رئیس شركت هواپیمایی امارات:

خلبان هواپیماها در آینده هوش مصنوعی خواهد بود

خلبان هواپیماها در آینده هوش مصنوعی خواهد بود

به گزارش پارسی کاو، رئیس شرکت هواپیمایی امارات در مصاحبه جدیدی اظهار داشت که هواپیماهای آینده با هوش مصنوعی هدایت خواهند شد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، «تیم کلارک»(Tim Clark) رئیس شرکت هواپیمایی امارات اعتقاد دارد که هواپیماهای مسافربری مجهز به کمک خلبان هوش مصنوعی می توانند مسافران را در آینده به مقصد خود برسانند.
کلارک اظهار داشت: امکان دارد هواپیمای تک خلبان را ببینید اما آیا هواپیما می تواند به صورت کاملا خودکار پرواز کند؟ بله، امکان دارد چونکه فناوری مورد نیاز برای این کار هم اکنون وجود دارد. مسافران دوست دارند فکر کنند که دو خلبان در کابین هستند اما از نظر من، در آینده همیشه یک نفر در کابین حضور خواهد داشت.
اظهارات کلارک در حالی مطرح گردیده است که بحث هایی در مورد مقیاس و سرعت توسعه فناوری هوش مصنوعی وجود دارد.
«جوجی ویتز»(Joji Waites)، رئیس ایمنی پرواز در «اتحادیه خلبانان خطوط هوایی بریتانیا»(BALPA)، در وبلاگ خود با تاکید بر میزان ورودی حاصل از حضور خلبان در کابین نوشت: خلبان ماهر، بخشی از یک سیستم ایمنی پیچیده است که خطرات را می کاهد و مسافران را ایمن نگه می دارد. خلبانان فقط رانندگان هواپیما نیستند، بلکه متخصصان ماهری هستند و بخشی از یک سیستم ایمنی حیاتی به شمار می روند که برای اطمینان از ایمن رسیدن مسافران، خدمه و محموله به مقصد کار می کند. از آنجائیکه با کاهش بیشتر تعداد خدمه، فشار وارده بر بعضی از بخش های صنعت افزایش خواهد یافت، شاید در نهایت به شکل گیری یک عملیات کاملا خودکار بیانجامد. شناخت مهارت ها و ارزش افزوده ایمنی کابین چند خدمه، مهم تر از همیشه است.
ویتز توضیح داد که خلبانان باید ناوبر، مهندس، تکنسین، کارشناسان هواشناسی و مدیران خدمات مشتری باشند. وی ادامه داد: در یک روز معمولی، خلبانان با سایر خدمه هواپیما، خدمه روی زمین، خدمه کابین، کنترل ترافیک هوایی و مسافران سروکار دارند. یک خلبان باید بتواند نه تنها از نظر هوانوردی، بلکه در سطح بین فردی به خوبی ارتباط برقرار کند.
ویتز افزود: برای شروع، خلبانان با خدمه های گوناگونی پرواز می کنند و باید بتوانند به سادگی با سایر خدمه پرواز و کابین ارتباط برقرار کنند. آنها باید بتوانند اطلاعات را به وضوح با افرادی که قبلا هیچگاه ملاقات نکرده اند، در بین بگذارند. همچنین، یک خلبان باید اطلاعات را به مسافران منتقل کند. یک خلبان علاوه بر مسئولیت در برابر مسافران خود، مسئولیت نهایی همه خدمه هواپیما را هم بر عهده دارد. درک نیازهای آنها، محدودیت های زمان پرواز، شرایط استراحت، توافق نامه های صنعتی و پشتیبانی از آنها در تعامل با مسافران، بخش حیاتی کار است.
منبع:

1402/02/22
22:50:01
5.0 / 5
254
تگهای خبر: تخصص , خدمات , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
ParsiKav