تراشه مغزی نورالینک در شرف شروع آزمایشات بالینی

تراشه مغزی نورالینک در شرف شروع آزمایشات بالینی

شرکت ˮنورالینکˮ(Neuralink) متعلق به ˮایلان ماسکˮ یک قدم به کاشت تراشه در مغز انسان نزدیک شد و به زودی آزمایشات بالینی خودرا شروع می کند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت "نورالینک" متعلق به "ایلان ماسک"، شرکتی است که مدعی کاشت تراشه های کامپیوتری در مغز انسان است و بتازگی گامی حیاتی در جهت آن برداشته است.
این شرکت که تراشه های قابل کاشت در مغز تولید می کند، بطور رسمی یک مدیر کارآزمایی بالینی را استخدام می کند، به این معنا که آماده است تا نسل بعدی رابط های مغز و رایانه(BCIs) را آزمایش کند.
البته تصور این که کارها در طول این آزمایش ها به طرز وحشتناکی اشتباه جلو برود، هولناک است، اما از طرف دیگر، اگر این تراشه ها کار کنند، این اتفاق می تواند شروع عصر جدیدی برای قربانیان بی شماری که از اختلالات عصبی، لطمه های مغزی، معلولیت و موارد دیگر رنج می برند، باشد.
هر کسی که به سمت مدیر آزمایشات بالینی این شرکت برسد، آزمایش های انسانی مورد انتظار این استارتاپ را برای آزمایش این فناوری پزشکی آینده نگرانه مدیریت خواهدنمود.
این شرکت قبلاً این تراشه را روی میمون ها آزمایش کرد و گزارش داد که میمون ها با بهره گیری از تراشه های BCI در سرشان(یعنی با افکار میمونی خود) قادر به انجام بازی های ویدیویی شده اند.
بنا بر اعلام این شرکت مستقر در فرمونت کالیفرنیا، مدیر آینده بخش آزمایشات بالینی در "نورالینک" با تعدادی از نوآورترین پزشکان و مهندسان برتر به همراه نخستین داوطلبان آزمایشات بالینی همکاری نزدیکی خواهد داشت. ضمن این که باید تیمی را که مسئول کارهای تحقیقاتی بالینی است، تشکیل دهد تا مقررات سختگیرانه این آزمایشات را رعایت نمایند. نیازی به گفتن نیست که این یک کار بسیار پر فشار و دشوار خواهد بود.
حالا ما باید به "ایلان ماسک" نگاه نماییم تا بدانیم این اتفاق چقدر می تواند نزدیک باشد. در ماه دسامبر ۲۰۲۱، وی به وال استریت ژورنال اظهار داشت که "نورالینک" می خواهد تراشه خودرا پیش از اختتام سال ۲۰۲۲ در مغز انسان بکارد. هم اکنون به ماه دوم سال ۲۰۲۲ نزدیک می شویم و سابقه "ماسک" نشان داده که نسبت به اولتیماتوم ها بیش از اندازه خوش بین است، چونکه وی در سال ۲۰۱۹ در یک سخنرانی زنده درباره این فناوری اظهار داشت که تا سال ۲۰۲۰ در مغز انسان فعال خواهد شد، اما این اتفاق نیفتاد.
نخستین آزمایش انسانی این تراشه پزشکی باید به تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده برسد و آزمایش امکان سنجی را پشت سر بگذارد. بعد از آن، روند بررسی و تایید بیشتر با سازمان غذا و دارو ادامه خواهد یافت و این یک لحظه حیاتی برای این فناوری خواهد بود.
هم اکنون نمی توانیم بگوییم که این دستگاه دقیقاً در چه مرحله ای است و "نورالینک" و همه شرکت های متعلق به "ایلان ماسک" بطور معمول این نوع جزییات را مخفی نگه می دارند.
البته "نورالینک" تنها شرکتی نیست که مشتاق توسعه رابط های مغز و کامپیوتر است. شرکت دیگری به نام "سینکرون"(Synchron) اکنون با تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا، درحال شروع مطالعه امکان سنجی فناوری خود است و در مرحله استخدام داوطلب است.
موانع زیادی بر سر راه "نورالینک" وجود دارد که باید پیش از این که بتواند فناوری خودرا روی مردم در زندگی واقعی داشته باشد، بر آنها غلبه کند. هم اکنون برای نخستین بار، این شرکت یک مدیر هماهنگ کننده کارآزمایی های بالینی را استخدام می کند و به دنبال پر کردن موقعیت های شغلی دیگر است. اما زمانی که این کار را انجام دهد، دنیای کاملاً جدیدی به روی ما باز خواهد شد، برای اینکه برخلاف این که "ماسک" می گوید کاشت این تراشه شبیه به زندگی با گوشیهای هوشمند فعلی است، کاشت یک تراشه کامپیوتری در مغز افراد به هر حال عبور از یک مرز بی سابقه است که خوب یا بد بودن آن به قضاوت متخصصان و مردم است.1400/11/02
23:44:45
5.0 / 5
325
تگهای خبر: استارتاپ , تخصص , تراشه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ParsiKav