پایان ماموریت ۲۶ روزه به ماه

کپسول اوریون چه زمانی به زمین بازمی گردد؟

کپسول اوریون چه زمانی به زمین بازمی گردد؟

به گزارش پارسی کاو، کپسول اوریون مأموریت آرتمیس 1 ناسا امروز(یکشنبه) 11 دسامبر به مأموریت خود پایان می دهد و به زمین باز می گردد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای اوریون ناسا با سقوط در اقیانوس آرام به ماموریت ۲۶ روزه خود به ماه پایان خواهد داد.
اوریون مقرر است در سواحل غربی باخا کالیفرنیا در ساعت ۱۲: ۴۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۱: ۱۰ به وقت ایران) برای تکمیل ماموریتش که قبل از سپیده دم ۱۶ نوامبر شروع شد، به آب های اقیانوس آرام برخورد کند. بازگشت این کپسول به زمین بصورت زنده بوسیله سایت ناسا قابل مشاهده می باشد.
ماموریت بدون سرنشین آرتمیس ۱، نخستین پرواز آزمایشی ناسا با موشک و کپسولی است که مقرر است از آن برای بازگرداندن فضانوردان به سطح ماه تا سال ۲۰۲۵ تحت برنامه آرتمیس استفاده گردد. این کپسول در طول ورود مجدد به جو و همزمان با استقرار چتر نجاتش برای فرودی بی خطر، با بحرانی ترین چالش خود یعنی جان سالم به در بردن از دمای بسیار بالا در جو زمین رو به رو خواهد شد.
مایک سارافین(Mike Sarafin)، مدیر ماموریت آرتمیس ۱ ناسا در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز پنجشنبه(۸ دسامبر/۱۷ آذر) اظهار داشت: ما موارد دشواری پیش رو داریم.
عملیات فرود اوریون از ساعت ۱۲ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۰: ۳۰ به وقت ایران) شروع می شود. در این زمان کپسول آرتمیس از ماژول خدمات خود که توسط آژانس فضایی اروپا تولید شده و حاوی آرایه های خورشیدی، موتور و پیشرانه است، جدا می شود. به قول ناسا، ماژول خدمات دیگر مورد نیاز نیست و به شکلی جدا می شود که هیچ خطری برای اوریون یا افراد حاضر روی زمین نداشته باشد.
ورود اوریون در ساعت ۱۲: ۲۰ به وقت منطقه زمانی شرقی به جو شروع می شود. اوریون با سرعت ۲۵ هزار مایل در ساعت(۴۰ هزار کیلومتر در ساعت) با جو زمین برخورد خواهدنمود که حدودا ۳۲ برابر سرعت صوت است. دمای آن باید تا ۵۰۰۰ درجه فارنهایت(۲۸۰۰ درجه سانتیگراد) بالا برود که تقریباً برابر با نیمی از گرمای خورشید است.
ناسا برای کاهش سرعت اوریون و حفظ آن در مسیر، یک روش جدید ورود مجدد به نام «جست و خیز»(skipping) را آزمایش خواهدنمود که در آن اوریون مانند یک سنگ درحال جست و خیز وارد جو زمین خواهد شد. بعد از آن، این فضاپیما برای فرود نهایی، ورود جوی دومی را به انجام می رساند.
در ساعت ۱۲: ۳۵ به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۱: ۰۵ به وقت ایران) اوریون در ارتفاع حدود ۴۰ هزار پا(نزدیک به ۱۲۲۰۰ متر) از زمین قرار می گیرد، در آن زمان خیلی از رویدادها بصورت متوالی اتفاق خواهند افتاد. ظرف مدت چهار دقیقه، فضاپیما مجموعه ای از چتر نجات ها را به کار می گیرد تا سرعت فرود خودرا کم کند. انتظار می رود که اوریون در زیر چترهای اصلی خود با سرعتی در حدود ۲۰ مایل در ساعت(۳۲ کیلومتر در ساعت)، ظهر امروز در ساعت ۱۲: ۴۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۱: ۱۰ به وقت ایران) به آب برخورد کند.
جاد فریلینگ(Judd Frieling)، مدیر پرواز آرتمیس ۱ ناسا، در روز پنجشنبه اظهار داشت: وقتی به آب برخورد نماییم، حدود دو ساعت در آب خواهیم ماند. این بازه زمانی به ناسا این امکان را می دهد تا وضعیت اوریون و دمای آنرا بعد از برخورد به آب آزمایش کند. اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، اوریون در ساعت ۱۵ به وقت منطقه زمانی شرقی (۲۳: ۳۰ به وقت ایران) از آب با بهره گیری از کشتی بازیابی شود.
ناسا برای بازیابی فضاپیمای اوریون از اقیانوس آرام درحال همکاری با نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا است. ملیسا جونز(Melissa Jones)، مدیر فرود و بازیابی ناسا اظهار داشت: ناو یواس اس پورتلند(USS Portland ) نیروی دریایی آمریکا برای بازیابی اوریون در محل حاضر است و غواصان نیروی دریایی و ناسا هفته ها برای اجرای برنامه بازیابی تمرین کرده اند.
پس از بازگشت اوریون به زمین، ناسا دو رویداد دیگر نیز پیش رو دارد.
در ساعت ۱۵: ۳۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۰: ۰۰ به وقت ایران)، ناسا یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار خواهدنمود تا در مورد بازگشت اوریون به زمین و بطور کلی این ماموریت صحبت کند. این جلسه بصورت زنده از تلویزیون ناسا پخش خواهد شد و افرادی چون رییس ناسا، بیل نلسون و مدیران ماموریت آرتمیس ۱ در آن صحبت خواهند کرد. سپس در ساعت ۱۸ به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۲: ۳۰ بامدادان دوشنبه به وقت ایران)، ناسا آخرین ویدئو از لحظات قابل توجه ماموریت آرتمیس ۱ را برای جشن گرفتن این ماموریت پخش خواهدنمود.
ناسا به بررسی کپسول اوریون خواهد پرداخت تا دریابد سیستم های آن در طول پرواز ۲۶ روزه به ماه تا چه اندازه خوب عمل کرده اند. اگر همه چیز خوب جلو برود، ناسا می خواهد در سال ۲۰۲۴ نخستین ماموریت سرنشین دار با اوریون را تحت عنوان آرتمیس۲(Artemis ۲)، به فضا بفرستد. در این ماموریت فضانوردان روی سطح ماه فرود نخواهند آمد. ماموریت دیگری به نام آرتمیس ۳ نیز برای انجام نخستین فرود روی ماه بعد از دهه ها برای سال ۲۰۲۵ برنامه ریزی شده است.




منبع:

1401/09/20
15:02:07
5.0 / 5
322
تگهای خبر: خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ParsiKav