تولید ۵۰ موشک لانگ مارچ در سال توسط چین

تولید ۵۰ موشک لانگ مارچ در سال توسط چین

پارسی کاو: کارخانه جدید چین قادر به تولید 50 موشک «لانگ مارچ 8» در سال خواهد بود، در صورتیکه هیچ کارخانه دیگری در جهان نمی تواند با این سرعت موشک بسازد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از SCMP، چین درحال ساخت یک کارخانه مونتاژ با قابلیت تولید ۵۰ موشک لانگ مارچ ۸(Long March ۸) در سال است که در سال ۲۰۲۴ تکمیل خواهد شد.
این کارخانه در جزیره گرمسیری هاینان واقع شده است و ظرفیت پرتاب سالانه چین را حدودا دو برابر می کند.
راه اندازی این کارخانه در حالی صورت می گیرد که چین تضمین می نماید که هیچ تأسیسات موجود دیگری در جهان نمی تواند با این سرعت موشک بسازد.
موشک لانگ مارچ ۸ می تواند بیش از ۲۰ ماهواره ارتباطی به اندازه ماهواره های استارلینک را با خود حمل کند و چین می خواهد از این وسیله نقلیه برای ارسال بیش از ۱۰۰۰ ماهواره به فضا در هر سال استفاده نماید.
شاید نکته جالب تر، این واقعیت باشد که این موشک جدید برای قرار دادن ماهواره ها در مداری بالاتر از ماهواره های فعلی استارلینک طراحی شده است که به ماهواره های چینی اجازه می دهد بتوانند علاوه بر انجام وظایف خود، بر ماهواره های آمریکایی نیز نظارت کنند.
چین هم اکنون بیش از ۴۰۰۰ ماهواره در مدار زمین دارد و می خواهد ۱۳ هزار ماهواره دیگر را برای همگام شدن با توسعه پروژه اینترنت ماهواره های استارلینک در پروژه ای با نام رمز GW پرتاب کند.
با این وجود، موشک های مجموعه لانگ مارچ موجود در چین، یا خیلی کوچک یا خیلی بزرگ هستند. اینجاست که لانگ مارچ ۸ با اندازه ای مناسب وارد می شود.
سونگ ژنگیو، دانشمند ارشد موشکی در آکادمی فناوری وسایل نقلیه پرتاب چین(CALT) می گوید: این موشک می تواند بیش از ۹۰ درصد از الزامات ماموریت پرتاب های بعدی چین برای مدارهای متوسط و پایین زمین را برآورده کند و می تواند این کار را بهتر و ارزان تر انجام دهد.
طبق گزارش اخیر پژوهشگران شرکت علوم و فناوری هوافضای چین، هم اکنون قرار دادن هر یک کیلوگرم محموله در مدار پایین زمین(LEO) حدود ۳۰۰۰ دلار هزینه دارد.
گروه سونگ ادعا می کند که روش هایی را پیدا کرده است که تا حالا هیچ گاه استفاده نشده بودند و می توانند هزینه های تولید موشک لانگ مارچ ۸ را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. یکی از این موارد حذف آزمایش کیفی است.
آزمایش کیفی(Modal testing) شکلی از آزمایش ارتعاش یک جسم است که به سبب آن شکل و حالت جسم مورد آزمایش قرار می گیرد.
موشک لانگ مارچ ۸ عنوانِ متمایزِ نخستین موشک در جهان را یدک می کشد که بدون نیاز به آزمایش کیفی در مقیاس کامل با موفقیت پرواز کرده است. در عوض، سازندگان آن از شبیه سازی ها برای به دست آوردن پارامترهای پویا استفاده کردند که امکان پرتاب موفقیت آمیز آنرا فراهم می آورد.
این گروه پژوهشی در مقاله انتشار یافته خود آورده است: این بدان معناست که چرخه توسعه ۱۲ ماهه این موشک کوتاه شد و مقدار زیادی از بودجه ذخیره شد.
منبع:

1402/03/07
11:32:34
5.0 / 5
253
تگهای خبر: اینترنت , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ParsiKav