تغییر اقلیم، سیبری را قابل زندگی می كند

تغییر اقلیم، سیبری را قابل زندگی می كند

پارسی كاو: تحقیقات جدید نشان داده است كه تغییرات آب و هوایی می تواند بخش بزرگی از سیبری را برای سكونت انسان مناسب سازد.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، هنگامی كه صحبت از تغییرات اقلیم می شود اخبار نسبتاً خوبی شنیده می شود اما یك مطالعه جدید حاكی از نتایج مثبت ناخواسته این فاجعه زیست محیطی است. بنظر می رسد كه تغییرات آب و هوایی می تواند بخش های زیادی از سیبری را قابل سكونت كند.
این اتفاق می تواند بزودی و در اواخر قرن بیست و یكم رخ دهد. تیم تحقیقاتی مركز تحقیقات فدرال "كراسنویارسك" روسیه و مؤسسه ملی هوا فضای ایالات متحده آمریكا پیش بینی كردند كه شرایط فعلی و آینده آب و هوایی می تواند این فرض را محقق كند.
دكتر "النا پارفنوا" پژوهشگر مركز فدرال كراسنویارسك و سرپرست این مطالعه اظهار داشت: مهاجرت های قبلی انسانی با تغییرات آب و هوایی مرتبط بوده است. همانطور كه تمدن ها تكنولوژی را توسعه دادند كه آنها را قادر ساخت تا با شرایط اقلیمی جدید انطباق پیدا كنند و وابستگی انسان ها به محیط زیست را خصوصاً از لحاظ شرایط آب و هوایی كاهش داد.
وی ادامه داد: ما می خواستیم بفهمیم كه آیا تغییرات آینده در آب و هوا امكان دارد به افزایش مناطق قابل سكونت در بخش آسیایی روسیه كه حالا قابل سكونت نیستند منجر شود یا خیر.
این تیم تحقیقاتی برای تجزیه و تحلیل خود درجه حرارت و بارش سالانه را در ماه ژانویه و ژوئیه مورد بررسی قرار داد. پژوهشگران به دنبال اثرات متفاوت در سه شاخص آب و هوایی بودند كه عبارتند از پتانسیل چشم انداز محیطی(ELP)، شدت زمستان و پوشش خاك منجمد و برای معیشت انسان اهمیت دارند.
این تیم همین طور دو مسیر تراكم كربن دی اكسید را ارزیابی كرد. اولی با غلظت RCP 2.6 تغییرات اقلیمی ملایم را نشان داد و دومی با غلظت RCP 8.5، تغییرات شدیدی را نشان داد.
پارفنوا اظهار داشت: ما در اواسط زمستان افزایش دمای ۳.۴ درجه سانتیگرادی را در RCP 2.6 تا افزایش ۹.۱ درجه سانتیگرادی در RCP 8.5 و در اواسط تابستان افزایش ۱.۹ درجه سانتیگرادی را در RCP 2.6 و تا ۵.۷ درجه سانتیگرادی در RCP 8.5 شاهد بودیم. همین طور افزایش ۶۰ میلی متری بارندگی در RCP 2.6 و تا ۱۴۰ میلی متری در RCP 8.5 را رصد كردیم.
وی ادامه داد: شبیه سازی های ما نشان داد كه این منطقه تا دهه ۲۰۸۰ اقلیم ملایم تر با پوشش كمتری از خاك منجمد خواهد داشت.
این مطالعه نشان داد كه در بدترین حالت بیشتر از ۱۵ درصد از منطقه قابل سكونت می شود. این اتفاق به افزایش پنج برابر ظرفیت این قلمرو برای میزبانی از انسان منجر می شود.
پارفنوا می گوید: روسیه آسیایی هم اكنون بسیار سرد است. در آب و هوای گرم تر در آینده، امنیت غذایی از نظر توزیع محصولات و توان تولید، احتمالاً برای مردم بهتر و آسان تر خواهد بود. با این وجود، توسعه مناسب زمین ها به سیاست های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مقامات بستگی دارد.
سیبری نام سرزمینی بسیار گسترده در بخش آسیایی روسیه است. سیبری تقریباً تمامی ناحیهٔ شمال آسیا را دربرمی گیرد. این منطقه یك دوازدهم سطح كره زمین و ۶۰ درصد خاك روسیه را تشكیل می دهد.
سیبری از رشته كوه اورال به سمت شرق امتداد یافته و تا اقیانوس آرام می رسد. از طرف شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از جنوب به تپه های شمال و مركز قزاقستان و مرزهای مغولستان و چین محدود می شود. مساحت سیبری ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار كیلومتر مربع است و ۴۰ میلیون نفر سكنه دارد.
بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر سیبری نووسیبیرسك است. بعد از آن امسك و كراسنویارسك به ترتیب پرجمعیت ترین شهرهای سیبری هستند. كشاورزی تنها در قسمتی از جنوب سیبری رواج دارد و در جنوب غربی آن دانه های خوراكی همچون گندم در چارچوب كشتزارهای بزرگ كشت می شوند.
سكاهای ایرانی تبار از ساكنان قدیمی بخش هایی از سیبری بودند و در یك گور قدیمی سكایی كه در ارتفاع ۱۶۰۰ متری در دره اولاكان در پازیریك سیبری قرار دارد قدیمی ترین قالی ایرانی، معروف به قالی پازیریك یافت شده است.
به زمین دائم یخ بسته و لایه همیشه منجمد خاك كه معمولاً در نواحی قطبی و نیمه قطبی یافت می شود، خاك منجمد (Permafrost) گفته می شود. بنابر یك تعریف دقیق تر، اگر خاك ناحیه ای برای دو سال یا بیشتر به حالت یخ بسته بماند به آن خاك منجمد می گویند. به جز مناطق قطبی، در بعضی مناطق كوهستانی نیز به خاك منجمد برمی خوریم.
خاك های منجمد مهم ترین انبار متان در كره زمین هستند. بعد از آخرین دوران یخبندان ارتفاع آب دریاها ۱۰۰ متر بیشتر از امروز بوده است. بعد از انجماد مناطق گسترده ای از دریاها و رودهای موجود در قطب شمال در منطقه سیبری شرقی، حدود ۲ میلیون كیلومتر مربع از دریاها یخ زد. بستر این دریاها از خاك منجمد تشكیل شده است. عمق خاك منجمد در سیبری و اقیانوس منجمد شمالی گاهی به ۱۵۰۰ متر می رسد.
سقوط سنگ های سنگین و قطعه یخی (تا ۱۱.۸ میلیون مترمكعب)، زلزله (تا ۳.۹ ریشتر)، سیل (تا ۷.۸ میلیون مترمكعب آب) و جریان سریع سنگ و یخ تا مسافت های طولانی (تا ۷.۵ كیلومتر در سرعت ۶۰ متر / ثانیه) ناشی از "بی ثباتی دامنه ها" در مناطق منجمد كوهستانی گزارش شده است. بی ثباتی دامنه ها در زمین یخ زده در دمای بالا در نزدیكی نقطه ی انجماد در آب و هوای گرم شدن، به استرس مؤثر و ایجاد فشار آب منفذی در این خاك ها مربوط می شود.
این مطالعه در مجله Environmental Research Letters انتشار یافته است.
منبع:

1398/03/21
14:11:12
5.0 / 5
4911
تگهای خبر: امنیت , تكنولوژی , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav