مدیر پژوهشگاه فضایی روسیه:

پرواز به ماه باید بین المللی باشد

پرواز به ماه باید بین المللی باشد

پارسی كاو: آناتولی پتروكوویچ مدیر پژوهشگاه تحقیقات فضایی روسیه و عضو آكادمی علوم روسیه می گوید: همكاری بین المللی در زمینه فضانوردی هیچ جایگزینی ندارد و اكتشافات بر روی ماه باید به صورت بین المللی صورت گیرد.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا؛ پتروكوویچ در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی اظهار داشت: "این مؤسسه همكاریهای گسترده بین المللی دارد و معتقدیم كه در آینده باید این راه را ادامه دهیم برای اینكه این مسئله طبیعت فعالیت های ما است و گریزی از آن نیست. همكاری بین المللی در اكتشاف فضا به نفع همه است. به این علت كه پیچیدگی فناوری فضایی روز به روز افزوده می شود. از جانب دیگر نباید فراموش نماییم كه بودجه در همه كشورها محدود است و بدین سبب حتی سازمان های فضایی پیشرو باز مجبورند با یكدیگر همكاری كنند."
بگفته وی، تجهیزات علمی ساخت روسیه، سالهاست كه بر روی دستگاه های اروپایی و آمریكایی نصب شده و كار می كند. هفت كاوشگر هم اكنون در فضا فعالیت می نمایند، همچون مریخ نورد آمریكا كه مجهز به تجهیزات پژوهشگاه تحقیقات فضایی روسیه است.
از طرف دیگر روسیه باز از امكانات و تجهیزات فنی دیگر كشورها در سفینه و كاوشگرهای خود استفاده می نماید بعنوان نمونه، رصدخانه فضایی اسپكتر ار. گ كه باید امسال به فضا پرتاب شود. این رصدخانه به دو تلسكوپ مجهز است: یك سامانه رصدی آلمانی، كه به هزینه آلمان ساخته شده و دومی كه روسیه هزینه ساخت آنرا پرداخته است.
پتروكوویچ می گوید: "اگر در مورد برنامه اكتشاف در ماه، خصوصاً مأموریت های سرنشین دار بخواهیم صحبت نماییم، مطمئن باشید كه هیچ جایگزینی برای همكاری بین المللی وجود ندارد. مشكلات فنی و هزینه چنین برنامه ای بسیار سنگین تر از آن است كه برخی تصور می كنند و هیچ كشوری در جهان چه روسیه، چه آمریكا و یا چین، بطور مستقل قادر به اجرای آن نخواهند بود."1397/11/12
13:19:27
5.0 / 5
4821
تگهای خبر: تجهیزات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav