رئیس سازمان فناوری اطلاعات خبر داد:

ایجاد بازار مشترك فناوری اطلاعات با همكاری ۴ كشور

ایجاد بازار مشترك فناوری اطلاعات با همكاری ۴ كشور

به گزارش پارسی كاو رئیس سازمان فناوری اطلاعات اظهار داشت: مقرر است امسال اجلاس چهارگانه ای بین كشورهای تركیه، روسیه، آذربایجان و ایران در جهت ایجاد مركزی بین المللی و گسترش بازار جهانی استارت آپ ها برگزار گردد.به گزارش پارسی كاو به نقل از مهر امیر ناظمی عصر امروز در مراسم افتتاحیه سامانه نوآفرین تصریح كرد: هفته آینده وزرای ارتباطات این ۴ كشور در تهران نشست چهارجانبه ای را برای ایجاد بازار مشترك حوزه فناوری اطلاعات و فعالیت های مشترك خواهند داشت كه هدف آن پشتیبانی از همكاری استارتاپ های این كشورها با یكدیگر در چارچوب رویدادهای مشترك و هم ایجاد بازار مشترك ICT و خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات در سطح منطقه ای و بین المللی است. این همكاری ها می تواند دانش فنی و توان رقابتی استارتاپ های ایرانی در بازارهای خارج از كشور را ارتقا بخشد و نقش مهمی در رونق كسب و كار دیجیتالی در ایران داشته باشد.
به گفته وی این همكاری ها در سطح منطقه ای و بین المللی است كه می تواند اوضاع رقابتی استارت آپ های ایرانی را در بازارهای خارجی ارتقا دهد.
وی تصریح كرد: این مورد هم می تواند نقش مهمی در رونق كسب و كار دیجیتالی در كشور به شمار رود.
ناظمی همینطور در پنلی كه در مراسم افتتاحیه سامانه نوآفرین با حضور وزیر ارتباطات و معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: دولت ها همواره مانند هیولا هستند و تلاش دارند در هر مسئله ای مداخله كنند و مالك آن شوند.
وی افزود: ازاین رو می بایست مكانیزم هایی وجود داشته باشد كه دخالت دولت در زمینه كسب وكارها كمتر شود.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با تاكید بر اینكه كشورهای دیگر هم از ظرفیت سازمان های مردم نهاد استفاده می نمایند اظهار داشت: اما رؤیای ما با وضعیت فعلی خیلی فاصله دارد.
به گفته ناظمی، زمانی كه وب سایت ایران نوآفرین را ایجاد و آنرا به نظامی صنفی واگذار كردیم كه كمتر دولتی شود، حداكثر سهامی كه برای دولت در نظر داشتیم ۴۰ درصد بود. رسول سرائیان، دبیركل نظام صنفی كامپیوتری هم عصر امروز در مراسم افتتاحیه سامانه نوآفرین تصریح كرد: در نظام صنفی ۱۷ هزار عضو هستند و این نشان داده است كه روند شكل گیری شركت ها رو به رشد است. وی با اشاره به اینكه این نظام در ۲۹ استان عضو دارد، اظهار داشت: اما همواره در راه حركتمان چالش هایی وجود دارد. سرائیان با اشاره به اینكه ۵۰ درصد اشتغال ما از بخش خدمات است، اضافه كرد: همواره فناوری های نوظهوری شكل می گیرد كه با نظام صنفی هماهنگ می شوند اما آمار نشان داده است كه بیشترین اشتغال در بخش خدمات است. سرائیان با اشاره به گزارشی تصریح كرد: ۳۰ درصد از مشاغل صنعت فاوا در مواجهه با تحول دیجیتال نیروی كار كافی ندارند. همینطور آمار نشان داده است كه ۴۰ درصد مشاغل رده بالای صنعت فاوا به دلیل نیافتن نیروی انسانی ماهر خالی می مانند. دبیركل نظام صنفی كامپیوتری خاطرنشان كرد: ۱۸۱ هزار جایگاه شغلی برای مشاغل در رابطه با فناوری های نوظهور خالی می ماند و آمار نشان داده است ۳ میلیون نفر متخصص امنیت سایبری تا ۳ سال آینده وجود دارند. وی با اشاره به طرح بیستون در نظام صنفی اظهار داشت: در این طرح ۲۰ اولویت راهبردی برای صنف آی تی برنامه ریزی شده كه ما در صدد هستیم با این اولویت ها بازار را دوبرابر نماییم و در «ایران هوشمند» نقش آفرینی داشته باشیم. سرائیان با تاكید براینكه بر طبق این اولویت ها محورهایی كه مربوط به حوزه های نوپا هستند را هدف گذاری كرده ایم، تصریح كرد: پیشبینی كرده ایم كه ۵ هزار استارت آپ پا به عرصه بگذارند تا از این تعداد، تعدادی به نتیجه برسند و وارد بازار كار شوند. وی با اشاره به اینكه نظام صنفی در سامانه نوآفرین نقش آفرینی می كنند، اظهار داشت: در صدد هستیم كه هر ۵ شركت نوپا را به یك شركت بزرگ برگزیده متصل نماییم و همینطور خرید شركت های نوپا توسط شركت های بزرگ از اهداف ما در نظام صنفی به حساب می آید. وی ادامه داد: بر مبنای برنامه ریزی ها بنا داریم ۵ هزار استارتاپ را عضوگیری و پایش نماییم و از این تعداد ۵۰۰ استارت آپ را به شركت های بزرگ اتصال دهیم.

1398/04/21
14:29:41
5.0 / 5
4839
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ParsiKav