پژوهشگران تایوانی موفق شدند؛

دارورسانی هدفمند با کمک یک ربات مایع!

دارورسانی هدفمند با کمک یک ربات مایع!

پارسی کاو: پژوهشگران تایوانی، نوعی ربات نرم ابداع نموده اند که می تواند به قطرات کوچک تجزیه شود و دارو را به قسمت های مورد نظر در بدن برساند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیو ساینتیست، یک ربات نرم ساخته شده از قطرات یک سیال مغناطیسی می تواند خودرا تجزیه کند و سپس هنگامی که با موانع یا گذرگاه های باریک روبرو می شود، به بازسازی خود بپردازد. پژوهشگران می گویند که در آینده می توان از این ربات برای دارورسانی هدفمند بهره برد.
"سینجیان فان"(Xinjian Fan)، پژوهشگر "دانشگاه سوچو"(Soochow University) در تایوان و همکارانش، از قطرات یک "فروسیال"(ferrofluid) استفاده کردند که در این مورد، نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن معلق در روغن بودند. آنها از این نانوذرات برای ساختن یک ربات نرم به اندازه یک سانتی متر استفاده کردند. مجموعه ای از آهن رباهای قابل کنترل می توانند ربات را برای حرکت کردن، تغییر شکل و در صورت نیاز، تاثیرگذاری بر نانوذرات هدایت کنند.
پژوهشگران به جهت اینکه ربات را در یک کانال باریک حرکت دهند، از آهن رباهای خود استفاده کردند تا ربات را به گونه ای نازک و دراز فشرده کنند. همچنین، آنها از میدان های مغناطیسی برای ساختن یک ربات به اندازه یک سانتی متر یا میلی متر استفاده کردند که به گروهی از ربات های کوچک تر، میلی متری یا میکرومتری تقسیم می شود. ارائه یک تنظیم دیگر از میدان مغناطیسی موجب شد که قطعات باردیگر با هم ادغام شوند.
"پیترو والداستری"(Pietro Valdastri)، پژوهشگر "دانشگاه لیدز"(University of Leeds) انگلستان اظهار داشت: این توانایی ممکنست شرایط را تغییر دهد برای اینکه بیمار می تواند یک ربات حامل دارو را ببلعد تا در دستگاه گوارش او شکافته شود؛ به صورتی که هر قطره رباتیک کوچک بتواند دارو را به مکان خاصی برساند.
"بردلی نلسون"(Bradley Nelson)، پژوهشگر "مؤسسه فناوری فدرال زوریخ"(ETH Zurich) در سوئیس اظهار داشت: یکی دیگر از کاربردهای این ربات ممکنست از بین بردن لخته های خون در مغز باشد که به سکته مغزی منجر می شوند اما ایجاد یک میدان مغناطیسی که به اندازه کافی برای حرکت دقیق ربات در داخل مغز قوی باشد، چالش برانگیز است.منبع:

1401/06/28
12:12:57
5.0 / 5
190
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ParsiKav