تشخیص آسانتر اوتیسم و صرع با یك اسكنر نوین

تشخیص آسانتر اوتیسم و صرع با یك اسكنر نوین

به گزارش پارسی كاو پژوهشگران به تازگی اسكنر مغز نوینی توسعه داده اند كه توسط آن می توانند آسان تر از قبل اختلال اوتیسم و بیماری صرع را در كودكان تشخیص دهند.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران به تازگی یك سیستم جدید اسكنر مغز همانند كلاه ایمنی دوچرخه سوای توسعه داده اند كه می تواند عملیات اسكن را در كودكان آسانتر و قابل اطمینان تر از قبل ممكن سازد. كلاه مذكور امكان حركت طبیعی را در حین اسكن فراهم می آورد. دانشمندان می گویند كه این یك گام مهم در جهت بهبود درك آنها از رشد مغز در دوران كودكی است.
فناوری های اسكن مغز، اطلاعات مفیدی در مورد عملكرد مغز عرضه می دهد، اما بیشتر اسكنرها برای بزرگسالان ساخته شده اند. علاوه بر تفاوت در اندازه سر، كودكان در طول اسكن بیشتر از بزرگسالان سر خویش را حركت میدهند كه این مورد می تواند بر كیفیت اسكن تاثیر منفی بگذارد.
در مقاله ای كه به تازگی در مجله" Nature Nature "منتشر شده است، محققان نشان می دهند كه چگونه آنها با استفاده از طراحی جدید كلاه ایمنی، فن آوری نوین "مگنتوانسفالوگرافی " را بهبود بخشیده اند.


مگنتوانسفالوگرافی (Magnetoencephalography) یك تكنیك تصویربرداری عصبی كاركردی برای نقشه برداری فعالیت های مغز با ثبت میدان های مغناطیسی تولید شده توسط جریان های الكتریكی، كه به صورت طبیعی در مغز رخ می دهند، با استفاده از مغناطیس سنج های بسیار حساس است.
دانشمندان می گویند این اسكنر می تواند به بررسی رشد مغز و همینطور اختلالات عصبی-رشدی مانند اوتیسم و صرع كمك نماید. محققان سنسورهای سبك و كوچك را روی كلاه ایمنی تعبیه كرده اند كه می تواند حركت سر را شناسایی كند، به صورتی كه كیفیت اسكن تحت تاثیر حركت سر بیمار قرار نمی گیرد. این امر به آنها امكان می دهد كه پاسخ مغز به لمس مادر را در كودكان خردسال دو و پنج ساله ثبت كنند.


برای نشان دادن این مورد كه این دستگاه می تواند با هر شكل و اندازه ای از سر سازگار باشد، دانشمندان "مركز تصویربرداری سر پیتر مانسفیلد" (Sir Peter Mansfield Imaging Centre) در دانشگاه ناتینگهام با همكاری محققان دانشگاه آكسفورد و كالج دانشگاهی لندن، فعالیت مغزی یك نوجوان در حال انجام بازی های ویدیویی و یك جوان ۲۴ ساله كه مشغول نواختن ساز یوكللی بود را ثبت كردند.
پروفسور "متیو بروكس" (Matthew Brookes) از دانشگاه ناتینگهام اظهار داشت: این مطالعه یك گام بسیار مهم در جهت شناسایی سریع اختلال اوتیسم و صرع در كودكان است. حالا هدف بعدی ما پیشرفته تر كردن قابلیت های این كلاه است.1398/08/16
19:15:41
5.0 / 5
5122
تگهای خبر: اسكنر , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav