وقتی مریخ شبیه به یک کیک مخملی می شود

وقتی مریخ شبیه به یک کیک مخملی می شود

آژانس فضایی اروپا با انتشار تصاویری از مریخ نوشت: کسی کیک ˮرد ولوتˮ(مخمل قرمز) سفارش داده است؟


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا، آژانس فضایی اروپا تصاویری از سیاره سرخ در صفحه اینستاگرام خود منتشر نمود و در توضیح آن نوشت: این تصویر که توسط مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس(ExoMars Trace Gas Orbiter) ثبت شده است، رنگ متضاد یخ های سفید را بر خاک سرخ زنگ زده مریخ نشان میدهد که درست شبیه به پاشیدن پودر قند روی سطح یک کیک رد ولوت است.
این تصویر زیبا در روز پنجم ژوئیه سال ۲۰۲۱ ثبت شده است و در آن دهانه ی چهار کیلومتری در منطقه قطب شمال مریخ در "کویره شمالی"(vastitas Borealis) دیده می شود.
بخش هایی از این دهانه با یخ پوشیده شده است که میزان آنها خصوصاً در دامنه های رو به شمال آن که در طول سال بطور متوسط نور خورشید کمتری دریافت می کنند غالب تر است.
مواد تاریک اطراف لبه دهانه به آن ظاهری سوخته می دهد و احیانا از مواد آتشفشانی مانند بازالت تشکیل شده است.
بخش عمده زمینهای اطراف بدون یخ هستند اما توسط فرآیندهای بادی شکل گرفته اند. رگه های پایین تصویر سمت راست توسط بادهایی شکل گرفته اند که غبار اکسید آهن روشن تر را از روی سطح زدوده اند و لایه تیره تر زیرین را نمایان کرده اند.
مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس در سال ۲۰۱۶ به مریخ رسید و فعالیت علمی کامل خودرا در سال ۲۰۱۸ شروع کرد. این مدارگرد نه فقط تصاویر خیره کننده ای ارائه می دهد بلکه بهترین لیست از گازهای جو این سیاره را فراهم نموده و سطح مریخ را برای یافتن مکان های غنی از آب نقشه برداری می کند.
این مدارگرد همین طور داده هایی برای ماموریت اگزومارس دوم که شامل مریخ نورد "روزالیند فرانکلین" و فرودگر "کازاچوک"(Kazachok) است، فراهم می آورد. این دو در سال ۲۰۲۳ به مریخ خواهند رسید.

1400/10/26
13:04:57
5.0 / 5
251
تگهای خبر: اینستاگرام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ParsiKav