با تلاش پژوهشگران دانشگاه میشیگان صورت می گیرد

تشخیص یك بیماری ریوی كشنده با ابزاری اندازه جعبه كفش!

تشخیص یك بیماری ریوی كشنده با ابزاری اندازه جعبه كفش!

پارسی كاو: پژوهشگران دانشگاه ˮمیشیگانˮ، ابزاری به اندازه یك جعبه كفش ابداع نموده اند كه می تواند یك بیماری كشنده ریوی را با سرعت و دقت بیشتر تشخیص دهد.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه میشیگان، پژوهشگران یك ابزار كوچك و قابل حمل جهت بررسی تنفس ابداع نموده اند كه به اندازه یك جعبه كفش است و می تواند "سندرم زجر تنفسی حاد"(ARDS) را با سرعت و دقت شناسایی كند.
سندرم زجر تنفسی حاد، یك حالت شدید از التهاب ریه است كه معمولا بر اثر مبتلاشدن به سینه پهلو، گندخونی، ضربه و "آسپیراسیون ریوی"(Pulmonary aspiration) پیش می آید. این عارضه كه سبب نشت مایعات بدن به درون ریه ها می شود و به بروز "كم اكسیژنی" یا "هیپوكسی" می انجامد، سطح بالایی از مرگ و میر را به همراه دارد و سالانه در آمریكا، 74 هزار نفر را از بین می برد.
پزشكان این روزها برای تشخیص سندرم زجر تنفسی حاد، از آزمایش هایی استفاده می نمایند كه به زمان زیادی نیاز دارند. پژوهشگران "دانشگاه میشیگان"(UMich) باور دارند كه تكنولوژی جدید آنها می تواند میزان نجات بیماران را افزایش و هزینه های مراقبت از بیماران را كم كند.
این ابزار جدید كه یك سیستم مبتنی بر "كروماتوگرافی گازی"(Gas chromatography) است، می تواند سندرم زجر تنفسی حاد را با 90 درصد دقت طی 30 دقیقه تشخیص دهد. سرعت بالا و مقرون به صرفه بودن این سیستم، به آن امكان می دهد كه یك ابزار مناسب جهت بررسی تنفس افراد باشد و به آزمایش و تنظیم درمان كمك نماید. برای آزمایش این سیستم، 48 بیمار داوطلب شدند كه 21 نفر از آنها به سندرم زجر تنفسی حاد مبتلا بودند.


"ژودونگ فان"(Xudong Fan)، استاد مهندسی پزشكی دانشگاه میشیگان اظهار داشت: پیشرفته ترین ابزار پیش بینی سندرم زجر تنفسی حاد، تنها می توانند تا 18 درصد پیش بینی درست داشته باشند اما ما در آزمایش ها دریافتیم كه اگر این سیستم جدید، فردی را مبتلا به این مشكل تشخیص دهد، احتمال درست بودن آن بسیار بالا خواهد بود. ما می توانیم آغاز بیماری و بهبود آنرا قبل از دیدن تغییر در تصاویر ایكس ری و آزمایش خون افراد تشخیص دهیم.
كسانی كه از سندروم زجر تنفسی حاد نجات می یابند، به عملكرد ضعیف ریه گرفتار می شوند و انجام دادن فعالیت های روزمره، برای آنها دشوار خواهد بود. هیچ درمانی برای این مشكل وجود ندارد؛ در نتیجه تشخیص آن در مراحل ابتدایی، می تواند به بهبود بیماران كمك نماید.
ابزار دانشگاه میشیگان كه اولین نمونه در نوع خود است، می تواند با متصل كردن یك لوله به پورت یك دستگاه تصفیه مكانیكی، به تنفس راحت بیمار كمك نماید. این ابزار، حدود 100 تركیب آلی فرار را تحلیل می كند كه برای تشخیص سندرم زجر تنفسی حاد مناسب هستند و با آغاز درمان، می تواند تاثیر آنرا بر بیماری بررسی كند.


پزشكان جهت بررسی سندرم زجر تنفسی حاد، معمولا تصویربرداری از قفسه سینه با اشعه ایكس و آزمایش خون را تجویز می كنند كه اولین مورد، هزینه بالایی را به دنبال دارد و دومین مورد نیز تهاجمی است. تحلیل با استفاده از هر دو روش نیز به ساعت های زیادی نیاز دارد و جهت بررسی بهبود یا بدتر شدن شرایط نیز، آزمایش ها باید تكرار شوند.
"كوین وارد"(Kevin Ward)، استاد مهندسی پزشكی دانشگاه میشیگان اظهار داشت: تلاش ما برای بهبود این مشكل، به خاطر كمبود فناوری های لازم برای تشخیص سریع و بموقع بیماری و پیگیری روند پیشرفت درمان است. روش های كنونی معمولا خیلی دیر نسبت به درمان بیماری منجر می شوند و اطلاعات كافی را در مورد روند درمان در اختیار ما نمی گذارند.
وی ادامه داد: این تكنولوژی جدید می تواند هر دو مشكل را برطرف كند و فرصت های جدیدی برای درمان بموقع بیماری عرضه نماید.
فان و وارد باور دارند كه ابزار آنها، اولین نمونه فناوری است كه می تواند سندرم زجر تنفسی حاد را بهتر و سریع تر شناسایی و پیگیری كند.
وارد افزود: شاید این فناوری بتواند به تشخیص خیلی از بیماری های دیگر همچون سینه پهلو، گندخونی، آسم و بیماری های مربوط به ریه یا التهاب خون نیز كمك نماید.
این پژوهش، در مجله "Analytical and Bioanalytical Chemistry" به چاپ رسید.
منبع:

1398/05/13
19:44:55
5.0 / 5
4928
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ParsiKav