فضاپیمای جونو به قمر مشتری نزدیك می شود

فضاپیمای جونو به قمر مشتری نزدیك می شود

پارسی کاو: فضاپیمای جونو(Juno) ناسا برای مطالعه بهتر قمر ˮمشتریˮ در فاصله ای نزدیک به آن قرار خواهد گرفت.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، فضاپیمای جونو در روز دوشنبه ۷ ژوئن(۱۷ خرداد) ساعت ۱: ۳۵ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۲: ۰۵ به وقت تهران) در فاصله ی ۶۴۵ مایلی(۱۰۳۸ کیلومتر) از سطح بزرگ ترین قمر مشتری یعنی گانیمد(Ganymede) قرار خواهد گرفت.
از ۲۰ مه سال ۲۰۰۰ تا حالا این نزدیک ترین فاصله ای است که یک فضاپیما با بزرگ ترین قمر منظومه ی شمسی تجربه می کند.
علاوه بر ثبت تصاویر خیره کننده این ماموریت اطلاعاتی در مورد ترکیبات این قمر، یونوسفر(یون سپهر)، مگنتوسفر(مغناطیس سپهر) و پوسته ی یخی آن فراهم خواهدنمود. فضاپیمای جونو تابش های این قمر را نیز اندازه گیری خواهدنمود که برای ماموریت های آینده مفید خواهد بود.
گانیمد از سیاره ی عطارد نیز بزرگ تر است و تنها قمر در منظومه ی شمسی است که مگنتوسفر خاص خودرا دارد، مگنتوسفر منطقه ای حباب شکل، دارای ذرات حاملگی است که این قمر را احاطه کرده اند.
اسکات بولتون(Scott Bolton)، محقق اصلی فضپیمای جونو از موسسه ی "Southwest" در سن آنتونیو می گوید: جونو تجهیزاتی دارد که امکان بررسی گانیمد را به شکلی به ما می دهد که قبل از این هیچ گاه امکان پذیر نبود. با نزدیک شدن به این قمر ما اطلاعاتی از گانیمد برای تکمیل ماموریت های آینده با سنسورهای منحصر به فرد به دست خواهیم آورد.
تجهیزات این فضاپیما سه ساعت قبل از رسیدن به نزدیک ترین فاصله از گانیمد جمع آوری اطلاعات را شروع خواهند کرد این تجهیزات شامل طیف سنج ماوراءبنفش(UVS) و ابزار نقشه برداری مادون قرمز(JIRAM) خواهد بود. همین طور رادیومتر میکروویو(MWR) این فضاپیما پوسته یخی گانیمد را بررسی خواهدنمود و اطلاعاتی در مورد ترکیبات و دمای آن جمع آوری می کند.
بولتون می گوید: پوسته ی یخی گانیمد مناطق روشن و تیره ای دارد که نشان میدهد تعدادی از نقاط حاوی آب خالص و برخی حاوی آب آلوده هستند. رادیومتر جونو به درک بهتر از ترکیبات و ساختار این مناطق و نحوه ی تشکیل آنها کمک می نماید. این نتایج در سال ۲۰۳۲ طی ماموریت "JUICE" آژانس فضایی اروپا تکمیل خواهد شد. مدارگرد این آژانس مقرر است با بهره گیری از رادارهایی با طول موج مختلف به بررسی یخ های قمر گانیمد بپردازد و تبدیل به نخستین مدارگردی شود که به دور قمری به غیر از ماه خواهد چرخید.
داستین بوچینو(Dustin Buccino) مهندس بررسی سینگال از ماموریت جونو در مرکز پیشرانه جت ناسا می گوید: با گذر جونو از کنار گانیمد سیگنال های رادیویی به سمت یونوسفر این قمر ارسال می شود و تغییراتی در فرکانسی به وجود می آورد که توسط دو آنتن واقع در مجتمع ارتباطات فضای دور کانبرا در استرالیا جمع آوری می شود. اگر ما بتوانیم این تغییرات را اندازه گیری نماییم می توانیم ارتباط میان یونوسفر گانیمد، میدان مغناطیسی ذاتی آن و مگنتوسفر سیاره مشتری را درک نماییم.
سه دوربین، دو وظیفه
بطور معمول دوربین "SRU" وظیفه ی حفظ مدارگرد مشتری در مدار را دارد اما در طول این ماموریت وظیفه ی آن دو برابر خواهد بود و علاوه بر مسئولیت ناوبری باید اطلاعاتی در مورد گانیمد با تصویربرداری از آن جمع آوری کند.
در همین حال دوربین "Advanced Stellar Compass" که در دانشگاه فنی دانمارک تولید شده الکترون های پرانرژی ساطع شده از این قمر را اندازه گیری می کند.
دوربین "JunoCam" نیز تصاویری از گانیمد ثبت خواهدنمود که باتوجه به سرعت حرکت جونو قادر به ثبت پنج تصویر خواهد بود.
منبع:

1400/03/17
13:33:10
5.0 / 5
1013
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ParsiKav