60 ماهواره استارلینك دیگر در مدار قرار گرفتند

60 ماهواره استارلینك دیگر در مدار قرار گرفتند

پارسی کاو: اسپیس ایکس گروهی دیگر از ماهواره های استارلینک را پس از ظهر روز چهارشنبه (18 فروردین)  به فضا ارسال کرد و تعداد ماهواره های در حال گردش در مدار زمین را به 1443 عدد رساند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، موشک فالکون ۹ ظهر روز چهارشنبه در ساعت ۱۲: ۳۴ دقیقه منطقه ی زمانی شرقی (۲۱: ۰۰ ایران) از مرکز فضایی کندی در کیپ کاناورال، فلوریدا به فضا رفت.
علاوه بر ایجاد نقطه عطفی در سال جدید، ماموریت روز چهارشنبه تعداد ماهواره های استارلینک ارسال شده به فضا از تاریخ ۴ مارس را به ۳۰۰ عدد رساند.
پرتاب های تاریخ های ۱۱ و ۱۴ مارس نیز قسمتی از هدف بزرگ ایلان ماسک برای رساندن تعداد ماهواره های استارلینک در حال گردش به ۱۵۰۰ عدد تا آخر سال ۲۰۲۱ بود.
موشک فالکون ۹ موتورهای "مرلین" را که ۹ عدد هستند روشن کرد که ابر بزرگ سفیدی از سکوی آن برخاست و سپس به سمت فضا پرواز کرد.
این موشک بعد از انتقال ۶۰ ماهواره ی استارلینک با موفقیت بر روی کشتی بدون سرنشین "البته که هنوز هم دوستت دارم" در اقیانوس اطلس فرود آمد.
بر طبق اطلاعات کمیسیون فدرال ارتباطات از اسپیس ایکس در ماه فوریه: بیش از ۱۰ هزار کاربر از اینترنت استارلینک استفاده می نمایند. در این داده ها بیان شده که این سرویس اینترنتی سرعت ۱۰۰/۲۰ مگابایت برثانیه را دارد و میزان تاخیر آن ۳۱ میلی ثانیه و یا کمتر است.
با این وجود برای کاربران مشکلاتی نیز به همراه دارد علاوه بر هزینه ی زیاد و گران آن، این اینترنت گرفتار قطعی نیز می شود برای اینکه تعداد ماهواره های درون مدار محدود است و همین طور استارلینک در مراحل اولیه آزمایش های خود قرار دارد.
در وب سایت استارلینک نوشته شده است که زمان هایی وجود دارند که هیچ اتصال اینترنتی برقرار نباشد. با ارسال ماهواره های بیشتر، نصب ایستگاه های زمینی و تقویت نرم افزارهای شبکه، سرعت داده ها، تاخیر و زمان فعالیت این اینترنت بطور چشم گیری بهبود می یابد.
با این همه آن دسته که از اینترنت کم سرعت ناراضی هستند می گویند که این اینترنت ارزش پرداخت چنین پولی را دارد.
هزینه ی برنامه ی بتای (آزمایشی) عمومی استارلینک، که در ایالات متحده، کانادا و انگلستان دردسترس است ماهانه ۹۹ دلار است و علاوه بر آن پیش پرداختی ۴۹۹ دلاری نیز باید برای دریافت بسته ی استارلینک که شامل یک گیرنده ی وای فای و پایه است، پرداخت گردد.
با این وجود، گوین شاتول(Gwynne Shotwell)، مدیر شرکت اسپیس ایکس در روز سه شنبه بیان کرد که این شرکت دیش های خودرا با ضرری قابل توجه به فروش می رساند. او توضیح داد که هزینه ی ساخت هر دیش در ابتدا ۱۵۰۰ دلار بوده است که آنها آنرا به ۱۳۰۰ دلار رسانده اند و بتازگی وارد بازار کرده اند اما گزارشی از اینسایدر نشان میدهد که هزینه ی قبلی ساخت این دیش ها ۲۴۰۰ دلار بوده است.
شاتول می گوید: انتظار می رود هزینه ی ساخت این دیش ها در سال آینده یا دو سال آینده کم شود و به چندصد دلار برسد.
منبع:

1400/01/20
21:33:52
5.0 / 5
1047
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ParsiKav