درخشش یک کهکشان مارپیچی در دل صورت فلکی مار

درخشش یک کهکشان مارپیچی در دل صورت فلکی مار

به گزارش پارسی کاو ناسا به تازگی در حساب کاربری تلسکوپ فضایی هابل در اینستاگرام تصاویری باشکوه از یک ˮکهکشان مارپیچی میله ایˮ منتشر نمود.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا، ناسا با انتشار این تصاویر نوشت: بازوهای مارپیچی کهکشان ان جی سی ۵۹۲۱(NGC ۵۹۲۱) در این تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا/آژانس فضایی اروپا دیده می شوند.
این کهکشان حدودا ۸۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و همانند کهکشان خودمان(کهکشان راه شیری)، دارای یک میله برجسته(prominent bar) است. تصور می شود که حدودا نیمی از کهکشان های مارپیچی، حاوی میله هایی هستند و این میله ها با سوخت رسانی در جهت شکل گیری ستاره ها و تأثیر بر حرکت ستارگان و گاز بین ستاره ای، بر کهکشان های مادرشان تأثیر می گذارند.
با عنایت به بازوهای مارپیچی ان جی سی ۵۹۲۱، این کهکشان در صورت فلکی مار و در نیمکره شمالی آسمانی قرار دارد و تنها یکی از ۸۸ صورت فلکی مدرن است که از دو منطقه غیر متصل به نامهای "سر مار"(Serpens Caput) و "دم مار"(Serpens Cauda) تشکیل شده است. این دو منطقه توسط صورت فلکی مارافسای که صورت فلکی مار هم در آن قرار دارد از هم جدا شده اند.
بررسی علمی این تصویر هم توسط مشاهدات دوربین میدان باز ۳(WFC۳) هابل و مشاهدات "رصدخانه زمینی جمنای" صورت گرفته است. این دو رصدخانه برای درک بهتر رابطه بین کهکشان هایی مانند ان جی سی ۵۹۲۱ و سیاهچاله های کلان جرم آنها، هر کدام به صورت جداگانه به بررسی آنها پرداخته اند.
سهم هابل در این مطالعه تعیین جرم ستارگان در کهکشان ها و همینطور اندازه گیری هایی بود که به کالیبراسیون مشاهدات جمنای کمک می کرد. رصدهای هابل و جمنای در کنار یکدیگر، اطلاعاتی درباره سیاهچاله های کلان جرم در طیف وسیعی از کهکشان ها را در اختیار اخترشناسان قرار می دهند.
"هابل" پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیشتر از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیشتر از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیشتر از ۱۸ هزار مقاله علمی برپایه داده های آن انتشار یافته است. هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد. "هابل" یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ ها به شمار می آید.
۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، ناسا تلسکوپ قدرتمند دیگری معروف به "جیمز وب" را که اغلب بعنوان جانشین "هابل" از آن یاد می شود، پرتاب کرد. "وب" اغلب بعنوان جانشین یا جایگزین "هابل" توصیف می شود، اما به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سال ها، ابزارهای علمی "هابل" همچنان قوی هستند. نمی توان گفت "وب" جایگزین "هابل" است، چون که "هابل" همچنان درحال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احیانا تا دهه ۲۰۳۰ هم بتواند از آن استفاده نماید.

1401/01/24
13:41:47
5.0 / 5
169
تگهای خبر: اینستاگرام , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ParsiKav