بررسی دی ان ای سرطان برای كشف عوامل شیمیایی تومورها

بررسی دی ان ای سرطان برای كشف عوامل شیمیایی تومورها

به گزارش پارسی كاو تحقیقات جدید محققان دانشگاه كمبریج نشان داده است نشانه های خاصی از دی.ان.ای ۴۱ عامل سرطان زا را می توان در تومورها شناسایی كرد.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، ما بیشتر از یك قرن است كه می دانیم قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی خاص می تواند جهش هایی را در دی.ان.ای (DNA) ایجاد كند كه در نهایت منجر به سرطان می شود. با این وجود، ارتباط دادن صریح تومورهای خاص به عوامل مشخص مانند نور ماورا بنفش یا دود سیگار پیچیده است.
هم اكنون یك تیم از دانشمندان دانشگاه كمبریج برای نخستین بار راهی را برای شناسایی نشانه های خاص جهش در تومورها دریافته اند كه می تواند به عوامل سرطان زای مشخص ارتباط داده شود.
"سرنا نیك زینال" یكی از محققان این پروژه می گوید: نشانه های جهشی در واقع ردپایی هستند كه روی دی.ان.ای ما برجا می گذارند و درست مانند اثر انگشت، هر یك از آنها منحصر به فرد هستند. آنها به ما اجازه می دهند كه تومور را به شكل یك صحنه جرم بررسی نماییم تا مانند پزشكان پزشكی قانونی مقصر و همدستانش كه مسئول ایجاد تومور هستند را بیابیم.
محققان برای ایجاد كاتالوگی از این نشانه های جهش دی.ان.ای با قرار دادن سلول های بنیادی در معرض عوامل مختلف سرطان زای محیطی شروع كردند. آنها با استفاده از توالی كامل ژنوم قادر به شناسایی ردپای مشخصی از ۴۱ عامل سرطان زا مانند مواد شیمیایی موجود در دود سیگار، دود سوخت های فسیلی یا غذاهای خاص شدند.
این مطالعه همینطور قادر به اندازه گیری میزان و چگونگی صدمه رسانی هر عامل سرطان زا بود و بر بعضی از عوامل شناخته شده مانند ارتباط قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش با سرطان پوست و سیگار كشیدن با سرطان ریه صحه گذاشت.
عوامل سرطان زای دیگر اثرات كمتری داشتند و محققان از این مطالعه برای احراز روابط بین بعضی از سرطان ها و عوامل خاص محیطی استفاده می نمایند اما در این كار احتیاط می كنند و دقت خاصی دارند.
البته این تحقیق قرار نیست یك علت قطعی را برای همه سرطان ها پیدا كند. خیلی از عوامل سرطان زا چنان اثر جهشی ضعیفی روی دی.ان.ای می گذارند كه نمی توان با قطعیت اظهار داشت كه عامل ایجاد تومور و ابتلاء به سرطان خاصی شده اند.
بررسی دقیق تر این نشانه های جهش دی.ان.ای برای تكمیل كاتالوگ شناسایی عوامل مختلف انواع سرطان نیازمند كار بیشتری است. این مطالعه می تواند برای افرادی كه در صنایع مختلف و محیط های خاص كار می كنند و در معرض عوامل سرطان زا هستند بسیار قابل توجه باشد.
این مطالعه یك پیشرفت قابل توجه در كمك به دانشمندان برای درك بیشتر ریشه های سرطان ها است تا دریابند دقیقاً چه چیزی به تشكیل تومور در بیمار كمك كرده است و به عرضه دهندگان خدمات بهداشتی كمك خواهد نمود تا سفارش های بهتری برای پیشگیری از قرار گرفتن در معرض این عوامل سرطان زا عرضه كنند.
نیك زینال می گوید: كتابخانه مرجع ما اجازه خواهد داد كه پزشكان در آینده عواملی را كه مسئول ایجاد سرطان هستند، شناسایی كنند. این اطلاعات می تواند برای كمك به اطلاع رسانی انجام اقداماتی برای كاهش قرار گرفتن افراد در معرض عوامل خطرناك ابتلاء به سرطان های مختلف مفید باشد.
این مطالعه در مجله Cell انتشار یافته است.1398/01/27
16:44:48
5.0 / 5
4869
تگهای خبر: خدمات , قانونی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ParsiKav