ابداع وسیله ای برای تبدیل گوشی هوشمند به میكروسكوپ

ابداع وسیله ای برای تبدیل گوشی هوشمند به میكروسكوپ

پارسی كاو: ابزاری به نام ˮدیپلˮ(Diple) قادر می باشد هر گوشی هوشمندی را به راحتی به یك میكروسكوپ تبدیل كند.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از تك اكسپلور، امروزه از گوشیهای هوشمند بعنوان دوربین، ردیاب تناسب اندام، ردیاب موقعیت مكانی و خیلی چیزهای دیگر استفاده می شود و حالا ابزاری به نام "دیپل" ساخته شده است كه گوشی را به میكروسكوپ تبدیل می كند.
دیپل یك كیت قابل حمل است كه هر تلفن هوشمندی را به میكروسكوپ تبدیل می كند. با این ابزار می توان تصاویر با كیفیتی از دنیای میكروسكوپی گرفت. بعنوان مثال می توان سلول های خونی را دید.
دیپل یك جعبه جمع و جور و قابل حمل است و شامل یك صفحه فلزی و یك منبع نور برای گرفتن تصاویر با كیفیت از نمونه های میكروسكوپی است. كل دستگاه شبیه جعبه های مستطیلی برای تلفن های هوشمند جدید است.
سازندگان، نسخه های مختلفی را برای هر بودجه ارائه می دهند. آنها می گویند كه می توانند كسانی را كه می خواهند ریزگردها و سلول ها را ببینند و نیز افرادی كه به كانی شناسی و علوم مواد علاقه دارند راضی كنند.
تصاویر حاصل را می توان مستقیما در تلفن ذخیره كرد. دیپل سه سطح بزرگنمایی ۳۵ برابر، ۷۵ برابر و ۱۵۰ برابر دارد كه با استفاده از بزرگنمایی گوشی می توان آنرا افزایش نیز داد.
سازندگان دیپل می گویند كاربران قادر خواهند بود میزان بزرگنمایی را تا ۱۰۰۰ برابر نیز برسانند، البته این امر تا حدودی به ظرفیت تلفن های هوشمند افراد بستگی دارد.
"دیپل" را شركت "SmartMicroOptics" ساخته است كه در سال ۲۰۱۶ تأسیس شده است و توسط یك موسسه فناوری ایتالیایی ساخته شده است.


نسخه "Diple Red" وضوح حدود ۳ میكرون دارد كه می توان سلول ها یا میكروارگانیسم های نامرئی را با آن مشاهده كرد.
نسخه "Diple Grey" وضوح حدود ۱ میكرون دارد كه توانایی نمایش سلول ها و باكتری ها را دارد.
نسخه "Diple Black" نیز دارای قدرتمندترین لنز با وضوح زیر ۱ میكرون است.
كاربر فقط باید لنزهای هدف دستگاه را با لنزهای میكروسكوپ دیپل تراز كند تا جزئیات را به دقت ببیند.
این ابزار نسبت به میكروسكوپ های گران قیمت بسیار مقرون به صرفه است، در صورتیكه سازندگان آن می گویند "دیپل" كیفیت تصویر بی سابقه ای را با چنین بودجه ای فراهم می آورد.
تاریخ عرضه این ابزار ماه مه و ژوئن سال ۲۰۲۰ تخمین زده می شود.
منبع:

1398/09/04
11:57:35
5.0 / 5
5109
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav