تایید یك اسپری بینی ضد افسردگی

تایید یك اسپری بینی ضد افسردگی

پارسی كاو: سازمان غذا و داروی آمریكا یك اسپری بینی كتامین را برای مقابله با افسردگی شدید تایید كرده است.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، سازمان غذا و داروی آمریكا(FDA) اعلام نمود كه یك اسپری بینی جدید را برای درمان افسردگی طولانی مدت تأیید كرده است. این دارو توسط شركت داروسازی "جانسون و جانسون" ساخته شده است و تحت نام "اسپراواتو"(Spravato) عرضه می شود.
این دارو توسط پزشكان بعنوان داروی ضد افسردگی خوراكی تجویز خواهد شد. عنصر فعال این دارو یكی از مشتقات "كتامین" است.
كتامین داروی تضعیف كننده سلسله اعصاب مركزی و هوش بری است. این دارو در سال ۱۹۶۳ بعنوان جایگزینی برای فن سیكلیدین و برای مصرف در دامپزشكی تولید شد. در مقایسه با برخی دیگر از داروهای هوش بری، كتامین كم خطرتر است چون تنفس و گردش خون را متوقف نمی كند و تهوع غیر ارادی را از كار نمی اندازد.
كتامین در انسان آثار توهم زا به وجود می آورد و نوعی داروی مورد استفاده جهت بیهوش كردن، ایجاد آرامش و تسكین درد در انسان و حیوان است و از دسته ی داروهای كلاس ۳ بوده و جهت استفاده در بیمارستان ها و درمانگاه ها مورد تأیید قرارگرفته است و از عوارض آن به توهم زایی، آرام بخشی و گوشه گیری می توان اشاره نمود و ازجمله داروهایی است كه بطور غیرقانونی جهت تفریح و تفنن باز استفاده می شود، اما همچنان در دامپزشكی برای هوشبری رایج است. كتامین برای این آثار توهم زا مورد مصرف تفریحی باز قرار می گیرد.
با عنایت به خطر بالقوه سوءمصرف از این دارو، اسپراواتو تنها بوسیله یك سیستم توزیع محدود تحت نظارت اداره ارزیابی و كاهش خطرات(REMS) در دسترس قرار خواهد گرفت.
اسپراواتو نخستین درمان كاربردی جدید افسردگی است كه توسط FDA از سال ۱۹۸۶ تابحال تأیید شده است.
این دارو نخستین داروی ضد افسردگی است كه حاوی كتامین است. كتامین نخستین بار جهت استفاده بعنوان داروی بیهوشی در دهه ۱۹۷۰ مورد تأیید قرار گرفت.
پزشكان گزارش داده اند كه كتامین را سال ها برای بیمارانی كه به داروهای استاندارد ضد افسردگی پاسخ نمی دادند تجویز كرده اند.


"تیفانی فاركیون" مدیر اجرایی بخش محصولات روانپزشكی در مركز تحقیقات مواد مخدر FDA اظهار داشت: نیاز به یك درمان برای افسردگی طولانی مدت مقاوم در مقابل درمان كه یك بیماری جدی و تهدید كننده زندگی است احساس می شد.
وی ادامه داد: آزمایش های بالینی كنترل شده، ایمنی و كارآیی این دارو را مورد بررسی قرار داد و امتحان خودرا پس داد و موجب شد ما آنرا تأیید نماییم. اما باز هم به سبب نگرانی های ایمنی و سلامتی، این دارو تنها بوسیله یك سیستم توزیع محدود در دسترس خواهد بود و باید حتماً توسط یك واحد پزشكی مجاز فروخته شود و بیمار باز حتماً باید آنرا در حضور و با نظارت كادر پزشكی استعمال كند.
بدین سبب بیماران تنها قادر به استفاده از این اسپری بینی در داخل مطب پزشك خود خواهند بود و نباید آنرا در خانه استعمال كنند.
یك آزمایش كوتاه مدت كه چهار هفته طول كشید، مشخص كرد كه تلفیقی از اسپراواتو و یك داروی ضد افسردگی خوراكی دیگر در بعضی از بیماران، در عرض چند روز سبب بهبود آنها شد.
سازمان غذا و داروی آمریكا می گوید شایع ترین عوارض ناشی از مصرف این دارو در آزمایش ها شامل اختلال حواس، سرگیجه، تهوع، آرام بخشی، سرگیجه، كاهش میزان حساسیت، اضطراب، بی حالی، افزایش فشار خون، استفراغ و احساسی شبیه به مستی بوده است.1397/12/16
13:10:23
5.0 / 5
4960
تگهای خبر: شركت , قانونی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
ParsiKav