استفاده از اثر انگشت زمین برای كشف خواهرانش

استفاده از اثر انگشت زمین برای كشف خواهرانش

پارسی كاو: ستاره شناسان دست به استفاده از روش جدیدی برای كشف سیاره های شبیه به زمین زده اند و اصطلاحا از ˮاثر انگشت زمینˮ كه نشانه های منحصر به فرد آن است، استفاده می نمایند كه می تواند منجر به كشف تعداد زیادی از سیاره های زمین مانند شود.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شناخت خیلی از اسرار جهان اطراف ما از همین سیاره خودمان شروع می شود و یكی از چالش های بزرگی كه در مورد جهان ما وجود دارد و ما انسان ها به شدت به دنبال یافتن پاسخ آن هستیم، ایده یافتن سیارات شبیه به زمین در محدوده فراتر از منظومه شمسی است.
اول و مهم تر از همه اینكه باید بدانیم كه آیا سیاره زمین مانند دیگری وجود دارد كه ما بتوانیم آنرا خانه بنامیم، چونكه برخی اعتقاد دارند مهاجرت انسان از زمین برای بقای بشر بسیار مهم می باشد. ثانیا اگر سیاره ای وجود داشته باشد كه از حیات پشتیبانی كند، امكان دارد در این سیاره زندگی وجود داشته باشد و به سؤال قدیمی بشر در مورد اینكه آیا ما در جهان تنها هستیم پاسخ دهد.
اكنون دو اخترشناس به اسامی "نیكولاس كوان" و "اولین مك دونالد" از دانشگاه مك گیل(McGill) بعنوان به كارگیری ابزاری برای درك بهتر سیاره های احتمالی كه قادر به پشتیبانی از زندگی ماورای منظومه شمسی هستند، كار جالبی انجام داده اند. آنها یك "اثر انگشت" برای زمین ایجاد كردند كه می تواند برای شناسایی این نوع سیارات استفاده گردد.
این روش چیزی مثل قرار ملاقات حضوری گذاشتن با جنس مخالف به صورت آنلاین است. شما با هدف این كه در نهایت كسی را پیدا كنید كه با شما تفاهم داشته باشد و به علائق شما نزدیك باشد، یك سری از صفات مورد نظر خودرا لیست می كنید. كار اخترشناسان در مورد یافتن سیاره های مشابه با زمین نیز به همین صورت است كه منجر به ایجاد یك شناسنامه منحصر به فرد یا همان اثر انگشت مخصوص زمین می شود.
ایجاد این اثر انگشت زمینی به هیچ عنوان آسان نبود، چونكه حاصل بیشتر از یك دهه مشاهدات جو زمین توسط ماهواره SCISAT برای ساخت طیف انتقالی یا ترانزیتی زمین است كه اثر انگشت ما می شود.
این اثر انگشت در واقع نگاهی اجمالی به جو زمین در نور مادون قرمز است كه نشانگر وجود مولكول های كلیدی در جستجوی جهان های قابل سكونت كیهان است.
یكی از این مولكول ها كه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گاز متان است. پژوهشگران انتظار دارند كه تنها یك سیاره حاوی منابع آلی دارای متان داشته باشد. بدین سبب پژوهشگران در دور دست به دنبال این نشانگر زیستی خواهند گشت.
پروفسور "كوان" یكی از دو اخترشناس این مطالعه گفت: تعداد معدودی از پژوهشگران اهتمام كرده اند طیف انتقالی زمین را شبیه سازی كنند، اما این نخستین طیف انتقال مادون قرمز تجربی زمین است. این چیزی است كه اخترشناسان بیگانه در صورت مشاهده انتقال زمین مشاهده خواهند كرد.
همانطور كه در بالا به این ابزار جدید اشاره شد، این كار می تواند اخترشناسان را برای یافتن سیاره های زمین مانند بیشتر كه بطور بالقوه قابلیت مهاجرت انسان را داشته باشند، كمك نماید.
دانشمندان امیدوارند بزودی یك خواهر برای كره زمین پیدا كنند.
این دو اخترشناس این مطالعه را مجله انجمن سلطنتی نجوم(Royal Astronomical Society) منتشر نموده اند.
منبع:

1398/06/18
12:44:36
5.0 / 5
4713
تگهای خبر: آنلاین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav