پژوهشگران دانشگاه كرنل :

پروب های فلورسنت نمای كاملی از تحویل دارو در سلول ها ارائه می دهند

پروب های فلورسنت نمای كاملی از تحویل دارو در سلول ها ارائه می دهند

پارسی كاو: پژوهشگران ˮدانشگاه كرنلˮ(Cornell University) آمریكا در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند ˮپروب های فلورسنتˮ(Fluorescent probes) نمای كاملی از تحویل دارو در سلول ها را ارائه می دهند.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، انتخاب موثرترین مولكول ها برای ارسال دارو اغلب یك پروسه مشكل است، اما مهندسان دانشگاه "كرنل" به لطف تكنیكی كه عملكرد مولكول ها را در داخل سلول های زنده نشان می دهد، به راحتی این كار را انجام داده اند.
یك مؤلفه اساسی خیلی از سیستم های انتقال دارو، مولكولی است كه یك آنتی بادی را به یك داروی طراحی شده برای از بین بردن هدف پیوند می دهد. پیوند دهنده نه تنها باید دارویی را كه از آنتی بادی به سلول می رود نگه دارد، بلكه باید به درستی دارو را در داخل سلول، در مكان مناسب و در زمان مناسب، آزاد كند. طی این مطالعه مهندسان زیست مولكولی با آزمایش آنها در محیط های بدون سلول سرنخ هایی در مورد اثربخشی پیوند دهنده ها جمع آوری كرده اند.
این مطالعه توسط "كریس آلابی"(Chris Alabi) استاد شیمی و مهندسی زیست ملكولی انجام شده است و طی آن پژوهشگران موفق به توسعه روشی نوین شده اند كه از پروب های فلورسنت استفاده می نماید تا میزان موفقیت پیوند دهنده ها را در آزاد كردن داروها در سلول های زنده نمایش دهد.
"پروب های فلورسنت" مولكول هایی هستند كه نور با طول موج خاصی را جذب می كنند و نوری با طول موج متفاوت و طولانی را ساطع می كنند و از آنها برای مطالعه نمونه های بیولوژیكی استفاده می شود.
آلابی در این زمینه اظهار داشت: هم اكنون شركت های داروسازی یك لینك پیوند برقرار می كنند و سپس درمی یابند كه كدام یك از آنها برای آزمایش بهتر است. با تكنیك ما آنها می توانند پیش از اینكه سیستم دارویی را در كنار هم قرار دهند، تصمیم گیری آگاهانه ای را انجام دهند.
این پروب ها از دو رنگ فلورسنت تشكیل شده اند كه وقتی در كنار یكدیگر قرار می گیرند بعنوان قسمتی از سیستم ارسال با آنتی بادی تركیب می شوند. هنگامیكه پیوند شكسته شود و رنگ ها را جدا كند، با استفاده از میكروسكوپ قابل رویت می شوند و این به آن معنا است كه این دارو در داخل سلول آزاد شده است.
برای نشان دادن این پروب ها، آلابی و تیمش یك آنتی بادی را با یك پیوند دی سولفید شناخته شده كه به خوبی در پروتئین "HER۲" عمل می كند و در درمان سرطان سینه نقش موثری دارد طراحی كردند. هنگامی كه سیستم ارسال به پروتئین رسید، این تیم توانست فرآیندهای داخل سلولی، مانند "سینتیك"(kinetics) و نیمه عمر پیوند دهنده دی سولفید را اندازه گیری نماید. سینتیك در فیزیك و مهندسی، از واژگان مورد استفاده در مكانیك كلاسیك است و هدف آن بررسی رابطهٔ میان حركت اجسام و دلیلهای آن، نیروها و گشتاورها است.
آلابی در اختتام اظهار داشت كه این پروب ها همین طور می توانند توسط زیست شناسان شیمیایی برای كسب اطلاعات بیشتر در مورد فرآیندهای داخل سلول نیز مورد استفاده قرار گیرند.
یافته های این مطالعه در مجله "Cell Chemical Biology" منتشر گردید.
منبع:

1398/08/12
23:07:27
5.0 / 5
4704
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
ParsiKav