بازیابی حس بویایی بعد از کووید-19 با تزریق در بینی

بازیابی حس بویایی بعد از کووید-19 با تزریق در بینی

به گزارش پارسی کاو، هنگام شروع همه گیری کووید-۱۹، گزارش هایی در خصوص از دست رفتن حس بویایی و چشایی از جانب افراد مبتلا به این ویروس به دست آمد و الان مطالعه ای جدید نشان داده است که تزریق پلاسما در بینی می تواند به درمان فقدان حس بوی ناشی از بیماری کووید-۱۹ کمک نماید.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، زارا پاتل (Zara Patel)، استاد گوش و حلق و بینی در دانشکده پزشکی استنفورد، سال هاست که از دست رفتن حس بویایی را بعنوان علامتی از عفونت های ویروسی مورد مطالعه قرار می دهد.
او می گوید: خیلی از ویروس ها می توانند سبب از بین رفتن حس بویایی شوند، ازاین رو برای ما بعنوان متخصص بینی حیرت انگیز نبود که متوجه شدیم کووید-۱۹ سبب از بین رفتن حس بویایی و چشایی شده است. ما انتظارش را داشتیم. پاتل همینطور می دانست که این وضعیت می تواند ادامه دار شود و درمان های مؤثر کمی برای آن در دسترس هستند.
بر مبنای یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۲ که توسط پاتل و همکارانش صورت گرفت، حدود ۱۵ درصد از افرادی که از دست دادن بویایی ناشی از کووید-۱۹ را تجربه کردند، شش ماه پس از مبتلا شدن به بیماری همچنان گرفتار مشکل بوده اند. این یعنی ۹ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا با این عارضه دست به گریبان هستند و تعداد آنها در حال افزایش می باشد. خیلی از کسانی که از دست دادن بویایی را گزارش کرده اند، از دست دادن حس چشایی را هم گزارش دادند، چونکه بویایی جزء اصلی نحوه تجربه ما از طعم غذا است.
حالا تیم پاتل با استفاده از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت که از خون خود بیمار گرفته شده است، راه جدیدی را برای درمان از دست رفتن طولانی مدت حس بویایی در رابطه با کووید-۱۹ مورد آزمایش قرار داده اند. در یک کارآزمایی بالینی با حضور ۲۶ شرکت کننده، احتمال بهبودی در افرادی که این درمان را دریافت کرده بودند، ۱۲.۵ برابر بیشتر از بیمارانی بود که دارونما تزریق کردند. این مطالعه در روز ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲ در انجمن بین المللی آلرژی و راینولوژی منتشر گردید.
پلاسمای غنی از پلاکت شکل غلیظی از پلاسما است و پلاسما قسمت مایع خون است که سلول های خونی و سایر اجزای خون از آن حذف گردیده است. این مایع غنی از پلاکت ها و مهم تر از همه، عامل های رشد است که به بازسازی بافت کمک می کنند. گفته می شود که پلاسمای غنی از پلاکت برای درمان آرتریت خفیف در مفاصل، کاهش چین و چروک صورت و حتی رشد مجدد موها هنگام تزریق به پوست سر کاربرد دارد.
پاتل نسبت به چنین درمانی مطمئن نبود، اما مطالعه ای که نشان می داد تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به اندازه جراحی در درمان سندرم تونل کارپال که در نتیجه ی صدمه رسیدن به عصب مچ دست ایجاد می شود، موثر است، او را مجذوب این درمان کرد. او می دانست که از دست دادن حس بویایی ناشی از کووید-۱۹ هم یک مشکل عصبی است، که در آن اثرات طولانی مدت ویروس مانع از بازسازی صحیح اعصاب عمیق در حفره بینی می شود. این اعصاب به مغز متصل می شوند و به صورت معمول هر سه تا چهار ماه یک مرتبه بازسازی می شوند.
یک حمله مخفیانه
ویروس سارس-کوو-۲ مستقیما سلول های عصبی را هدف قرار نمی دهد بلکه به سلول های پشتیبان معروف به سلول های «sustentacular» حمله می کند که گیرنده ACE-۲ دارند و ویروس از آنها برای آلوده کردن سلول ها استفاده می نماید. این سلول ها در بازسازی صحیح اعصاب نقش دارند، ازاین رو التهاب و صدمه مداوم به این سلول ها امکان دارد منجر به از دست دادن عملکرد طولانی مدت آنها شود.
پاتل پیش از این یک مطالعه آزمایشی کوچک انجام داده بود که ایمنی تزریق پلاسمای غنی از پلاکت را در حفره بینی هنگام شیوع بیماری کووید-۱۹ نشان می داد، ازاین رو او برنامه های خویش را برای انجام یک آزمایش بزرگتر تنظیم کرد تا به صورت خاص بر درمان کاهش بویایی در رابطه با کووید-۱۹ تمرکز کند.
همه شرکت کنندگان اعلام نمودند که به کووید-۱۹ مبتلا شده اند و از دست رفتن بویایی در آنها بین ۶ تا ۱۲ ماه طول کشیده است. آنها همینطور باید قبل از آزمایش درمان های دیگری مانند تمرین بویایی و شستشوی استروئیدی را امتحان می کردند.
پاتل می گوید: می خواستم مطمئن شوم که هر مداخله درمانی که مطالعه می کنم، جایگزین یا معادل درمان های قبلی نیست بلکه مزیتی فراتر از آنها دارد.
نیمی از شرکت کنندگان هر دو هفته یک مرتبه به مدت شش هفته تزریق پلاسمای غنی از پلاکت را در بافت عمیق داخل حفره بینی دریافت نمودند، در حالیکه نیمی دیگر طبق همان برنامه دارونما دریافت نمودند. نه شرکت کنندگان و نه محققین نمی دانستند افراد کدام یک را دریافت می کنند.
آزمایش بویایی
محققان توانایی بویایی را با استفاده از یک تست استاندارد بویایی به نام «Sniffin' Sticks» ارزیابی کردند. این آزمون شامل طیف وسیعی از بوهای خوشایند مانند بوی گل و بوهای بد مانند تخم مرغ فاسد می شد و شرکت کنندگان در شناسایی بوها، تشخیص بوها و تعیین قدرت آنها امتیاز دریافت می کردند.
هنگامی که محققان سه ماه بعد از نخستین تزریق شرکت کنندگان را بررسی کردند، امتیاز گروهی که پلاسمای غنی از پلاکت دریافت کرده بودند به صورت متوسط ۶.۲۵ افزایش پیدا کرده بود و افزایش امتیاز آنها ۳.۶۷ بیشتر از گروه دارونما بود. ۵۷.۱ درصد از گروهی که پلاسمای غنی از پلاکت دریافت کرده بودند بهبود قابل توجهی از نظر بالینی نشان دادند، در حالیکه تنها در ۸.۳ درصد از گروه دارونما بهبود رویت شد.
جالب اینجاست که وقتی شرکت کنندگان توانایی بویایی خویش را ارزیابی کردند، هر دو گروه بهبود مشابهی را گزارش کردند. پاتل می گوید که مطالعات قبلی نشان داده است که بهبود ذهنی همیشه با بهبود عینی مطابقت ندارد.
او افزود که بهبود در گروه دارونما تا حدی می تواند ناشی از اثر دارونما باشد و همینطور می تواند نشان دهد که بهبودی خود به خودی می تواند حتی بعد از شش ماه اتفاق بیفتد.
باآنکه این مطالعه از دست دادن چشایی را ارزیابی نکرد اما بازیابی بویایی احیانا به بازیابی حس چشایی هم کمک می نماید.
پاتل حالا تزریق پلاسمای غنی از پلاکت را به بیماران خارج از آزمایش عرضه می کند.
منبع:

1401/10/24
14:54:54
5.0 / 5
211
تگهای خبر: استاندارد , تخصص , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
ParsiKav