مچ اندازی فیس بوك با بانكهای مركزی دنیا بر سر لیبرا

مچ اندازی فیس بوك با بانكهای مركزی دنیا بر سر لیبرا

به گزارش پارسی كاو بانكهای مركزی كشورهای جهان اول به دنبال نگرانی از بر هم خوردن ثبات دنیای اقتصاد حاصل از توسعه رمزارز شركت فیس بوك به نام ˮلیبراˮ این شركت را مورد سوال قرار داده اند.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، فیسبوك در صدد است تا بررسی بیشتری راجع به رمزارز خود موسوم به "لیبرا"(Libra) داشته باشد و امكان دارد احتیاج به پاسخ به سوالات دشواری داشته باشد.
روزنامه فایننشال تایمز می گوید نمایندگان فیس بوك از تاریخ ۱۶ سپتامبر در حال مذاكره با مقامات ۲۶ بانك مركزی همچون بانك انگلیس و صندوق ذخیره فدرال آمریكا در بازل سوئیس هستند.
انتظار می رود بانك مركزی اروپا "Benoît Coeuré" ریاست این گردهمایی را بر عهده بگیرد تا از فیس بوك در مورد دامنه و طراحی این پول دیجیتالی سوال كند.
فیس بوك هم در مقابل موضع خویش را در دوستانه نشان داده است و از این تعامل با سیاستمداران و قانونگذاران استقبال می كند و می گوید از عمد چنین برنامه طولانی مدتی برای عرضه "لیبرا" در نظر گرفته است تا حسابی در مورد مسائل و بازخوردها بحث شود.
امكان دارد این مذاكرات به شكلی كه فیس بوك و تیم لیبرا امیدوار هستند، پیش نرود. بخصوص اینكه بانك مركزی اروپا اخطار داده است كه لیبرا باید خط مشی كاملا مشخصی داشته باشد و وزرای دارایی اتحادیه اروپا نگران این هستند كه رمزارزهایی مانند لیبرا توازن و ثبات دنیای اقتصاد را بهم بزنند و از اختیارات بانكهای دولتی بكاهند.
فرانسه و آلمان هر دو اعلام نموده اند كه استفاده از لیبرا باید در اتحادیه اروپا ممنوع شود، چونكه این امر حاكمیت پولی دولت ها را به چالش می كشد.
اما فیس بوك در مقابل، لیبرا را بعنوان راهی برای دموكراتیزه كردن پول، فراهم آوردن بانكداری برای عموم مردم و خیلی از كسانی كه تابحال حساب بانكی نداشته اند و ایجاد یك فرمت مستقل از هر كشور معرفی می كند.
از قضا دولت ها دقیقا با قسمت آخر مشكل دارند و این مساله است كه مسؤلان و منتقدان را نگران كرده است. در حالیكه لیبرا یك رمزارز با ثبات خواهد بود كه ارزش آن وابسته به ارزهای متعارف است، اما می تواند قدرت ترسناكی به فیس بوك و انجمن لیبرا بدهد، یا بالعكس باعث ضربه شدیدی بر این شركت شود.1398/06/25
19:44:53
5.0 / 5
4931
تگهای خبر: دیجیتال , شركت , گردهمایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav