هوش مصنوعی به كمك بیماران مبتلا به درد پایدار قفسه سینه آمد

هوش مصنوعی به كمك بیماران مبتلا به درد پایدار قفسه سینه آمد

به گزارش پارسی كاو پژوهشگران انگلیسی موفق به توسعه یك سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی شده اند كه با آنالیز بدن بیمار به او می گوید كه آیا او حالا به انجام آزمایش نیاز دارد یا خیر.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، بر مبنای مطالعه ای كه اخیراً در "كنفرانس بین المللی قلب هسته ای و سی. تی قلبی ۲۰۱۹"(ICNC ۲۰۱۹) عرضه شد، هوش مصنوعی (AI) می تواند جای آزمایشات تشخیصی غیرضروری در بیماران مبتلا به "درد پایدار قفسه سینه"(stable chest pain) را بگیرد.
دكتر ماركو مازانتی از "بیمارستان سلطنتی برومپتون"(Royal Brompton Hospital) انگلیس اظهار داشت: هم اكنون پزشكان می بایست چند بار و به صورت مداوم از بیماران مبتلا به "درد پایدار قفسه سینه"آزمایش بگیرند اما حالا ما یك "سیستم پشتیبانی تصمیم" موسوم به "آرتیكا " (ARTICA) توسعه داده ایم كه از رهنمودهای "انجمن اروپایی قلب و عروق"(ESC) پیروی می كند و معاینات غیر ضروری را به بیماران سفارش نمی كند.
سیستم پشتیبانی تصمیم(Decision support system) به نرم افزارهایی گفته می شود كه به عملیات تصمیم گیری در مشاغل و سازمان ها كمك می نماید.
طی این مطالعه، پزشكان ۹۸۲ بیمار مبتلا به درد قفسه سینه پایدار را مورد بررسی قرار دادند. محققان تصمیمات مربوط به آزمایش انجام شده توسط متخصص قلب و آرتیكا را در همان روز با یكدیگر مقایسه كردند. آرتیكا ۶۷ درصد بیماران، (۶۵۸ نفر از ۹۸۲ نفر) را از انجام آزمایش بیشتر منع كرد و این در شرایطی است كه یك متخصص قلب تصمیم گرفت كه تنها ۴۵ بیمار آزمایش بیشتر انجام ندهند.
اسكن "سی تی آنژیوگرافی"(CTA) نشان داد كه ۶۳۹ بیمار (۹۷ درصد بیماران) كه آرتیكا به آنها سفارش كرد نیاز به آزمایش بیشتری ندارند، هیچ علایم خاصی مانند بیماری "سرخرگ كرونری" را نداشتند و این به آن معناست كه این سیستم بسیار دقیق است. اجتناب از این تست ها سبب صرفه جویی در زمان تا یك ساعت برای كاركنان وتا ۲ ساعت برای بیماران می شود.
دكتر مازانتی اظهار داشت: استفاده از سیستم هوش مصنوعی مذكور نه تنها سبب صرفه جویی در زمان بلكه سبب صرفه جویی در هزینه ها هم می شود چون كه انجام یك سی تی اسكن كه جهت بررسی مسدود شدن رگ های خونی مورد استفاده قرار می گیرد، برای بیمار هزینه ای معادل ۲۰۰ تا ۴۰۰ دلار دارد.
وی تصریح كرد: زمانی كه آرتیكا انجام آزمایش باردیگر را سفارش نمی كند، ما مطمئن هستیم كه ۱۰۰ درصد درست می گوید چون كه بعد از آن اگر بیمار سی تی اسكن هم انجام دهد متوجه میشو د كه هیچ كدام از رگ های خونی اش مسدود نیستند.
واژه آرتیكا مخفف شده "هوش مصنوعی برای نارسایی قلبی"(ARTificial Intelligence for clinical Cardiac nAvigation) است. سیستم مذكور از دستگاه یادگیری كه یك نوع هوش مصنوعی است، برای ارسال سفارش به بیماران استفاده می نماید.
طی توسعه این سیستم، محققان اطلاعات پزشكی زیادی را جمع آوری كردند و دستورالعمل هایی را برای بیماران مبتلا به درد قفسه سینه به سیستم وارد كردند. الگوریتم یادگیری ماشین، این اطلاعات را به صورت مكرر تجزیه و تحلیل كرد تا یاد بگیرد كه چه كسی نیاز به آزمایش دارد و چه كسی به آزمایش نیاز ندارد.1398/02/23
14:42:10
5.0 / 5
4698
تگهای خبر: نرم افزار , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ParsiKav