روش جدیدی برای حفاظت فضاپیماها از خاک ماه!

روش جدیدی برای حفاظت فضاپیماها از خاک ماه!

پارسی کاو: محافظت از ماشین آلات فضایی در مقابل اثرات مخرب گرد و غبار موجود در کره ماه به یکی از دغدغه های مهم تبدیل گشته است و شرکت ˮمستن اسپیس سیستمزˮ روش جدیدی برای این امر ابداع کرده است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت "مستن اسپیس سیستمز"(Masten Space Systems) مستقر در کالیفرنیا درحال توسعه روشی برای محافظت از فرودگرهای ماه در مقابل ابرهای گرد و غبار ماه است که توسط موتورهای همین فرودگرها هنگام روی ماه ایجاد می شود.
این رویکرد نوآورانه موجب می شود که فرودگرها ذرات سرامیک "آلومینا"(آلومینیوم اکسید) را به موتور موشک تزریق کنند تا هنگام فرود روی ماه به سطح زیرین پاشیده شود و گرد و غبار ماه را به هم بچسباند و لحظاتی پیش از فرود، یک صفحه فرود موقت در سطح ماه بوجود آورد.
گرد و غبار و خاک ماه که به نام "رگولیت"(regolith) یا سنگ پوشه شناخته می شود، یک مشکل جدی برای ماموریت های فضایی آینده به وجود می آورد. تا آنجا که ناسا سال قبل برنامه ای را برای دانشجویانی که می توانند روش های نوآورانه جدیدی برای مقابله با این مسئله بیاندیشند، برگزار کرد. ذرات کوچک و تیز موجود در رگولیت می توانند به ماشین آلات فضایی، لباس فضایی و دیگر تجهیزات لطمه برسانند و حتی می توانند به ریه فضانوردان در زیستگاه های فضایی آینده نیز لطمه برسانند.


گفتنی است که موتورهای کاوشگر ماه، ذرات تیز رگولیت را با سرعت ۳۰۰۰ متر بر ثانیه به حرکت در می آورند که می تواند بسیار خطرناک باشد.
این مسئله برای فرودهای دوران ماموریت های "آپولو" که وزن آنها تقریباً ۱۰ تن بود، مشکل ساز بود. هم اکنون ماموریت های آینده ناسا در ماه تحت عنوان برنامه "آرتمیس" می خواهد فرودهای بسیار سنگینی را روی ماه انجام دهد که وزن آنها تقریباً ۲۰ تا ۶۰ تن است.
شرکت "مستن اسپیس سیستمز" اخیراً از طرح ماه نورد خود که از انفجارهای کنترل شده برای استخراج یخ آب های موجود زیر سطح ماه و تامین آب و اکسیژن برای ماموریت های آینده استفاده می نماید، رونمایی کرده است و الان امیدوار است راهکار جدیدش به کاهش تهدید این قاتل خاموش و بالقوه کمک نماید.
این روش "تکنیک اسپری آلومینا در پرواز"(FAST) نامیده می شود که همانطور که گفته شد ذرات سرامیکی آلومینا را هنگام فرود به سطح ماه می پاشد.
این ذرات سرامیکی، خاک ماه را به هم می چسبانند تا دیگر بر اثر فعالیت موتور موشک ها به هوا برنخیزند.
این شرکت می گوید این راه حل تنها طی ۱۰ ثانیه می تواند ۱۸۶ کیلوگرم از خاک ماه را در یک دایره با قطر شش متر بپوشاند. سپس فرودگر باید فقط ۲.۵ ثانیه معلق بماند، سپس می تواند با خیال آسوده فرود بیاید.
شرکت "مستن" یک مطالعه مقدماتی یک ساله از روش "FAST" را با همکاری شرکت "هانی بی روبوتیکس"(Honeybee Robotics)، دانشگاه A&M تگزاس و دانشگاه فلوریدای مرکزی به همراه ناسا تکمیل کرد.
شرکتها تخمین زده اند که هزینه ساخت یک سکوی فرود برای فرود روی ماه تقریباً ۱۲۰ میلیون دلار خواهد بود که همین مسئله آنها را ملزم به اتخاذ روشی مقرون به صرفه تر کرد.
"مستن" در آزمایشات خود، بهترین نرخ رسوب ذرات، ضخامت صفحه فرود و چگونگی چسبندگی ذرات سرامیکی را برای تشکیل یک صفحه فرود بر روی ماه سنجید و این که این پد برای جلوگیری از پراکندگی گرد و غبار ماه چقدر موثر خواهد بود. آنها می گویند که این مفهوم حتی برای بزرگترین فرودگرهای برنامه "آرتمیس" نیز کارآمد خواهد بود.
منبع:

1400/07/07
09:48:39
5.0 / 5
770
تگهای خبر: تجهیزات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ParsiKav