با لغو پرواز پنجشنبه

نبوغ روز جمعه بار دیگر شانس خودرا امتحان می كند

نبوغ روز جمعه بار دیگر شانس خودرا امتحان می كند

پارسی کاو: بالگرد مریخی ˮنبوغˮ ناسا که قرار بود بعدازظهر پنجشنبه 9 اردیبهشت(29 آوریل) چهارمین پرواز خود در جو مریخ را تجربه کند، برای انجام این پرواز بلند نشد و الان امروز جمعه بار دیگر بدین منظور تلاش خواهدنمود.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، بالگرد "نبوغ"(Ingenuity) ناسا بنا بود روز پنجشنبه برای چهارمین پرواز خود با طی مسافت بیشتر و سرعت بیشتر به هوا بلند شود، اما این پرواز طبق برنامه انجام نشد.
تیم عملیات "نبوغ" در آزمایشگاه پیشران جت ناسا(JPL) گزارش داد که این بالگرد مریخی همچنان سالم و در وضعیت مطلوبی است.
ناسا اعلام نمود: پرواز چهارم جاه طلبانه "نبوغ" به هوا بلند نشد، اما تیم در حال ارزیابی داده ها است و می خواهد به زودی باردیگر شانس خودرا امتحان کند.
قرار بود این بالگرد حدود 2 کیلوگرمی روی پنجشنبه چهارمین پرواز خودرا در سیاره سرخ در ساعت 18: 42 به وقت ایران انجام دهد و اطلاعات آن حدود ساعت 22 به زمین برسد.
حالا اطلاعات ارسال شده نشان داده است که "نبوغ" به حالت پرواز منتقل نشده است. "نبوغ" برای به پرواز درآمدن لازم است که ابتدا به حالت پرواز منتقل شود.
این نخستین تعویق در پرواز "نبوغ" بعد از به تعویق افتادن نخستین پرواز آن از تاریخ 11 آوریل به 19 آوریل به سبب مشکل نرم افزار پرواز است. تیم عملیات اعتقاد دارد همین مشکل نرم افزاری باردیگر مانع از پرواز روز پنجشنبه "نبوغ" شده است.
کامپیوتر تعبیه شده روی "نبوغ" شامل یک زمان سنج نگهبان است که منقضی می شود و در صورت احساس هرگونه مشکل، از پرواز جلوگیری می کند. این احتمالاً همان چیزی است که روز پنجشنبه رخ داده است، اما تیم عملیات می گوید که این مشکل مانع پروازهای آینده نمی گردد.
تلاش دیگر برای انجام پرواز چهارم در روز جمعه ساعت 19: 16 به وقت ایران صورت خواهد گرفت و نخستین اطلاعات از این پرواز ساعت 22: 09 به آزمایشگاه پیشران جت ناسا در پاسادنا کالیفرنیا ارسال می شود.
"نبوغ" تا حالا سه پرواز را بدون نقص انجام داده است. در حقیقت این ماموریت به تمام اهداف خود رسیده است و پروازهای چهارم و پنجم تنها برای تحت فشار قرار دادن و سنجش توانایی های "نبوغ" است.
بالگرد "نبوغ" یک نمایش فناوری است، به این معنا که مدت زمان محدودی برای تحقق اهداف تعیین شده توسط تیم ماموریت خود دارد.
داده های حاصل از پروازهای آزمایشی "نبوغ" در مریخ طی ماه جاری می تواند به طراحی سایر هوانوردها برای پرواز در مریخ و سیارات دیگر استفاده شوند.
سه هدف اصلی "نبوغ" شامل پرواز در جو نازک مریخ، نمایش پروازی کنترل شده و قدرتی در یک سیاره دیگر و نمایش توانایی هایی که "نبوغ" در هنگام آزمایش بر روی زمین نشان داده بود، بود که تمام این اهداف در طول سه پرواز پیشین این بالگرد تا حالا محقق شده است.
"نبوغ" در چهارمین پرواز خود از "میدان برادران رایت" تا ارتفاع معمول خود یعنی 16 فوت(4.8 متر) از سطح مریخ ارتفاع می گیرد و سپس 276 فوت(84 متر) به سمت جنوب پرواز می کند و از فراز صخره ها، دهانه های برخوردی کوچک و تپه های شنی عبور خواهدنمود و از دوربین ناوبری سیاه و سفید خود برای تصویربرداری از این منظره جذاب در هر 4 فوت(1.2 متر) استفاده می نماید. نبوغ در مجموع 436 فوت(133 متر) مسافت را پرواز خواهدنمود و سپس در حالت معلق متوقف می شود و پیش از اینکه به محل فرود خود برگردد، با دوربین رنگی خود تصاویر را جمع آوری می کند.
"جانی لام" از اعضای تیم عملیات ناسا می گوید: برای دستیابی به مسافت لازم برای این پرواز، ما می خواهیم رکوردهای خودرا که طی سه پرواز قبلی ثبت شده است، بشکنیم. ما زمان این پرواز را از 80 ثانیه به 117 ثانیه افزایش می دهیم و حداکثر سرعت "نبوغ" را از 2 متر بر ثانیه به 3.5 متر بر ثانیه می رسانیم و دامنه کلی خودرا بیش از دو برابر می نماییم.
گفتنی است که مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) نیز همچنان آماده ضبط تصاویر و فیلم از پرواز "نبوغ" خواهد بود.
ناسا بعد از دریافت داده ها و تصاویر پرواز چهارم، برنامه خودرا برای پنجمین پرواز تعیین می کند.1400/02/10
23:01:08
5.0 / 5
1172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav