تصویری از چشم پرنده در فضا

تصویری از چشم پرنده در فضا

به گزارش پارسی کاو ناسا بتازگی تصویری زیبا در حساب کاربری تلسکوپ فضایی هابل در اینستاگرام منتشر نمود و نوشت: پیامد برخورد بین کهکشانی.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا، این نمای دید پرنده ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی برهمکنش دو کهکشان در کهکشان ان جی سی ۶۷۴۵ را نشان میدهد. ابرهای گاز و گرد و غبار با هم برخورد می کنند و در سرعت و فشار زیاد موجب تشکیل ستاره می شوند.
کهکشان مارپیچی ان جی سی ۶۷۴۵ در حدود ۲۰۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و گستردگی آن در حدود ۸۰ هزار سال نوری است.
کهکشان یاد شده در صورت فلکی شلیاق قرار دارد. این تصویر کیهانی که شبیه شکل سر پرنده است، نتیجه برخورد دو کهکشان را نشان میدهد و ستاره های داغ و آبی نیز نشان دهنده پروسه شکل گیری ستاره ها هستند.
تلسکوپ فضایی "هابل" بتازگی بعد از یک ماه خاموشی فعالیت خودرا شروع کرد. "هابل" در روز ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر) کار خودرا از سر گرفت و تصاویر جدیدی ثبت نمود. این تلسکوپ چندین هفته در صورتیکه دانشمندان ناسا تلاش می کردند آنرا احیا کنند، به سبب بروز مشکلی در یکی از کامپیوتر های داخلی در خاموشی به سر می برد.
"هابل" قوی ترین تلسکوپ جهان است و در سه دهه مشاهدات فضا، این تلسکوپ نگاه ما را به جهان تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم ترین ماموریت های کیهانی ناسا تا حالا بوده که به مدت ۳۱ سال درحال فعالیت است و ناسا امیدوار است سالهای بیشتری نیز فعالیت کند.
تلسکوپ فضایی "هابل" که در سال ۱۹۹۰ به مدار زمین پرتاب شد، تا حالا کارهای مهمی انجام داده است که می توان به ثبت تصاویری از تولد و مرگ ستاره ها، کشف اقمار جدیدی در اطراف "پلوتو" و ردیابی حرکت دو جسم بین ستاره ای هنگام عبور از منظومه شمسی اشاره نمود. گفتنی است مشاهدات "هابل" به اخترشناسان در محاسبه عمر و انبساط جهان کمک کرده و آنها با کمک داده های باارزش این تلسکوپ قادر به بررسی کهکشان هایی که اندکی بعد از بیگ بنگ شکل گرفته اند، هستند.
منبع:

1400/05/02
12:13:26
5.0 / 5
519
تگهای خبر: اینستاگرام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ParsiKav