پژوهشگران فنلاندی دنبال می كنند

درمان افسردگی با گاز خنده!

درمان افسردگی با گاز خنده!

به گزارش پارسی كاو پژوهشگران فنلاندی تلاش دارند گاز خنده را به یك راهبرد موثر برای درمان افسردگی تبدیل كنند.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از تكنولوژی، "مونوكسید دی نیتروژن" یا "نیتروز اكساید"(Nitrous oxide) كه به "گاز خنده" هم معروف است، در گذشته بعنوان داروی بیهوشی مورد استفاده قرار می گرفت. این گاز هنوز هم به خاطر قیمت كم و كاربرد آسان، مورد استفاده قرار می گیرد. دانشمندان "دانشگاه هلسینكی"(UH) فنلاند در بررسی جدیدی دریافتند كه می توان از نیتروز اكساید برای درمان نشانه های افسردگی هم بهره برد.
"كتامین"(Ketamine) هم از داروهای بیهوشی است كه اثر فوری دارد و می تواند به افراد مبتلا به افسردگی كمك نماید اما دانشمندان با وجود عملكرد خوب این دارو، به فكر جایگزینی برای آن هستند چونكه هنوز دلیل تأثیر سریع و مثبت كتامین، به صورت كامل معلوم نیست و دانشمندان احتمال می دهند این دارو، عوارض جانبی منفی به همراه داشته باشد.
پژوهشگران فنلاندی تابحال فقط تأثیر نیتروز اكساید را بر جوندگان نشان داده بودند اما شاید آزمایش های بالینی در آینده نزدیك بتوانند تأثیر این گاز را بعنوان یك درمان مؤثر تأیید كنند. نكته مثبت در مورد نیتروز اكساید این است كه دانشمندان، نحوه عملكرد آنرا می دانند.


آزمایش ها نشان می دهند كه گاز خنده می تواند به خاطر اثر سریع ضد افسردگی، مكانیسم های مولكولی را افزایش دهد. این تأثیرات، پیش تر در مورد كتامین هم بررسی شده بودند. می توان اظهار داشت كه عملكرد گاز خنده مانند عملكرد كتامین است. هر دو ماده، شرایط ثابتی در مغز ایجاد می كنند كه به بهبود افسردگی منجر می شود. گاز خنده، به سرعت عمل می كند اما نباید به صورت مداوم مورد استفاده قرار بگیرد.
"ساموئل كوهتالا"(Samuel Kohtala)، یكی از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: این كار، مانند پرتاب سنگ در یك دریاچه آرام است. پرتاب سنگ، باعث حركت آب می شود و امواج آن تا مدت ها باقی می مانند و اثر خویش را حفظ می كنند.
مكانیسم های بوجود آمده توسط گاز خنده، تا حدود زیادی بستگی به امواج مغز به خصوص هنگام خواب عمیق دارد؛ در نتیجه پژوهشگران تصمیم گرفتند نقش خواب را هم در نجات یافتن از افسردگی بررسی نمایند.
افسردگی، از بیماری هایی است كه می تواند كیفیت زندگی را به شدت تحت تأثیر قرار دهد و حتی به مرگ بیمار ختم شود. مردم معمولاً این بیماری را نادیده می گیرند و یا آنرا یك ناراحتی معمولی تصور می كنند؛ در حالیكه افسردگی به یك درمان قطعی و مؤثر نیاز دارد. پژوهشگران امیدوارند گاز خنده، در آینده به یك راهبرد مؤثر برای درمان افسردگی تبدیل گردد.
منبع:

1398/02/13
12:13:11
5.0 / 5
4672
تگهای خبر: تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav