دلیلهای ارتباط مبتلاشدن به كووید-۱۹ با مصرف دخانیات

دلیلهای ارتباط مبتلاشدن به كووید-۱۹ با مصرف دخانیات

پارسی كاو: بااینكه بارها اعلام شده سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های جدی بیشتر در معرض مبتلاشدن به بیماری كووید-19 قرار دارند، كمتر به افراد سیگاری توجه شده است؛ در این خبر می خواهیم ببینیم چرا افرادی كه سیگار می كشند بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به این بیماری قرار می گیرند؟


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، گرچه دو گروه ذكر شده در بالا(سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های جدی) در معرض خطر مبتلاشدن به بیماری كووید-۱۹ قرار دارند اما پژوهشگران اعتقاد دارند كه گروه دیگری از افراد هستند كه سیگار و ویپ(سیگار الكترونیكی) استعمال می كنند و یا اختلالات سوءمصرف مواد دارند نیز در معرض خطر مبتلاشدن به بیماری كووید-۱۹ قراد دارند و لطمه پذیر هستند اما به اینگونه از افراد توجه زیادی نمی گردد.
دكتر "نورا ولكوف"(Nora Volkow) مدیر موسسه ملی سوء مصرف مواد در یك وبلاگ نوشت: پژوهشگران باید این مورد را نیز در نظر داشته باشند كه احتمال اینكه بعضی از افراد مبتلا به اختلالات سوءمصرف مواد به بیماری كووید- ۱۹ مبتلا شوند نیز وجود دارد. برای اینكه بیماری كووید-۱۹ به ریه ها حمله می كند، ممكنست كسانی كه سیگار می كشند یا ماری جوانا مصرف می كنند در معرض جدی خطر مبتلاشدن به این بیماری قرار داشته باشد.
اختلال مصرف مواد(SUD)، وضعیت پزشكی است كه در آن استفاده از یك یا چند ماده منجر به اختلال بالینی می شود. تشخیص این اختلالات با مجموعه ای از علایم ذهنی، جسمی و رفتاری انجام می شود.
"استانتن گلانتز"(Stanton Glantz) استاد پزشكی و "مدیر مركز تحقیقات دخانیات كنترل و آموزش" دانشگاه كالیفرنیا اظهار داشت: هنگامی كه ریه های فردی كه سیگار و ویپ استعمال می كنند در معرض آنفلوانزا یا عفونت های دیگر قرار بگیرد نسبت به افرادی كه سیگار نمی كشند بسیار بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد و تخریب می شود برای اینكه سیگار و ویپ(سیگار برقی یا سیگار الكترونیكی) تاثیر جدی بر روی ریه های این افراد دارد.
گلانتز در ادامه اضافه كرد: مصرف سیگار الكترونیكی تمام سطوح ریه افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. این امر با تأثیر گذاشتن بر مژك هایی كه موجب خارج شدن مواد خارجی می شود، بر عملكرد سیستم حفره بینی افراد تاثیر می گذارد.
مُژَك ها(Cilium) زائده های سیتوپلاسمی و میكروسكوپی بعضی از ساختارهای زیستی(مانند سلول های پوششی دیوارهٔ داخلی نای در انسان) و برخی جانداران تك سلولی هستند. مژك های لرزان زوائد سیتوپلاسمی پرزمانندی هستند كه گِردِ بدن دسته ای از جانوران تك سلولی را فراگرفته به این علت، این دسته از جانوران تك سلولی را مژك داران می گویند. مژك های تنفسی در مجاری انتهایی تنفسی قرار گرفته با حركت مداوم خود آلاینده های ریز را به خارج از دستگاه تنفسی می رانند.


طی روزهای گذشته مراكز مدیریت و پیشگیری بیماری اعلام نمودند كه بیشترین آمار مبتلاشدن به بیماری كووید-۱۹ در بیمارستان های آمریكا متعلق به افراد بزرگسال زیر ۴۴ سال است و الان این سوال برای دكتر گلانتز پیش آمده كه آیا مصرف دخانیات با ابتلای این افراد به بیماری كووید-۱۹ مرتبط می باشد یا خیر.
گلانتز در این زمینه اظهار داشت: برخی از همكاران من كه متخصصان ریه هستند اظهار كرده اند، بعضی از افراد زیر ۳۰ سالی كه به سبب مبتلاشدن به بیماری كووید-۱۹ در بیمارستان بستری هستند گفته اند سیگار الكترونیكی مصرف می كنند. با این وجود وی گفت، تحقیقات و شواهد كافی برای تأیید وجود ارتباط بین استعمال سیگار و مبتلاشدن به ویروس كرونا جدید صورت نگرفته است.
افرادی كه سیگار استعمال می كنند معمولاً در معرض خطر عوارض جدی مانند "سندرم دیسترس حاد تنفسی"(acute respiratory distress syndrome) در هنگام مبتلاشدن به عفونت شدید قرار دارند.
گلانتز با استناد به یك مطالعه پژوهشگران چینی كه ماه فوریه در مجله "Chinese Medical "منتشر شد، اظهار داشت: احتمال اینكه یك فرد به بیماری كووید-۱۹ حاد مبتلا شود و در شدیدترین حالت فوت شود در میان افرادی كه سیگار استعمال می كنند در مقایسه با افرادی كه سیگار استعمال نمی كنند، ۱۴ برابر بیشتر است. در این مطالعه همین طور مشخص شد افرادی كه سابقه سیگار كشیدن را دارند، ۱۴ درصد بیش از بقیه در معرض خطر مبتلاشدن به ذات الریه قرار دارند.
ولكوف اضافه كرد: علاوه بر كشیدن سیگار معمولی و سیگارهای الكترونیكی، افرادی كه از مواد افیونی و مت آمفتامین(Methamphetamine) كه در بازار سیاه با نام شیشه(crystal) شناخته می شود استفاده می نمایند ممكنست در مرض جدی خطر مبتلاشدن به بیماری كووید-۱۹ قرار داشته باشند چونكه مصرف این مواد تاثیر مخربی بر سلامت تنفسی و ریوی افراد دارد.
بگفته ولكوف، استفاده از مواد افیونی تنفس را كند می كند و از قبل نیز مشخص شده است كه مرگ و میر در افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مبتلا به بیماری كووید-۱۹ بیش از دیگر افراد است. مت آمفتامین موجب لطمه ریوی قابل توجهی می شود برای اینكه به شدت به بافت ریوی متصل می شود. در صورت استفاده از این مواد احتمال ابتلای فرد به بیماری كووید-۱۹ افزایش می یابد.
بگفته دكتر "آلیسون لین"(Allison Lin) استادیار روانپزشكی دانشگاه میشیگان اظهار داشت: افراد دارای اختلالات سو مصرف مواد در حالت عادی با شركت در جلسات درمانی و رفتن به كلینیك های درمان اختلالات سو مصرف مواد می توانند درمان شوند اما در این شرایط كه ویروس كرونا در سراسر جهان شیوع پیدا كرده است و فاصله اجتماعی می بایست رعایت شود این امر ناممكن و چالش برانگیز است.
دكتر لین اظهار داشت كه هم اكنون ترك كردن سیگار به سبب شیوع این بیماری می تواند چاره خوبی باشد.
وی اظهار داشت كه این مسئله خصوصاً برای افراد دارای اختلال سوء مصرف مواد، از اهمیت بیشتری برخوردارست.
گلانتز نیز در آخر اضافه كرد: افراد سیگاری اولین كار مهمی كه باید طی این دوران برای جلوگیری از مبتلاشدن به بیماری انجام دهند ترك سیگار است.
منبع:

1399/01/27
14:57:39
5.0 / 5
3189
تگهای خبر: آموزش , الكترونیكی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ParsiKav