با تلاش پژوهشگران آلمانی

فرود خودكار هواپیما در فرودگاه ها شروع می شود

فرود خودكار هواپیما در فرودگاه ها شروع می شود

پارسی كاو: پژوهشگران آلمانی، یك سیستم جدید برای هدایت هواپیما ابداع نموده اند كه می تواند آنرا برای فرود خودكار و ایمن هدایت كند.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، هواپیماهای تجاری برای فرود آمدن در فرودگاه های بزرگ، روی حالت خودكار قرار می گیرند تا سیگنال های رادیویی ارسال شده توسط آنتن های زمینی را دنبال كنند و در فرودگاه بنشینند. این فرودهای خودكار، هم اكنون در بیشتر فرودگاه های كوچك امكان پذیر نیست اما شاید سیستم جدیدی كه توسط پژوهشگران آلمانی طراحی شده، این كار را ممكن كند.
این تكنولوژی جدید، قسمتی از برنامه "سی ۲ لند "(C2Land program) است كه به سفارش دولت فدرال آلمان و با همكاری "دانشگاه فنی مونیخ"(TUM) و "دانشگاه فنی براونشوایگ"(TU Braunschweig) صورت می گیرد.
این سیستم جدید مبتنی بر GPS می تواند هواپیماهای خصوصی كوچك را در فرودگاه های كوچك هدایت كند و این كار را حتی در شرایطی كه وضوح كافی وجود ندارد، انجام دهد. تنها مشكل سیستم این است كه مختصات ارائه شده آن، آن قدر دقیق و یا قابل اطمینان نیستند كه بتوانند هواپیما را در باند فرودگاه قرار دهند؛ در نتیجه اگر سیستم فقط از GPS استفاده نماید، خلبان مجبور است قبل از رسیدن هواپیما به باند فرود، آنرا به صورت دستی كنترل كند.
به دلیل وجود چنین مشكلاتی، سیستم به نور مرئی و یك دوربین مادون قرمز نیز مجهز است. هنگامی كه هواپیما به فرودگاه نزدیك می شود، نرم افزار پردازش تصویر آن، تحلیل ویدئوهای دوربین را آغاز می كند و محل دقیق را در باند فرودگاه تشخیص می دهد. ادغام این اطلاعات با داده های GPS، می توانند هواپیما را برای یك فرود ایمن هدایت كنند.


این سیستم، در اواخر ماه مه سال جاری آزمایش شد و توانست یك هواپیمای Diamond DA42 را با موفقیت روی باند فرود بیاورد.
"توماس ویمر"(Thomas Wimmer)، خلبان آزمایشی این برنامه اظهار داشت: دوربین ها می توانند باند فرود را از فاصله طولانی تشخیص دهند. بعد از آن، سیستم می تواند هواپیما را به صورت خودكار هدایت كند و آنرا روی باند فرود بنشاند.
منبع:

1398/04/14
15:02:03
5.0 / 5
4702
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ParsiKav