نخستین تصاویر میگرن در مغز شکار شد

نخستین تصاویر میگرن در مغز شکار شد

پارسی کاو: به گزارش پارسی کاو، تصاویری که تابحال مشاهده نشده بود، نشان داده است که میگرن در مغز چگونه است و این می تواند به پزشکان کمک نماید تا راه های جدید و شخصی سازی شده ای را برای تشخیص و درمان میگرن توسعه دهند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، تصویربرداری از مغز خصوصیت های مشخصی را در مغز مبتلایان به میگرن نشان داده است.
با اینکه میگرن یک عارضه رایج است و می تواند اثرات شدید و ناتوان کننده ای داشته باشد، اما علت دقیق آن همچنان یک راز باقی مانده است.
حالا یک مطالعه با استفاده از فناوری تصویربرداری پیشرفته برای به دست آوردن دیدگاه جدیدی در مورد ساختارهای مغز انجام شده است که فضاهای بزرگ در اطراف رگ های خونی را در افرادی که از این بیماری رنج می برند، نشان داده است و بینش مهم جدیدی را برای این مورد فراهم می آورد.
تمرکز این مطالعه بر روی فضاهایی است که بعنوان فضاهای اطراف عروق شناخته می شوند که شکاف هایی در اطراف رگ های خونی هستند که به پاکسازی مایعات از مغز کمک می کنند. بزرگ شدن این فضاها قبلاً با بیماری عروق کوچک مرتبط بود و مواردی مانند التهاب و ناهنجاری در سد خونی مغزی می تواند بر شکل و اندازه آنها تاثیر بگذارد.
نویسندگان این مطالعه جدید به دنبال کشف رابطه بین فضاهای بزرگ شده اطراف عروق و میگرن بودند. آنها برای انجام این کار، ۵ فرد سالم، ۱۰ فرد مبتلا به میگرن مزمن و ۱۰ فرد مبتلا به میگرن دوره ای بدون هاله را که میگرن بدون سوزن سوزن شدن و اختلال بینایی است، انتخاب کردند. سپس از یک فناوری تصویربرداری پیشرفته به نام ۷T MRI برای مقایسه تفاوت های کوچک در مغز آنها استفاده شد.
میگرن مزمن با سردردهایی شناخته می شود که در ۱۵ روز یا بیشتر در هر ماه و بیشتر از سه ماه تکرار می شود و دارای خصوصیت های سردرد میگرنی در حداقل ۸ روز در هر ماه باشد. این بیماری امکان دارد با هاله همراه باشد یا نباشد و معمولا به داروها و رفتارهای پیشگیرانه برای کنترل نیاز دارد و معمولا ناتوان کننده است.
میگرن بدون هاله هم رایج ترین شکل میگرن است. علایم آن شامل سردرد نبض زننده ی متوسط تا شدید می باشد که بدون هشدار، آغاز و معمولا در یک طرف سر احساس می شود. این سردرد با حالت تهوع، گیجی، تاری دید، تغییرات خلق، خستگی و حساسیت فزاینده به نور، صداها یا بوها همراه می باشد. حملات آن معمولا بین ۴ تا ۷۲ ساعت طول می کشد و چندین بار در سال تا چندین بار در هفته تکرار می‎شود. حرکت کردن معمولا حمله را شدیدتر می کند.


"ویلسون ژو" از دانشگاه ساوث کالیفرنیا در لس آنجلس می گوید: طبق دانش ما، این نخستین مطالعه با استفاده از MRI ​​با وضوح فوق العاده بالا جهت بررسی تغییرات ریزعروقی در مغز ناشی از میگرن، بخصوص در فضاهای اطراف عروق است.
وی ادامه داد: از آنجاییکه فناوری ۷T MRI می تواند تصاویری از مغز با وضوح بسیار بالاتر و کیفیت بهتر نسبت به سایر انواع MRI ایجاد نماید، میتوان از آن برای نشان دادن تغییرات بسیار کوچکتری که در بافت مغز بعد از میگرن رخ می دهد، بهره برد.
همچون ی این تغییرات، خونریزی های کوچک مغزی، همراه با بزرگ شدن فضاهای اطراف عروق در ناحیه مرکزی سِمی اُوال(centrum semiovale) در مغز مبتلایان به میگرن بود.
ژو می گوید: در افراد مبتلا به میگرن مزمن و میگرن اپیزودیک بدون هاله، تغییرات قابل توجهی در فضاهای اطراف عروق ناحیه ای از مغز به نام centrum semiovale وجود دارد. این در شرایطی است که این تغییرات تابحال هیچگاه گزارش نشده بود.
هنوز سوالات زیادی وجود دارد که دانشمندان باید به آنها پاسخ دهند. یکی از آنها اینست که آیا این تغییرات در نتیجه ی میگرن رخ می دهد یا این وضعیت باعث پیشرفت انواع میگرن می شود؟
این گروه پژوهشی پیشبینی می کند که تفاوت ها در فضاهای اطراف عروق امکان دارد نشان دهنده اختلال در سیستم گلیمفاتیک باشد که با فضاهای اطراف عروق برای پاک کردن مواد زائد از مغز کار می کند.
پژوهشگران امیدوارند این اسرار را با انجام مطالعات بزرگتر بر روی گروههای متنوع تر، در بازه های زمانی طولانی تر کشف شود.
ژو می گوید: نتایج مطالعه ما می تواند به الهام بخشیدن به مطالعات آینده و در مقیاس بزرگتر برای ادامه بررسی چگونگی تاثیر تغییرات در عروق میکروسکوپی مغز و خون رسانی به انواع مختلف میگرن کمک نماید. در نهایت، این مطالعه می تواند به ما کمک نماید تا راه های جدید و شخصی سازی شده ای برای تشخیص و درمان میگرن ایجاد نماییم.
دانشمندان هفته آینده مطالعه خویش را در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی عرضه می کنند.1401/09/03
17:03:27
5.0 / 5
232
تگهای خبر: فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ParsiKav