رقابت چین با آمریکا برای اکتشاف در ماه

رقابت چین با آمریکا برای اکتشاف در ماه

پارسی کاو: چین، ماموریت های گوناگونی را برای اکتشاف در ماه برنامه ریزی کرده و الان با کشف یک ماده معدنی جدید در ماه، رقابت این کشور با آمریکا برای ارسال ماموریت به ماه شدت گرفته است.به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، چین بعد از کشف یک ماده معدنی جدید در ماه که می تواند منبع انرژی در آینده باشد، می خواهد سه ماموریت بدون سرنشین را به مقصد ماه شروع کند.

گزارش ها حاکی از این هستند که رقابت فضایی بین چین و آمریکا بعد از اینکه سازمان ملی فضایی چین (CNSA) مجوز پرتاب سه مدارگرد به ماه را برای ۱۰ سال آینده دریافت کرد، شتاب می گیرد.

طبق گزارش روزنامه دولتی چین به نام "گلوبال تایمز" (Global Times)، این خبر یک روز بعد از این منتشر گردید که چین به سومین کشوری تبدیل شد که یک ماده معدنی جدید را در ماه کشف کرد و آنرا "(Changesite-(Y" نامید.

ماموریت "چانگ ای ۵" (Chang'e-۵) چین در سال ۲۰۲۰، نمونه هایی از ماه را بازیابی کرد و گلوبال تایمز آنرا یک ماده معدنی فسفات در کریستال ستونی توصیف کرد که در ذرات سنگ ماه یافت می شود. این ماده معدنی حاوی هلیوم۳ است که در آینده می تواند منبع انرژی باشد.

این کشف ممکنست بعد از به تعویق افتادن ماموریت ماه "آرتمیس۱" (Artemis I) برای دومین بار، فشار بیشتری بر آمریکا وارد کند تا کوشش های خودرا افزایش دهد.

استخراج از ماه می تواند منبع بعدی تنش بین کشورها باشد برای اینکه ناسا نیز درحال بررسی قطب جنوب ماه است؛ جایی که چین می خواهد یک ایستگاه تحقیقاتی را در آن بسازد.

چین بتازگی با ساخت ایستگاه فضایی، پرتاب تعدادی ماموریت برای جمع آوری نمونه های ماه و قرار دادن مریخ نوردی به نام "ژورونگ" (Zhurong) در مریخ در اوایل سال جاری بمنظور رقابت با ناسا، به کوشش های خود در اکتشاف فضایی سرعت بخشیده است.

براساس وب سایت ناسا، آمریکا تنها کشوری است که فضانوردان را روی ماه قرار داده است و آخرین فرود آن تقریباً ۵۰ سال پیش طی ماموریت آپولو (Apollo) بود.

مأموریت آپولو ۱۱ (Apollo 11) آمریکا برای اولین بار در ژوئیه ۱۹۶۹، نمونه هایی از سطح ماه را با حدود ۲۲ کیلوگرم مواد به زمین آورد.

منبع:

1401/06/22
10:12:10
5.0 / 5
399
تگهای خبر: سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
ParsiKav