چه كسی جایزه مریم میرزاخانی را دریافت كرد؟ بعلاوه فیلم

چه كسی جایزه مریم میرزاخانی را دریافت كرد؟ بعلاوه فیلم

به گزارش پارسی كاو روز دوشنبه، ۴ نوامبر ˮبنیاد جایزه دستاورد علمیˮ (Breakthrough Prize) اعلام نمود: جایزه بزرگ ریاضیات معروف به ˮمرزهای نوینˮ (New Frontiers Prize) به افتخار ریاضیدان فقید ˮمریم میرزاخانیˮ نام گذاری شده است.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از سایت بنیاد جایزه دستاورد علمی، دو سال بعد از فوت مریم میرزاخانی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده جایزه فیلدز و استاد تمام دانشگاه استنفورد، بنیاد جایزه دستاورد علمی، جایزه بزرگ ریاضیات معروف به "مرزهای نوین" كه برای زنان ریاضیدان جوان درنظر گرفته را به افتخار میرزاخانی به نام وی نامگذاری كرده است.
این بنیاد جایزه ۵۰ هزار دلاری مذكور را به زنان ریاضیدان جوانی كه در دو سال منتهی به زمان اعلام جایزه، دكترای خویش را در زمینه ریاضیات دریافت كرده باشند، اهدا می كند. این جایزه امكان دارد به دو یا چند نفر اهدا شود. این بنیاد خبر مذكور را طی مراسمی كه یكشنبه ۳ نوامبر برگزار كرده بود، اعلام نمود و خبر را دوشنبه بر روی سایت خود قرار داد.
در این مراسم افراد مشهوری چون "مارك زاكربرگ" (Mark Elliot Zuckerberg)، مؤسس فیس بوك هم حضور داشتند.
جایزه موفقیت های علمی یا جایزه دستاورد علمی (Breakthrough Prize) مجموعه جوایزی بین المللی هستند كه از جانب هیات مدیره این جایزه به پاس پیشرفت های علمی در سه شاخه علوم زیستی، فیزیك بنیادی و ریاضیات اعطا می شود.
این جوایز را "سرگئی برین" و "ان ویسیكی"، "مارك زاكربرگ" و "پریسیلا چان"، "یوری میلنر" و "جولیا میلنر" و "جك ما" و " ما هواتنگ " بنیاد نهادند. برندگان هر یك از این سه شاخه مذكور، سه میلیون دلار جایزه می گیرند.
"ریچارد تیلور" (Richard Taylor)، رئیس كمیته انتخاب بنیاد جایزه دستاورد علمی ریاضیات، اظهار داشت: ما امیدواریم كه جایزه مرزهای نوین كه به نام "مریم میرزاخانی" نامگذاری شده، الهام بخش زنان جوان مشتاق به علم ریاضی باشد تا این علم را دنبال كنند. شناسایی زنان الهام بخش در رشته ریاضیات، ادای دینی به ذهن زیبا و درخشان مریم میرزاخانی خواهد بود.
طی این مراسم علاوه بر نامگذاری جایزه ای به نام این دانشمند ایرانی، بنیاد جایزه دستاورد علمی این جایزه را به همكار قدیمی و همیشگی دكتر میرزاخانی، "الكس اسكین" (Alex Eskin) استاد دانشگاه شیكاگو بخاطر اكتشافات انقلابی وی و مریم میرزاخانی در زمینه "پویایی در فضاهای ماژول" (dynamics on moduli spaces) همچون اثبات "قاعده گرز جادویی" (magic wand theorem) " جایزه دستاورد علمی ریاضیات ۲۰۲۰" (۲۰۲۰ Breakthrough Prize in Mathematics) اهدا كرد.


تحقیق اصلی اسكین و میرزاخانی كه در سال ۲۰۱۳ انتشار یافت، مجر به اتفاقات و نتیجه گیری های بسیاری در ریاضیات همچون "مساله روشنایی" (Illumination problem) شد.
طی این مسئله این سؤال مطرح می شود كه آیا یك پرتو نور حاصل از یك منبع در داخل یك اتاق آینه هر یك از نقاط آن اتاق را روشن می كند یا اینكه برخی از نقاط برای همیشه تاریك باقی می مانند. اسكین و میرزاخانی بعد از مطالعه در سطوح انتزاعی چند بعدی به این نتیجه رسیدند كه در اتاق های چند ضلعی با چند زاویه، فقط تعداد كمی از نقاط آن اتاق، تاریك می مانند.

مریم میرزاخانی


مریم میرزاخانی، نابغه ریاضیات و برنده جایزه فیلدز (مدال بین المللی اكتشافات برجسته در ریاضی) در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه را در دبیرستان فرزانگان تهران گذراند و طی سال های ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ توانست دو بار مدال طلای المپیاد كشوری را از آن خود كند. بعد از آن هم در المپیاد جهانی ریاضی در هنگ كنگ (۱۹۹۴) و كانادا (۱۹۹۵) رتبه نخست جهانی را با نمره كامل به دست آورد.
وی بعد از این سال ها و دریافت مدرك كارشناسی ریاضی از دانشگاه شریف، تحصیلات خویش را در دانشگاه هاروارد ادامه داد. میرزاخانی قبل از این توانسته بود اثبات ساده ای برای یك قضیه ریاضی را در ماهنامه انجمن ریاضی آمریكا به چاپ برساند. او تا مقطع دكتری به تحصیل در هاروارد ادامه داد، بعد از آن به پرینستون رفت و بعد از دریافت درجه استادتمامی در این دانشگاه، از سپتامبر ۲۰۰۸ به تدریس در دانشگاه استنفورد مشغول شد. میرزاخانی درحقیقت در تلاش بود تا معمای ابعاد گوناگون فرم های غیرطبیعی هندسی را حل كند. ظاهر نافرم این اشكال انتزاعی، محاسبه حجم آنها را به معمایی جدی برای ریاضیدانان مبدل كرده است. میرزاخانی با یافتن راهی جدید دست به یك ابتكار عمل بزرگ زد و با ترسیم یك سری از حلقه ها بر روی سطح این گونه اشكال پیچیده، به محاسبه حجم آنها پرداخت. كاربردهای عملی اندكی برای پژوهش او وجود دارد، اما اگر مشخص شود كه جهان توسط هندسه هذلولی اداره می شود، كار او می تواند به تعریف دقیق شكل و حجم آن كمك نماید.


از او افتخارات زیادی به جا مانده، از قرار گرفتن در لیست ۱۰ نفره نشریه پاپیولر ساینس بعنوان افرادی كه افق های تازه ای در مرزهای جهان گشوده اند تا دریافت جایزه فیلدز كه بالاترین نشان افتخار در رشته ریاضی است؛ اما آنچه بیشتر از همه چیز جلب نظر می كند، شخصیت والای علمی او و روشی است كه در كلام برترین دانشمندان جهان به تصویر درآمده است. مدال فیلدز هر چهار سال یك مرتبه در "كنگره بین المللی ریاضی" به ریاضیدان های برجسته زیر ۴۰ سالی اعطا می شود كه دستاورد قابل توجهی در علم ریاضیات داشته اند. هم اكنون هم میرزاخانی، تنها زن در لیست ۵۶ برنده این مدال است.
مریم میرزاخانی، بینش جدیدی را نسبت به ریاضیات به ما نشان داد. نبوغ، این دفعه خویش را در چارچوب یك زن ایرانی به جهان نشان داد كه روی برگه های نامحدود، نظریاتی را عرضه می داد.
بخشی از متنی كه این دانشمند بزرگ در هنگام دریافت جایزه فیلدز قرائت كرد، به شرح زیر است:
"بدون علاقه داشتن به ریاضی امكان دارد آنرا سرد و بیهوده بیابید. اما زیبایی ریاضیات خویش را تنها به شاگردان صبور نشان داده است. پُرارزش ترین بخش مطالعه ریاضی، لحظه ای است كه می گویی آها! ذوق كشف و لذت فهمیدن چیزی جدید. احساس ایستادن بالای یك بلندی و رسیدن به دیدی شفاف و واضح."
بدون شك مریم میرزاخانی خود شاگرد صبوری بود كه لذت حقیقی كشف علمی را چشیده و هر لحظه از زندگی پربارش را بی دریغ وقف تلاش علمی خود كرد.
مریم میرزاخانی، ریاضیدان ایرانی، سال ۹۶ در اثر سرطان از دنیا رفت. روزنامه "ایندیپندنت" به دنبال درگذشت نابغه ریاضی ایران و جهان گزارش جامعی را به وی اختصاص داد.
"ایندیپندنت" در اینباره نوشت: مریم میرزاخانی كه در سن ۴۰ سالگی به علت مبتلا شدن به سرطان سینه درگذشت، یك ریاضیدان كاركشته و نخستین زنی بود كه مدال «فیلدز» معروف به نوبل ریاضی را به دست آورد. مدال فیلدز بالاترین جایزه در رشته ریاضیات و معادل جایزه نوبل است. "مارك تسیر لاوین" رئیس دانشگاه استنفورد، در ادای احترام به مریم میرزاخانی اظهار داشت: «مریم یك نظریه پرداز درخشان ریاضی و همینطور یك فرد فروتن بود كه جوایز خویش را تنها به این امید كه دیگر زنان را به ادامه دادن مسیر خود تشویق كند، دریافت می كرد. سهم او بعنوان یك دانشمند و نقش اساسی وی مهم و پایدار می باشد و جای وی در این جا، دانشگاه "استنفورد" و در سراسر دنیا، عزیز و خالی خواهد بود.»
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1398/08/17
17:12:29
5.0 / 5
4719
تگهای خبر: سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav