ساخت فوم دوستدار محیط زیست توسط محقق ایرانی دانشگاه واشنگتن

ساخت فوم دوستدار محیط زیست توسط محقق ایرانی دانشگاه واشنگتن

به گزارش پارسی كاو محققان دانشگاه واشنگتن با رهبری یك محقق ایرانی موفق به ساخت فومی شدند كه نسبت به نمونه های پیشین خواص منحصر به فردی دارد.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، فوم پلی استر از مواد دوستدار محیط زیست محسوب نمی گردد و از نفت خام ایجاد می شود. بازیافت و تجزیه نمی گردد و هنگام سوختن آلودگی بوجود می آورد.
حال یك محقق ایرانی، فومی تولید كرده كه هیچكدام از این مضرات را ندارد و در حقیقت بهتر از فوم های پلی استر معمول است.
امیر عاملی استاد دانشگاه "واشنگتن" و محقق اصلی این پروژه، فومی ساخته است كه حدوداً از ۷۵ درصد مواد سلولوزی نانو كریستالی است كه نه تنها قابلیت عایق بودن دارد، بلكه می تواند بدون تغییر شكل، فشاری با ۲۰۰ برابر وزن خویش را تحمل كند.
فوم مذكور به صورت كامل تجزیه می شود و به هنگام سوختن هیچ خاكستری تولید نمی نماید. ازاین رو دوستدار محیط زیست به حساب می آید.
محققان پروژه برای ساخت این فوم از فرآیندی به نام "هیدرولیز اسید" استفاده كردند كه سبب می شود پیوند شیمیایی گلوكز حاصل از خمیر چوب شكسته شود. سپس این گلوكز شكسته شده به "نانوبلورها" تبدیل شد.
پروفسور عاملی اظهار كرد، ما از روشی آسان برای ساخت فوم كامپوزیتی استفاده كردیم كه دارای خواص مكانیكی است.
تیم تحقیقاتی این پروژه الان در حال بررسی فرایند تولید محصول در مرحله صنعتی است تا با استفاده از مواد ارزان قیمت یك محصول تجاری قابل اعتماد ساخته شود.
نتایج این پژوهش در مجله "Carbohydrate Polymers" منتشر شد.1398/02/24
21:33:49
5.0 / 5
4671
تگهای خبر: صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav