پژوهشگران دانشگاه نوی ساد صربستان:

مواد شیمیایی موجود در شامپو امكان دارد سبب دیابت شوند

مواد شیمیایی موجود در شامپو امكان دارد سبب دیابت شوند

به گزارش پارسی كاو پژوهشگران ˮدانشگاه نوی سادˮ (University of Novi Sad) صربستان در مطالعه اخیر خود دریافته اند مواد شیمیایی نظیر ˮفتالاتˮ موجود در شامپو، اسباب بازی ها و كفپوش ها امكان دارد خطر مبتلا شدن به چاقی، دیابت نوع ۲ و بیماریهای قلبی را در افراد بالا برند.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بر مبنای یافته های این مطالعه، افرادی كه سطوح بالاتری از استر شیمیایی "فتالات"(phthalates) را در ادرار خود دارند احتمال چاق شدن و ابتلاء به دیابت در آنها بیشتر است.
پژوهشگران دریافتند علاوه بر وجود فتالات در ادار این افراد، همینطور مقادیر خطرناكی از چربی در خونشان مشاهده شده كه این نشان دهنده اختلالات متابولیك است. با این وجود كارشناسان با انتقاد از این تحقیق میگویند شواهد و مدارك كافی برای پشتیبانی از این نتیجه گیری ها وجود ندارد.
اختلال متابولیك(Metabolic disorder) زمانی رخ می دهد كه واكنش های شیمیایی غیرطبیعی، فرآیند متابولیك طبیعی بدن را به هم بزند. یكی از علل اختلال متابولیك، اختلالات متابولیك ژنتیكی هستند و زمانی رخ می دهند كه یك ژن معیوب سبب بروز نقص آنزیمی شود. این بیماری ها كه انواع گوناگونی دارند، با نام خطاهای مادرزادی متابولیسم هم شناخته می شوند. بیماری های متابولیك همینطور امكان دارد زمانی بروز كنند كه كبد یا لوزالمعده قادر نیستند عملكرد طبیعی و درست خویش را داشته باشند.
فتالات مواد افزودنی مورد استفاده در تولید پلاستیك است. استفاده از آنها در خیلی از محصولات مانند آب بسته بندی شده و عطر هم رایج است.
این مواد شیمیایی (فتالات) با ناباروری، چاقی و اختلال رشد مرتبط هستند. طی این مطالعه پژوهشگران تأثیر این مواد شیمیایی را بر روی جوندگان آزمایش كردند. پژوهشگران به منظور درك بهتر چگونگی تأثیر این مواد بر سلامت انسان، سطوح فتالات موجود در ادرار ۳۰۵ نفر را هم اندازه گیری كردند.
سپس در گام بعدی، سطوح فتالات موجود در ادرار آنها را با وزن، تشخیص دیابت نوع ۲ و نشانگرهای اختلال عملكرد كبدی و یا عملكرد ضعیف متابولیسم مقایسه كردند.
نتایج وجود ماده شیمیایی"مونواتیل فتالات"(MEP) را در ادرار ۶۶ فرد نشان داد در ادامه آنها دریافتند ماده شیمیایی "مون و-۲- اتیل هگزیل فتالات"(MEHP) هم در ادرار ۷۲ فرد دیگر وجود دارد.
افراد چاقی كه مورد آزمایش قرار گرفته بودند دارای سطوح بالاتری از مونواتیل فتالات، آنزیم "آسپارتات ترانس آمیناز"(AST) و آنزیم آلانین آمینوترانسفراز (ALT) بودند.
آنزیم "آسپارتات ترانس آمیناز"(AST) و آنزیم آلانین آمینوترانسفراز (ALT) آنزیم هایی هستند كه زمانی كه كبد صدمه می بیند، آزاد می شوند.
شركت كنندگان چاق علاوه بر مقادیر بالای مونواتیل فتالات در ادرارشان، دارای سطوح بالاتری از "تری گلریسیدها"(Triglyercide) در خون هم بودند.
"تری گلریسید ها"(Triglyercide) شایع ترین شكل از چربی در بدن هستند و از كالری اضافی در غذا تشكیل می شوند لازم به ذكر است سطح بالای آنها با بیماری قلبی مرتبط می باشد.
سطح بالای مونواتیل فتالات و آنزیم "گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز"(GST) هم در ادرار افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ پیدا شد.
همانند آنزیم "آسپارتات ترانس آمیناز"(AST) و آنزیم آلانین آمینوترانسفراز (ALT)، آنزیم "گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز"(GST) هم زمانی كه كبد صدمه می بیند، افزایش می یابد.
یافته های بیشتر نشان داد كه شركت كنندگان كه وزن متعادلی دارند دارای سطوح پایینی از "مونواتیل فتالات"(MEP) و "مون و-۲- اتیل هگزیل فتالات"(MEHP) هستند.
"میلیكا مدی"(Milica Medi) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: نتایج نشان داده است كه فتالات سبب صدمه های جدی به كبد و همینطور تغییر متابولیسم و افزایش ریسك ابتلاء به چاقی و دیابت می شود. ما باید به مردم در مورد اثرات بالقوه خطرناك ناشی از اختلال های غدد درون ریز بر سلامت آنها اطلاع رسانی نماییم و در آخر از دیگر دانشمندان خواست تا راهكارهایی را برای به حداقل رساندن تماس انسان با مواد شیمیایی مضر ارائه نمایند.
منبع:

1398/03/01
17:56:59
5.0 / 5
4825
تگهای خبر: شركت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ParsiKav