درمان غیرتهاجمی مشكلات قلبی با تزریق نوعی هیدروژل

درمان غیرتهاجمی مشكلات قلبی با تزریق نوعی هیدروژل

به گزارش پارسی کاو پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود تلاش کردند تا با تزریق هیدروژل های حاوی دارو، مشکلات قلبی موش ها را برطرف کنند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، پژوهش جدیدی نشان داده است که تزریق مستقیم هیدروژل های حاوی سلول های بنیادی یا داروها به "حفره پریکارد" (pericardial cavity) قلب می تواند روشی با تهاجم کمتر، کم هزینه و موثر باشد.
درمان با سلول های بنیادی، روشی برای درمان صدمه های قلبی است اما رساندن مستقیم درمان به محل صدمه و نگه داشتن آن به اندازه کافی برای تاثیرگذاری، از چالش های همیشگی در این حوزه است. حتی برچسب های مخصوص قلب که مستقیما روی محل صدمه قرار می گیرند، با مشکلاتی همراه هستند و برای قرار دادن آنها در محل مورد نظر باید جراحی های تهاجمی صورت بگیرد.
"که چنگ" (Ke Cheng)، پژوهشگر "دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی" (NCSU) و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما تصمیم گرفتیم روشی عرضه دهیم که هنگام رساندن درمان به محل صدمه دیده، با تهاجم کمتری همراه باشد. استفاده از حفره پریکارد بعنوان یک قالب طبیعی می تواند به ما امکان دهد تا برچسب هایی از هیدروژل حاوی دارو را در محل صدمه دیده قرار دهیم.
چنگ و همکارانش در این پژوهش، دو نوع متفاوت از هیدروژل را به کار گرفتند که یکی از مواد طبیعی و دیگری از مواد مصنوعی ساخته شده بود. آنها دو روش متفاوت را روی موش های مبتلا به حمله قلبی آزمایش کردند.
پژوهشگران به واسطه تصویربرداری فلورسنت توانستند ببینند که هیدروژل، گسترش یافته و به شکل یک لکه در حفره پریکارد بوجود آمده است. آنها این مورد را تایید کردند که داروها می توانند در عضله قلب منتشر شوند و بدین ترتیب به کاهش مرگ سلول و بهبود عملکرد قلب کمک کنند.
چنگ افزود: ما امیدواریم که این روش دارورسانی به قلب، به عرضه راهبردهای درمانی موثر و کم هزینه با تهاجم کمتر کمک نماید.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1399/12/15
12:36:32
0.0 / 5
1019
تگهای خبر: سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
ParsiKav