اولین پرتاب موشک الکترون از خاک آمریکا انجام شد

اولین پرتاب موشک الکترون از خاک آمریکا انجام شد

به گزارش پارسی کاو، موشک «الکترون» شرکت «راکت لب» برای اولین بار از خاک آمریکا پرتاب شد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت «راکت لب»(Rocket Lab) اولین پرتاب از خاک آمریکا را در روز سه شنبه ۲۴ ژانویه شروع کرد و توانست راه را برای پرتاب های احتمالی ماهانه از ساحل شرقی آمریکا هموار کند.
یک موشک «الکترون»(Electron) راکت لب، از «مرکز پرواز والوپس»(WFF) ناسا به همراه سه ماهواره فرکانس رادیویی تجاری شرکت «HawkEye ۳۶۰» پرتاب شد.
بلند شدن موشک در ساعت شش پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی انجام شد. موشک بعد از پرتاب، آسمان گرگ و میش را بر فراز ساحل شرقی ویرجینیا با غرشی خروشان روشن کرد و به سمت مدار شدت گرفت.
«موریل بیکر»(Murielle Baker)، مدیر ارتباطات راکت لب، در جریان پخش اینترنتی پرتاب اظهار داشت: الکترون با پرتاب از «مجتمع پرتاب ۲»(Launch Complex ۲)، خاک آمریکا را برای اولین بار ترک می کند و در راه خود به فضا و بالای اقیانوس اطلس پیش می رود.
سه ماهواره HawkEye ۳۶۰ درست کمتر از یک ساعت بعد از پرتاب، مطابق برنامه ریزی در ارتفاع حدود ۵۵۰ کیلومتری مستقر شدند. با این حال، خبر این موفقیت حدود ۳۵ دقیقه به تعویق افتاد چونکه ایستگاه زمینی دریافت کننده ارتباطات به درستی کار نمی کرد.
پرتاب روز سه شنبه که به نام «ویرجینیا برای عاشقان پرتاب است» شناخته می شود، سال ها درحال برنامه ریزی شدن بود. «پیتر بک»(Peter Beck)، بنیانگذار و مدیرعامل راکت لب در اطلاعیه ای که پیش از طریق اندازی عرضه شد، اظهار داشت: ما در مورد قابلیتی که با این پرتاب از خاک آمریکا برای مشتریان خود به ویرجینیا می آوریم، فوق العاده هیجان زده هستیم و همینطور به فرصت هایی که این کار می تواند با ایجاد مشاغل و عرضه خدمات برای جامعه ایجاد نماید، افتخار می نماییم.
راکت لب امیدوار بود در سال ۲۰۲۰ پرتاب های خویش را از والوپس آغاز کند اما تأخیر در عرضه سیستم خاتمه پرواز خودکار ناسا که برای پرتاب های الکترون از این محدوده مورد نیاز بود، سال ها تأخیر را به همراه داشت. این سیستم، یک نرم افزار ایمنی خودکار است که برای کمک کردن به موشک ها در صورت انحراف از مسیر خود در حین پرواز طراحی شده است.
«دیوید پیرس»(David Pierce)، مدیر مرکز پرواز والوپس اظهار داشت که این آژانس فضایی، خطاهای بسیاری را در نرم افزار پیدا کرده است که به اصلاح و آزمایش بیشتر توسط ناسا، نیروی فضایی آمریکا و اداره هوانوردی فدرال آمریکا نیاز دارد. این مشکلات در اواسط دسامبر ۲۰۲۲ حل شدند و فقط آب و هوای بد مانع کوشش برای پرتاب در ۱۸ دسامبر شد.
این اولین پرتاب موشک در آمریکا از میان سه مأموریت برنامه ریزی شده برای شرکت HawkEye ۳۶۰ بود که درحال ساخت مجموعه ای از ماهواره های کوچک برای نظارت فرکانس رادیویی است. طبق این قرارداد، راکت لب در مجموع ۱۵ ماهواره HawkEye ۳۶۰ را تا سال ۲۰۲۴ پرتاب خواهد نمود که پرتاب روز سه شنبه، پنجمین گروه از ماهواره ها را به مدار برد.
«جان سرافینی»(John Serafini)، مدیرعامل HawkEye ۳۶۰ در اطلاعیه ای متفاوت قبل از پرتاب اظهار داشت: برای پنجمین گروه از ماهواره های نسل بعدی، ما به انعطاف پذیری مداری بهینه نیاز داشتیم و سکوی پرتاب جدید راکت لب در والوپس، قابلیت داخلی کامل را فراهم می آورد. این پرتاب، تشکیل اولین خوشه ماهواره ای ما را سهولت می بخشد و تنوع دید را برای مشتریان دولتی و تجاری ما در سرتاسر جهان فراهم می آورد.
راکت لب هم اکنون می خواهد ماهانه یک مأموریت الکترون را از والوپس پرتاب کند. این شرکت درحال ساختن یک موشک قابل استفاده مجدد بزرگتر به نام «نوترون»(Neutron) است که از ویرجینیا پرواز خواهد نمود. انتظار می رود اولین پرتاب موشک نوترون زودتر از سال ۲۰۲۴ صورت گیرد.
الکترون همیشه یک وسیله نقلیه مصرفی بوده است اما راکت لب تلاش دارد تا اولین مرحله آنرا قابل استفاده مجدد کند. این شرکت تا به امروز موشک های الکترون را در چندین مأموریت مداری بازیابی و بررسی نموده است. با این حال، هیچ تلاشی برای بازیابی در مأموریت «ویرجینیا برای عاشقان پرتاب است» وجود نداشت.منبع:

1401/11/06
13:39:49
5.0 / 5
233
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ParsiKav