با بهره گیری از هوش مصنوعی؛

سامانه پیش بینی زمانی و مكانی میزان شیوع ویروس كرونا افتتاح شد

سامانه پیش بینی زمانی و مكانی میزان شیوع ویروس كرونا افتتاح شد

سامانه پیش بینی زمانی و مکانی میزان شیوع ویروس کرونا با بهره بردن از هوش مصنوعی در استان تهران افتتاح شد.به گزارش پارسی کاو به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، این سامانه با حضور دکتر زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا شهر تهران و معاونان دانشگاه های علوم پزشکی تهران و البرز در مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ICT به بهره برداری رسید.
وحید یزدانیان رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم با اشاره به کاربردهای هوش مصنوعی اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته جهان از هوش مصنوعی برای کاربردهای متنوع و خصوصاً پیش بینی میزان شیوع استفاده می نمایند و الان نیز در داخل کشور، با بهره بردن از تجارب جهانی و نیز بومی سازی الگوها، این سامانه توسعه یافته که می تواند سرعت تحلیل داده ها را افزایش داده و برمبنای استفاده از اطلاعات ناشناس و جمع آوری شده در سطح استان تهران، کمک بسیار خوبی برای کنترل کرونا باشد.
وی با اشاره به مراحل تکمیلی ابر کامپیوتر سیمرغ افزود: با راه اندازی ابر کامپیوتر سیمرغ سرعت تحلیل داده ها بسیار سریع تر خواهد شد و این ابر کامپیوتر نیز در خدمت هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت.
در این مراسم دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اظهار داشت: این تعاملات موجب می شود دانش همکاران ما با مفاهیم مدیریتی این بیماری در استان تهران بالا رفته و با بهره گیری از اطلاعات این داشبوردها بتوانند مداخلات موثرتری در بهداشت و درمان با هدف افزایش مراقبت از بیماران، داشته باشند.
وی اشاره کرد: علاوه بر برنامه هایی که تابحال انجام شده و ما را به سمت یک مدل بومی در استان تهران نزدیک کرده است، این مدل، زمانی عملکردی است که ما در حوزه بهداشت آثار عملکردی آنرا ببینیم. ما در شهر تهران ۱۷۴ و در استان تهران ۴۲۰ محله داریم و با وجود جمعیت نامتوازن، نوع ارتباطات میان مردم، حجم بالای تردد و … مشکلات زیادی برای تصمیم گیری محدودیتی پیدا می نماییم. پس ما برای اعمال محدودیت ها نیاز به مدل جغرافیایی داریم تا اقدامات اثربخشی بیشتری داشته باشند. با داشتن اطلاعات مناسب می توانیم برای هفته های آتی پیش بینی های لازم و اقدامات متناسب با آنرا داشته باشیم.
زالی اظهار داشت: مبحث داشبورد مدیریتی بسیار مهمست و با یک سطح دسترسی منطقی برای مدیران تصمیم گیرنده بسیار مناسب می باشد تا در هر لحظه بتوانند موقعیت را دیده و تصمیم گیری کنند.
وی درباب تأثیر فناوریهای جدید در دوران شیوه این ویروس اظهار داشت: در این دوران می بینیم کشورهایی همچون سنگاپور و کره جنوبی که از تکنولوژی های روز استفاده می نمایند در کنترل بیماری بسیار موفق بوده اند.
علی اصغر انصاری رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این زمینه اظهار داشت: بطور قطع اگر منابع اطلاعاتی بیشتری در بخش های دیگری وجود داشته باشند ما پیگیری خواهیم کرد و از آنها نیز برای استخراج مدل استفاده خواهیم کرد. با پشتیبانی دکتر زالی و همکاری دانشگاه ها ما کار بسیار بزرگی انجام داده ایم. بار علمی کاری که انجام می دهیم بسیار زیاد است و این کار دنباله دار خواهد بود.

1400/02/08
22:28:30
5.0 / 5
1191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav