آیا عدم بروز عوارض جانبی به مدلول بی اثر بودن واكسن كرونا است؟

آیا عدم بروز عوارض جانبی به مدلول بی اثر بودن واكسن كرونا است؟

پارسی کاو: بیشتر واکسن ها عوارض دارند و واکسن کووید-19 نیز از این قاعده مستثنی نیست. به دریافت کنندگان واکسن اطمینان داده می شود که درد در محل تزریق، خستگی، سردرد، تب و حالت تهوع نشان دهنده عملکرد درست سیستم ایمنی بدن است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، این موضوع موجب ایجاد این سوال برای مردم شده است: آیا عدم بروز عوارض جانبی به مفهوم عدم عملکرد سیستم ایمنی و ایمن شدن در مقابل ویروس خواهد بود؟ پاسخ این پرسش خیر است. بررسی های بالینی واکسن فایزر نشان میدهد که ۵۰ درصد از شرکت کنندگان عوارض جانبی قابل توجهی تجربه نکرده اند با این وجود ۹۰ درصد شرکت کنندگان در مقابل ویروس ایمن شده اند.
شرکت مُدرنا نیز می گوید که عوارض جانبی معمول ممکنست یک نفر از هر ۱۰ نفر را درگیر کند اما واکسن ۹۵ درصد همه ی دریافت کنندگان را ایمن می کند.
این موضوع را می توان با در نظر گرفتن پاسخ ایمنی بدن در مقابل ویروس توضیح داد.
اکثر واکسن های کووید از یک نوع پروتئین ویروس به نام پروتئین سنبله که در غشای بیرونی ویروس کرونا یافت، استفاده می نمایند تا عفونت ویروسی را شبیه سازی کرده و موجب ایجاد پاسخ ایمنی در بدن شوند. سیستم ایمنی به سرعت به این پروتئین واکنش نشان میدهد و ایجاد علائمی مثل تب و درد می کند. بدین سبب علت بروز این عوارض جانبی واکنش سیستم ایمنی است.
رسیدن به ایمنی طولانی مدت که هدف نهایی واکسن هاست تنها با ایجاد ایمنی تطبیقی امکان پذیر است.
ایمنی تطبیقی با کمک ایمنی طبیعی اولین ایجاد می شود و موجب به وجود آمدن سلول های T و آنتی بادی ها می شود که بدن را در مقابل ابتلای مجدد به ویروس محافظت می کنند.
در تعدادی از افراد پاسخ التهابی به وجود آمده در نتیجه ی واکنش سیستم ایمنی کمی بیش از اندازه است و موجب بروز عوارض جانبی می شود در صورتیکه در بعضی دیگر بااینکه سیستم ایمنی به درستی کار می کند اما واکنش التهابی آن موجب بروز عوارض جانبی قابل نوجهی نمی گردد. اما در هر دو صورت بدن در مقابل ویروس ایمن می شود.
علت بروز پاسخ ایمنی متفاوت در افراد چیست؟
دانشمندان دریافتند، افراد بالای ۶۵ سال عوارض جانبی کمتری نشان می دهند. این مساله می تواند به سبب کاهش فعالیت سیستم ایمنی در اثر افزایش سن باشد. بااینکه این مساله نشان از کم بودن سطح آنتی بادی دارد اما آنها همچنان در مقابل ویروس مصونیت پیدا می کنند.
جنسیت نیز در این مورد موثر است. در مطالعه ای که در ایالات متحده آمریکا انجام شد، ۷۹ درصد از کسانی که بروز عوارض جانبی را گزارش کردند زن ها بودند. علت آن می تواند وجود تستسترون بیشتر در مردان باشد برای اینکه تستسترون موجب کاهش التهاب می شود.
افرادی که از بیماریهای التهابی مزمن رنج می برند مانند روماتیسم مفصلی، التهاب روده و ام اس برای کنترل بیماری خود از داروهای سرکوب کننده ی سیستم ایمنی استفاده می نمایند، این افراد نیز عوارض جانبی کمتری نشان می دهند. در مطالعه ای در سال ۲۰۲۰ مشخص شد افرادی که از داروهای سرکوب کننده ی سیستم ایمنی استفاده می نمایند آنتی بادی کمتری ایجاد می کنند اما همه ی آنها آنتی بادی ضدویروس را داشتند.
عوارض جانبی واکسن نباید معیاری برای اثرگذاری واکسن تلقی شود باتوجه به تنوع پاسخ ایمنی افراد، بیشتر افراد بعد از دریافت واکسن ایمن می شوند چه عوارض جانبی داشته باشند و چه نداشته باشند.
منبع:

1400/02/08
16:00:44
5.0 / 5
998
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ParsiKav