ابداع الگوریتمی برای ایجاد تصاویر رنگی از موجودات زیردریایی

ابداع الگوریتمی برای ایجاد تصاویر رنگی از موجودات زیردریایی

پارسی كاو: پژوهشگران بتازگی الگوریتمی را ابداع نموده اند كه توسط آن می توانند تصاویر جذاب و واضحی را از موجودات زیردریایی ثبت كنند.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا، "دریا آكایناك"(Derya Akkaynak) اقیانوس شناس و مهندس "تالی تریبیتز"(Tali Treibitz) از "دانشگاه حیفا"(University of Haifa)، الگوریتم هوش مصنوعی جدیدی به وجود آورده اند كه ممكنست دیگر نیازی به فتوشاپ برای ایجاد تصاویر رنگی از جهان زیر آب نباشد.
الگوریتم مذكور به كاربران این امكان را می دهد تا تصاویر بسیار واضحی را ثبت كنند.
این الگوریتم مورد استقبال افراد بسیاری قرار خواهد گرفت چونكه دیگر برای نشان دادن تصاویر واقعی افراد نیازی به فتوشاپ نیست. الگوریتم یاد شده "Sea-thru" نام دارد و با مشاهده تصاویر زیر می توانید دریابید كه این الگوریتم موجب چه تغییراتی در تصاویر می شود.


"پیم بونگرتس"(Pim Bongaerts) زیست شناس آكادمی علوم كالیفرنیا اظهار داشت: آنچه كه من را جذب این الگوریتم می كند این مساله است كه می توان رنگ های واقعی موجودات و گیاهان زیر آبها را مشاهده كرد و این امر به ما اطلاعات ارزشمندی درباره گیاهان و جانوران می دهد.

الگوریتم چگونه كار می كند؟
تنها اطلاعاتی كه این الگوریتم به آن نیاز دارد یك نقشه "فاصله"(distance map) است كه توسط آن فاصله هر جسم از دوربین را اندازه گیری كرده و تصاویری را ثبت و پردازش می كند و به پژوهشگران می گوید و سپس به آنها در ایجاد تصاویر رنگی "آرجی بی"(RGB ) كمك می نماید. لازم به ذكر است الگوریتم مذكور یك الگوریتم هوش مصنوعی نیست. روش های مختلفی برای به دست آوردن نقشه فاصله وجود دارد. پژوهشگران با استفاده از تصاویر گوناگون از زیر دریا فاصله موجودات تا دوربین را تخمین می زنند. هنگامی كه این تصاویر(به عنوان مثال صخره ها، كف دریاها و غیره) توسط Sea-thru پردازش شوند، دانشمندان می توانند از روش های قدرتمندی همانند بینش كامپیوتری و یادگیری ماشینی استفاده كنند تا بتوانند موجودات را شمرده، شناسایی، تقسیم بندی و طبقه بندی كنند.
منبع:

1398/08/29
10:06:59
5.0 / 5
4902
تگهای خبر: دوربین , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ParsiKav