ناسا یک محافظ حرارتی را آزمایش کرد

ناسا یک محافظ حرارتی را آزمایش کرد

پارسی کاو: به گزارش پارسی کاو، ناسا اخیرا یک محافظ حرارتی بادی را برای اکتشافات سیاره ای در مدار آزمایش کرده است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا، این محافظ حرارتی سوار بر موشک اطلس ۵ از پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ به فضا پرتاب شد. این سپر حرارتی با موفقیت در فضا مستقر شد و حدودا دو ساعت بعد از پرتاب در اقیانوس در نزدیکی هاوایی فرود آمد.
LOFTID در کنار محموله اصلی موشک اطلس ۵ که ماهواره هواشناسی مشترک قطبی ماهواره (JPSS) بود، پرتاب شد که با موفقیت در مدار قرار گرفت تا اطلاعات آب و هوا را برای اداره ملی اقیانوسی و جوی جمع آوری کند.
این مأموریت آخرین پرتاب اطلس ۵ از پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا را رقم زد، چونکه سازمان ائتلاف پرتاب و راه اندازی برای نخستین بار آماده پرتاب موشک ولکان (Vulcan rocket) نسل بعدی خود می شود. این موشک در ساعت ۱: ۴۹ صبح به وقت محلی به آسمان پرتاب شد.
فناوری سپر حرارتی بادی ناسا در مدار پایین زمین(LOFTID) به مأموریت های سیاره ای آینده به مریخ اجازه می دهد تا یک سپر حرارتی فشرده و انعطاف پذیر را در محفظه بار حمل کنند که میتوان پیش از آن که مأموریت وارد جو سیاره مقصد شود، باز شود.
در جریان پخش زنده ناسا از این رویداد، یکی از مقامات ناسا توضیح داد که فناوری مورد استفاده در LOFTID مزایایی در زمین هم خواهد داشت. در واقع، محققان از همان مواد محافظ حرارتی برای ساخت نمونه اولیه پناهگاه حرارتی جهت کمک به مقابله با آتشسوزی جنگلها بهره برده اند.
آژانس فضایی ایالات متحده تقریبا یک ساعت بعد از پرتاب اخبارش را به روز رسانی و تأیید کرد که LOFTID را با موفقیت در ارتفاع تقریبا ۷۸ مایلی (۱۲۵ کیلومتری) در مدار زمین مستقر کرده است. این بدان معناست که سپر حرارتی فرود خویش را به سمت جو زمین شروع کرده است.
تقریبا نیم ساعت بعد، ناسا تصاویری زنده را از LOFTID درحال سقوط به اقیانوس در نزدیکی هاوایی ثبت نمود. این محافظ حرارتی بوسیله ی یک قایق از آب، خارج و سپس راهی خشکی می شود. یک ضبط کننده داده در LOFTID هم اندکی پیش از سقوط رها گردید و بازیابی خواهد شد.
ناسا در وبسایت خود می گوید: LOFTID برای مقاومت در مقابل دمای ورود مجدد به جو و تا ظرفیت تحمل دمای بیشتر از ۲۹۰۰ درجه فارنهایت (۱۶۰۰ درجه سانتی گراد) ساخته شده است.


1401/08/21
09:39:29
5.0 / 5
221
تگهای خبر: سایت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
ParsiKav