رویای صحبت کردن انسان با حیوان تحقق می یابد!

رویای صحبت کردن انسان با حیوان تحقق می یابد!

پارسی کاو: شاید انسان ها به زودی بتوانند با حیوانات ارتباط برقرار کنند برای اینکه دانشمندان در سراسر جهان از هوش مصنوعی برای صحبت کردن با زنبورها، فیل ها و نهنگ ها استفاده می نمایند اما یک متخصص نگران است که از این قدرت برای دستکاری گونه های وحشی استفاده گردد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، "کارن بیکر"(Karen Bakker)، پژوهشگر "دانشگاه بریتیش کلمبیا"(UBC) در مصاحبه ای اظهار داشت که یک گروه پژوهشی در آلمان از هوش مصنوعی برای رمزگشایی الگوهایی در صداهای غیرانسانی مانند رقص زنبورهای عسل و صداهای با فرکانس پایین فیل ها استفاده می نمایند. این کار کمک می نماید تا فناوری نه فقط برای برقراری ارتباط، بلکه برای کنترل حیوانات وحشی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
بیکر توضیح داد که این نوع هوش مصنوعی را می توان به ربات هایی اضافه کرد که می توانند موانع ارتباط بین گونه ها را از بین ببرند اما او اشاره کرد که این پیشرفت، پرسش های اخلاقی را نیز به وجود می آورد.
وی ادامه داد: توانمندسازی انسان ها برای صحبت کردن با گونه های مختلف می تواند احساس خویشاوندی عمیق تر یا احساس سلطه و توانایی اهلی کردن گونه های وحشی را بوجود آورد که ما هیچ گاه به عنوان انسان قادر به کنترل آنها نبوده ایم.
انسان ها مدت هاست که بدنبال توانایی صحبت کردن با حیوانات بوده اند و چندین فیلم را بر طبق این ایده ساخته اند؛ مانند فیلم "دکتر دولیتل"(Doctor Dolittle) در سال ۱۹۶۷ اما این ایده دیگر فقط یک طرح فیلم نیست و دانشمندان، روش های موفقی را برای صحبت کردن به زبان حیوانات کشف کرده اند.
در سال ۲۰۱۸، پژوهشگران "مرکز یادگیری ماشینی و رباتیک دالم"(DCMLR) در آلمان، رباتی به نام "روبوبی"(RoboBee) را طراحی کردند که رقص زنبورها را که برای انتقال اطلاعات استفاده می شود، تقلید می کند. این ربات که هیچ شباهتی به زنبورهای واقعی ندارد، به شکل یک حشره بالدار طراحی شده و به میله ای متصل است که حرکات آنرا کنترل می کند.
این گروه پژوهشی به ربات آموزش دادند تا حرکات یکسانی از رقص را تقلید کند که از ارتعاشات مختلفی تشکیل شده است. این کار، زنبورها را فریب داد تا به آن گوش دهند. این آزمایش نشان داد که تعدادی از زنبورها دستورالعمل های روبوبی را دنبال می کنند؛ همچون اینکه در کدام قسمت کندو حرکت کنند یا بطور کامل متوقف شوند.
بیکر که بتازگی کتابی را با عنوان "آواهای زندگی: چگونه فناوری های دیجیتال ما را به دنیای حیوانات و گیاهان نزدیک تر می کنند"(The Sounds of Life: How Digital Technologies Are Bringing Us Closer to the Worlds of Animals and Plants) منتشر نموده است، اظهار داشت که گام بعدی تحقیقات این گروه آلمانی، کاشت چندین ربات در کندوهای مختلف است تا ببینند که آیا کندو، ماشین ها را به عنوان یکی از اعضای خود می پذیرد یا خیر. وی ادامه داد: در این صورت، کنترل بی سابقه ای بر کندو خواهیم داشت. ما کندو را به روشی اهلی خواهیم کرد که پیش تر هیچ گاه انجام نشده بود.
بیکر در مورد مشکلات اخلاقی ناشی از این قابلیت نیز صحبت کرد و خاطرنشان ساخت که چنین فناوری هایی می توانند به سوءاستفاده انسان از حیوانات منجر شوند. با این وجود، بیکر امیدوار است که از این قابلیت ها استفاده گردد تا افراد عادی بتوانند با آواهای طبیعت هماهنگ شوند.
فیل ها به سبب غرش های قوی خود شناخته می شوند اما این موجودات بزرگ، صداهایی با فرکانس پایین نیز منتشر می کنند که مورد توجه گوش انسان قرار نمی گیرند.


بیکر درباره ی کار "کتی پین"(Katie Payne)، جانورشناس و پژوهشگر حوزه زیست آوایی صحبت کرد که از هوش مصنوعی برای دریافت صداهای فروصوت بهره برده است.
علاوه بر زنبورهای عسل و نهنگ ها، یک گروه بین المللی از دانشمندان بتازگی پروژه ای بلندپروازانه را برای گوش دادن، بررسی محتوا و ترجمه ارتباط نهنگ های عنبر با هدف صحبت کردن با آنها راه اندازی کرده اند. این پروژه موسوم به "پروژه ستی"(Project CETI)، از هوش مصنوعی برای تفسیر آواهایی استفاده می نماید که نهنگ های عنبر برای برقراری ارتباط با یکدیگر تولید می کنند.
این گروه پژوهشی که پروژه ستی را در اکتبر ۲۰۲۱ راه اندازی کردند، از پردازش زبان طبیعی استفاده می نمایند که زیرشاخه هوش مصنوعی است و بر پردازش زبان نوشتاری و گفتاری انسان تمرکز دارد.
برنامه این است که هوش مصنوعی هر صدا را با یک مفهوم خاص مرتبط کند. بگفته پژوهشگران، این کار حداقل پنج سال زمان می برد. اگر پژوهشگران به این اهداف دست یابند، گام بعدی آنها ابداع و توسعه یک ربات گفتگوکننده تعاملی است که با نهنگ های عنبر گفتگو می کند.


بیکر اشاره کرد که انسان ها در گذشته با حیوانات، خصوصاً نخستی سانان ارتباط برقرار کرده اند اما این کار را با دیدگاه بسیار انسان محور انجام داده اند. همچون این کارها می توان به آموزش زبان اشاره به حیوانات اشاره نمود.
در مقابل، استفاده از هوش مصنوعی، راهی جهت استفاده از زبان خود حیوان برای برقراری ارتباط است. این فناوری، سیگنال های منحصربه فرد در رابطه با رفتارها و الگوها را برای ایجاد زبان تحلیل و بررسی می کند.
بیکر اظهار داشت: آنچه این پژوهشگران انجام می دهند کوشش برای آموزش زبان انسانی به آن گونه ها نیست، بلکه آنها فرهنگ های لغت سیگنال ها را جمع آوری می کنند و سپس، تلاش می کنند تا بفهمند سیگنال ها در آن گونه ها چه معنایی دارند.منبع:

1401/08/11
10:11:39
5.0 / 5
221
تگهای خبر: آموزش , تخصص , دیجیتال , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ParsiKav