعه داده و منتشر نمودند كه طی آن می توان مدل نقشه دو قاره "وستروس" (Westeros) و "اسوس" (Essos) را مشاهده كرد. روند داستان عموماً در قاره وستروس اتفاق می افتد. قاره ای با مساحتی در حدود ۷ میلیون مایل مربع كه قسمت شمالی آن به صورت وسیع كاوش نشده و سرد و ناشناخته است. وستروس از این جهات شباهت هایی به آمریكای جنوبی دارد. در وستروس فصل ها نظم خاصی نداشته و امكان دارد سال ها به طول بینجامند. در آغاز داستان ترانه یخ و آتش، وستروس در حال سپری كردن تابستانی ۱۰ ساله است كه بسیاری در هراسند كه مبادا زمستانی به همین درازا هم در پیش باشد.
به گفته دانشمندان، زمین شناسی نقش بسیار مهمی در این فیلم دارد؛ چونكه بعنوان مثال طی فیلم می توان مشاهده كرد كه "دراگون گلس" (Dragonglass) (مهمترین سنگ ابسیدین یا شیشه آتشفشانی) و فولاد والیریان از صخره های آتشفشانی اطراف قلعه "دراگون استون" (Dragonstone) استخراج می شوند.
طی این مطالعه محققان احتمال دادند كه قاره های وستروس و اسوس ۲۵ میلیون سال پیش به منظور ایجاد "دریای نرو" (Narrow Sea) از بین رفته اند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1398/03/03
22:47:33
5.0 / 5
4791
تگهای خبر: نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ParsiKav